Útoky migrantů na Ceutu jsou stále brutálnější. Kolik stojí násilné překročení hranic?

Ceuta - Svět včera obletěla zpráva o dalších úspěšném průniku afrických migrantů přes španělské hranice s Marokem do španělské enklávy Ceuta. Španělská média původně spekulovala, že se jednalo o 200 migrantů, ve skutečnosti proniklo 115 migrantů. Číslo však kdykoliv může vystoupat neboť v Maroku se shromažďují další migranti, kteří doufají, že se i jim podaří dostat do Evropy. Podle informací španělského listu El Pais jejich touha je velmi výnosná pro místní pašeráckou mafii, která si účtuje 18 dolarů za možnost přeskočit ostnatý drát.

Afričtí migranti včera ráno zaútočili na španělskou stráž kyselinou a nehašeným plátnem, které působí popáleniny. Sedm příslušníků španělské hraniční policie bylo zraněno. Migranti si vybrali na svoji akci stejné místo a čas jako 600 jejich předchůdců, kteří do Španělska pronikly podobným způsobem na konci července.  

Role mafie 

Podle zprávy španělské policie, kterou mělo El Pais možnost vidět, hraje velkou roli v organizování těchto průniků mafie. Ta sleduje marocké a španělské hlídky a na základě jejich pohybu určí místo a čas, kdy je nejlepší provést útok. Migranti za účast platí 18 dolarů, ti, kdo tak neučiní, se nemohou účastnit. Mafie díky tomu dokáže mezi migranty udržet pořádek. Hrozba zamezení účasti slouží jako velmi účinný prostředek urovnání konfliktů mezi migranty.

Jakmile je určen den, mafie zabaví migrantům mobily, které jim vrátí až v blízkosti plotu. Na místě jim dá pokyny, jak zastrašit policii křikem a házením předmětů jako jsou kameny, výkaly, kysely a nehašené plátno. Pokud se průnik nepovede, musí migrant po měsíci opět zaplatit 18 dolarů, aby se mohl opětovně účastnit organizovaného útoku.

Mrtvý bod

A migranti se vždy pokusí, navzdory všem krvavým ranám, které jim působí ostnatý drát. Jak vysvětlil jeden z nich německému Deutsche Welle, pro ně je cokoliv lepší než trudný život v Africe a za sen o životě v Evropu stojí i projít Saharu, kde migrantům hrozí otroctví. Moussa poukazuje na to, že migranti jsou pod obrovským tlakem, aby se do Evropy dostali. Jeho matka je bez manžela a nemá peníze na uživení rodiny. Na Moussu jako nejstaršího syna padla nutnost zabezpečit rodinu, která na jeho finanční pomoc už dva roky čeká.

Je však velice nepravděpodobné, že by afričtí ekonomičtí migranti našli ihned práci, naopak je čeká přeplněný uprchlický tábor pro 500 lidí, kde nyní pobývá 1300 lidí – a díky akcím jako ta včera jejich počet stále roste. Migranti zde musí počkat jeden rok, než mohou jít do španělského vnitrozemí. Málokdo zde ale dostane azyl a málokdo to taky zkouší.

Obyvatelé Ceuty, městečka o 80 000 obyvatelích, začínají být z celé situace silně znechuceni a znepokojeni. Radní Mabel Deuové si stěžuje na to, že ačkoliv je Ceuta klíčovou oblastí evropských hranic s Afrikou, nikdo se nesnaží např. posílit 600 člennou hraniční stráž a zamezit průnikům migrantům. Naopak, nový španělský socialistický ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska navrhuje odstranit ostnatý drát na plotech. Konzervativní vedení města to považuje za špatný nápad, který jen podpoří migranty v jejich úsilí. Podle Deuové je právě ostnatý drát alespoň něčím co odrazuje migranty.

Proč právě Španělsko? 

Poté, co Itálie zpřísnila svou migrační politiku, se Španělsko stalo hlavním centrem pro přicházející migranty ze severoafrických zemí. Podle kritiků tomu Španělsku významně napomohlo přijetím několika lodí s migranty, které právě Itálie odmítla vzít. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos do Španělska přes moře z Afriky na 27 800 migrantů, dalších asi 4 900 jich proniklo letos do Ceuty a Melilly. Loni připlulo do Španělska po moři za celý rok z Afriky 22 100 migrantů a do dvou enkláv v Africe jich proniklo v roce 2017 na 6 250.

Španělsko se stalo oblíbenou destinací severoafrických migrantů i z toho důvodu, že má jako jediná země EU hranici v Africe (Ceuta je městem Melilla jednou ze dvou španělských exkláv na pobřeží severní Afriky) a odpadá tedy nutnost nebezpečné cesty přes Středozemní moře. Protože je Maroko klíčovou zemí, kudy pronikají afričtí migranti do Evropy, snažila se EU zde vytvořit přijímací střediska pro migranty. Maroko to však odmítlo. Samo má s migranty velké problémy. Lokální obyvatelstvo je obviňuje, že přináší celou řadu ekonomických problémů zemi, která je stižena početnou nezaměstnaností.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Španělsko Maroko Ceuta (enkláva) uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy