Podivná smrt v Hurghadě: Turista neměl na doktora, nechali ho zemřít. A prý se to může opakovat

Svět obletěla zpráva o dalším podivném úmrtí, ke které došlo v oblíbeném egyptském letovisku Hurghada. Britský soud se zabývá případem smrti devětatřicetiletého Adriana Kinga, jehož rodina si nemohla rodina dovolit zaplatit za účet v nemocnici. Výdaje za léčbu odmítla pokrýt i pojišťovna. Muž tak byl přímo před očima jeho otce odpojen od přístrojů. Nemocnice ale tvrdí, že zemřel na selhání orgánů.

Adrian trávil v Egyptě dovolenou se svou kamarádkou Nicole. Když byli na organizovaném výletě na čtyřkolkách a velbloudech se ale britskému turistovi najednou udělalo špatně a tak se chtěl vrátit do hotelu. Adrian na tom byl tak zle, že upadl do bezvědomí. Nicole a jejich průvodce jej proto ihned odvezli do nemocnice s podezřením na selhání ledvin.

Po 5 dnech v kómatu - dne 29. května - Adrian zemřel. Jeho rodina tvrdí, že lékaři odpojili monitorovací zařízení, které ho udržovalo při životě, protože požadovali zaplatit účet za ošetření v hodnotě 7000 liber (asi 200 tisíc korun). „Muž u nemocnici se postavil do pokoje mého syna a řekl mi: Pojištění neplatí, musíte hned teď zaplatit nebo vypnu přístroje,“ řekl Adrianův otec Charle Bumford. Jeho slova cituje list The Sun. „Neměl jsem 7000 liber, které chtěl. Tak začal vypínat všechny přístroje," dodal truchlící otec.

Nemocnice uvedla, že Adrian zemřel na selhání srdce, ale jeho rodina a také kamarádka Nicola trvají na tom, že se lékaři o Adriana přestali starat poté, co zjistili, že jeho pojištění není platné. „Nikdy nemluvili o zástavě srdce. Jen o tom, že zastavili zdravotní péči, protože měl neplatné pojištění," řekla Nicola. Podle médií pojišťovací firma později uvedla, že pojištění prohlásila za neplatné, protože Adrian neuvedl, že se v roce 2015 léčil s infekcí žaludku, kterou mohl vyvolat alkohol

Adrianova kamarádka uvedla, že lékaři udělali dvě dialýzy, ale třetí už odmítli, protože za ni nedostali zaplaceno. Podle vyšetřovatelů může za smrt Adriana kombinace selhání ledvin, horké pouště a omezené lékařské péče. Navíc podle vyšetřovatele Andrewa Haughta existuje možnost, že takové případy se budou opakovat, proto o všem informoval britské ministerstvo zahraničních věcí. Smrtí Adriana ale problémy neskončily. Jeho rodina musela získat peníze na to, aby mohla tělo svého syna převézt domů a pohřbít ho v Británii.

U soudu pak Adrianův otec Charles Bumford kritizoval také britský konzulát. „To nemohl konzulát udělat víc? Nemohu uvěřit, že britský konzulát nemohl pro britského občana udělat víc. Neodpověděli nám, ani když jsme se ptali:,Proč nemůžete něco udělat? Myslím, že je to opravdu šokující,“ dodal rozhořčený Brit.

V Hurghadě umírali i Češi

Hurghada patří mezi oblíbená letoviska českých turistů, v poslední době ale oblast zasáhlo několik tragických úmrtí. V roce 2013 otřásla Českou republikou smrt Moniky a Klárky Kramných. Po dlouhém vyšetřování a soudech byl Petr Kramný odsouzen za jejich vraždu na 28 let za mřížemi, o jeho osudu ale stále rozhoduje Ústavní soud, objevily se také nové posudky, které hrají v jeho prospěch.

14. července 2017 devětadvacetiletý Abdel-Rahmaný Shaaban doplaval na pláž místního hotelu, kde zaútočil na turistky a šest jich pobodal. Dvě zemřely na místě. Mezi zraněnými byla i šestatřicetiletá Lenka z České republiky. S lehčím zraněním byla ošetřena a přepravena do nemocnice v Káhiře. Tam se ale její stav začal rychle zhoršovat. Její tělo nezvládlo boj s infekcí a její orgány začaly selhávat, žena upadla do stavu klinické smrti a následně zemřela.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda) Turisté Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy