Egypt zadržel známého islamistu a kritika vlády, prý má kontakty s Muslimským bratrstvem

Káhira - Egyptská prokuratura uvalila patnáctidenní zadržovací vazbu na prominentního islamistu Abdal Munaima abú Fatúha. Podezírá ho z udržování kontaktů s členy zakázaného Muslimského bratrstva.

Šestašedesátiletý abú Fatúh byl zadržen ve středu po příletu z Londýna. Podle agentury AP je jeho zatčení dalším příkladem snahy egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího oslabit opozici před březnovými prezidentskými volbami.

Abú Fatúh předsedá straně Silný Egypt. Jeho zástupce Muhammad Kassás byl minulý týden rovněž zadržen kvůli údajným vazbám na Muslimské bratrstvo. Zadrženo bylo ještě dalších pět členů strany, následně ale byli propuštěni.

Abú Fatúh a Kassás se podle úřadů pokoušejí vzkřísit Muslimské bratrstvo a s ním spřízněná média. Muslimské bratrstvo egyptská vláda označila za teroristickou organizaci a zakázala ho krátce poté, co armáda v roce 2013 svrhla prvního demokraticky zvoleného prezidenta po takzvaném arabském jaru a kandidáta za Muslimské bratrstvo Muhammada Mursího.

Zadržení dvou mužů je pokusem o oslabení opozice před prezidentskými volbami, které se budou konat 26. až 28. března a které už má prakticky předem vyhrané současný prezident Sísí, uvedla AP. V cestě k obhájení mandátu mu totiž stojí jen jeho stoupenec Músa Mustafa Músa, který oznámil kandidaturu na poslední chvíli, zdánlivě ve snaze ochránit prezidenta a vládu před posměšky, že volby mají jen jednoho kandidáta.

Další prezidentští kandidáti, včetně někdejšího premiéra Ahmada Šafíka a obhájce lidských práv Chálida Alího, kandidaturu stáhli ze strachu o bezpečí.

Abú Fatúh bude podroben výslechu také v souvislosti s rozhovorem, který poskytl kanálu Al-Džazíra, v němž egyptské úřady obvinil z porušování ústavy a falšování důkazů při stíhání kritiků. V lednu byl rovněž jedním z opozičníků, kteří označili nadcházející volby za nesvobodné a vyzvali Egypťany k jejich bojkotu. Vláda a Sísího stoupenci výroky opozičníků označili za pokus o převrat.

Abú Fatúh byl dlouholetým členem Muslimského bratrstva, ale v roce 2011 z něj vystoupil, aby mohl o rok později proti Mursímu kandidovat v prezidentských volbách. Podle prokuratury byl Abú Fatúh ale nadále v kontaktu s členy bratrstva žijícími v exilu.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí Muslimské bratrstvo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy