Spor Etiopie o její přehradu na Nilu s Egyptem a Súdánem trvá, může přerůst v ozbrojený konflikt

Chartúm – Africké státy Egypt, Súdán a Etiopie nevyřešily spor o obří přehradu, kterou Etiopie staví na Nilu. Po setkání v Chartúmu to dnes oznámili ministři zahraničí těchto tří zemí v povodí afrického veletoku.

Súdánský šéf diplomacie Ibráhím Ghandúr podle agentury AP řekl, že 15hodinová jednání byla konstruktivní a důležitá, nepřinesla ale dohodu. Rozhovorů se za všechny země účastnili i ministři zavlažování a také šéfové rozvědek. Egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí uvedl, že do měsíce se strany znovu sejdou.

Záměr vybudovat přehradu na Modrém Nilu při hranici se Súdánem ohlásila Addis Abeba v roce 2011. Nyní je již z 63 procent dokončená. Etiopie trvá na tom, že dílo potřebuje pro svůj rozvoj. Zároveň doufá, že se po jeho zprovoznění stane jedním z afrických energetických center.

Káhira se obává, že kvůli projektu přijde o část vody z Nilu, na němž je závislý. Bývalí egyptští prezidenti hrozili, že na pokusy jiných zemí o stavbu přehrad u Nilu odpoví vojensky.

Káhira i Addis Abeba tvrdí, že problém je "záležitostí života nebo smrti". Podle AP to vypadá, že Súdán se v otázce přehrady přiklání na stranu Etiopie. Súdán také oživil dlouhotrvající hraniční spor s Egyptem.

Smlouvy z roku 1929 umožňovaly z devíti států na toku Nilu čerpat nejvíc vody Egyptu a Súdánu. Šestice zemí z výše položených částí toku - Etiopie, Keňa, Uganda, Rwanda, Tanzanie a Burundi - však v roce 2010 podepsaly novou dohodu, která Egyptu výsostné postavení odebírá.

Vleklé neshody by mohly podle odborníků přerůst až v ozbrojený konflikt v regionu.

Související

Afrika, ilustrační foto Původní zpráva

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Více souvisejících

afrika Egypt Súdán Etiopie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy