Podivná smrt v Hurghadě: Turista neměl na doktora, nechali ho zemřít. A prý se to může opakovat

Svět obletěla zpráva o dalším podivném úmrtí, ke které došlo v oblíbeném egyptském letovisku Hurghada. Britský soud se zabývá případem smrti devětatřicetiletého Adriana Kinga, jehož rodina si nemohla rodina dovolit zaplatit za účet v nemocnici. Výdaje za léčbu odmítla pokrýt i pojišťovna. Muž tak byl přímo před očima jeho otce odpojen od přístrojů. Nemocnice ale tvrdí, že zemřel na selhání orgánů.

Adrian trávil v Egyptě dovolenou se svou kamarádkou Nicole. Když byli na organizovaném výletě na čtyřkolkách a velbloudech se ale britskému turistovi najednou udělalo špatně a tak se chtěl vrátit do hotelu. Adrian na tom byl tak zle, že upadl do bezvědomí. Nicole a jejich průvodce jej proto ihned odvezli do nemocnice s podezřením na selhání ledvin.

Po 5 dnech v kómatu - dne 29. května - Adrian zemřel. Jeho rodina tvrdí, že lékaři odpojili monitorovací zařízení, které ho udržovalo při životě, protože požadovali zaplatit účet za ošetření v hodnotě 7000 liber (asi 200 tisíc korun). „Muž u nemocnici se postavil do pokoje mého syna a řekl mi: Pojištění neplatí, musíte hned teď zaplatit nebo vypnu přístroje,“ řekl Adrianův otec Charle Bumford. Jeho slova cituje list The Sun. „Neměl jsem 7000 liber, které chtěl. Tak začal vypínat všechny přístroje," dodal truchlící otec.

Nemocnice uvedla, že Adrian zemřel na selhání srdce, ale jeho rodina a také kamarádka Nicola trvají na tom, že se lékaři o Adriana přestali starat poté, co zjistili, že jeho pojištění není platné. „Nikdy nemluvili o zástavě srdce. Jen o tom, že zastavili zdravotní péči, protože měl neplatné pojištění," řekla Nicola. Podle médií pojišťovací firma později uvedla, že pojištění prohlásila za neplatné, protože Adrian neuvedl, že se v roce 2015 léčil s infekcí žaludku, kterou mohl vyvolat alkohol

Adrianova kamarádka uvedla, že lékaři udělali dvě dialýzy, ale třetí už odmítli, protože za ni nedostali zaplaceno. Podle vyšetřovatelů může za smrt Adriana kombinace selhání ledvin, horké pouště a omezené lékařské péče. Navíc podle vyšetřovatele Andrewa Haughta existuje možnost, že takové případy se budou opakovat, proto o všem informoval britské ministerstvo zahraničních věcí. Smrtí Adriana ale problémy neskončily. Jeho rodina musela získat peníze na to, aby mohla tělo svého syna převézt domů a pohřbít ho v Británii.

U soudu pak Adrianův otec Charles Bumford kritizoval také britský konzulát. „To nemohl konzulát udělat víc? Nemohu uvěřit, že britský konzulát nemohl pro britského občana udělat víc. Neodpověděli nám, ani když jsme se ptali:,Proč nemůžete něco udělat? Myslím, že je to opravdu šokující,“ dodal rozhořčený Brit.

V Hurghadě umírali i Češi

Hurghada patří mezi oblíbená letoviska českých turistů, v poslední době ale oblast zasáhlo několik tragických úmrtí. V roce 2013 otřásla Českou republikou smrt Moniky a Klárky Kramných. Po dlouhém vyšetřování a soudech byl Petr Kramný odsouzen za jejich vraždu na 28 let za mřížemi, o jeho osudu ale stále rozhoduje Ústavní soud, objevily se také nové posudky, které hrají v jeho prospěch.

14. července 2017 devětadvacetiletý Abdel-Rahmaný Shaaban doplaval na pláž místního hotelu, kde zaútočil na turistky a šest jich pobodal. Dvě zemřely na místě. Mezi zraněnými byla i šestatřicetiletá Lenka z České republiky. S lehčím zraněním byla ošetřena a přepravena do nemocnice v Káhiře. Tam se ale její stav začal rychle zhoršovat. Její tělo nezvládlo boj s infekcí a její orgány začaly selhávat, žena upadla do stavu klinické smrti a následně zemřela.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda) Turisté Velká Británie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 31 minutami

před 59 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy