V Egyptě končí prezidentské volby. Účast je nízká, úřady lidi lákají na jídlo a peníze

Káhira - Dnes večer v Egyptě končí třídenní prezidentské volby, ve kterých o hlasy občanů soupeřili dva kandidáti: současný prezident Abdal Fattáh Sísí a téměř neznámý politik Músa Mustafa Músa. Ve 22:00 místního času (22:00 SELČ) se volební místnosti uzavřou.

Přestože má Sísí podle světového tisku vítězství zřejmě jasné, nedostalo se mu vysoké volební účasti, v jakou doufal. V uplynulých dvou dnech se volební účast podle dvou zdrojů, které volby monitorují, pohybovala okolo 21 procent. Kolik lidí odvolilo dnes, zatím není jasné. Podle zpravodajů Reuters v Káhiře však byla účast nižší než v pondělí a úterý.

Volební komise večer vyzvala ty, kteří ještě nehlasovali, aby tak na poslední chvíli učinili. Komise se přitom zmínila o zákonu, na jehož základě mohou nevoliči dostat pokutu.

"Dejte celému světu vědět, že Egypt vždy píše historii, jste faraóni, tvůrci civilizace, která ohromila svět," uvedl šéf komise Ibráhím Lášín. Někteří Egypťané přitom hovoří o tom, že jim úřady zaplatily, aby přišli k volbám.

Sísí ve volbách žádným velkým překážkám nečelil. Ostatní kandidáti se z volebního klání v uplynulých měsících stáhli kvůli obavám z represí, anebo byli uvězněni. Nakonec kandidaturu oznámil Músa, který se netají sympatiemi k Sísímu a jehož účast měla zřejmě ušetřit vládu výsměchu, že volby mají jen jednoho kandidáta. Očekává se, že stávající prezident obhájí mandát a bude hlavou státu další čtyři roky. 

V prezidentských volbách v roce 2014 získal Sísí téměř 97 procent hlasů, ale k volbám se dostavila sotva polovina oprávněných voličů, přestože bylo hlasování prodlouženo ze dvou na tři dny.

Sísí tvrdí, že s odstoupením dalších kandidátů nemá nic společného, a vyzval Egypťany, aby k volbám přišli v co nejhojnějším počtu. Volební komise uvedla, že volby budou spravedlivé a transparentní.

Někteří voliči v Káhiře však ze situace evidentně nadšeni nebyli. Pětatřicetiletý kurýr Mustafa Abdal Kádir v rozhovoru s Reuters uvedl, že ho politická situace v zemi rmoutí. Stoupenci Sísího podle něj rozdávali Egypťanům jídlo výměnou za to, že budou hlasovat. Kádir řekl, že se takto koupit nenechá. Třiapadesátiletý krejčí Husajn Saíd odvolil, šťastný ale nebyl. "Sísí stejně vyhraje, nikdo jiný tu není. Snad bude tím správným a pokud neuvidíme změny my, zažijí je snad naše děti," řekl.

Při rozhovoru s Reuters několik Egypťanek, které nechtěly být jmenovány, uvedlo, že šly k volbám, protože jim nějací lidé slíbili jídlo, nebo 50 egyptských liber (asi 60 Kč), když modrými prsty od inkoustu doloží, že odvolily. Ženy pocházely z chudinských čtvrtí Káhiry. Od koho nabídka přišla, neuvedly.

Zaměstnanci státních institucí dostali v pondělí půl dne volna, aby mohli volit. Jejich nadřízení jim pohrozili, ať se bez modrých prstů nevrací, tvrdil jeden zaměstnanec, který rovněž nechtěl být jmenován.

Sísího stál v roce 2013 v čele armády, která svrhla prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího z dnes již zakázaného Muslimského bratrstva. Sísí slíbil Egypťanům, že jim zajistí bezpečí a stabilitu. Dosud se mu ale zcela nepodařilo porazit radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří operují na Sinajském poloostrově. Země se v uplynulém roce stala terčem několika krvavých teroristických útoků.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 23 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy