Útoky migrantů na Ceutu jsou stále brutálnější. Kolik stojí násilné překročení hranic?

Ceuta - Svět včera obletěla zpráva o dalších úspěšném průniku afrických migrantů přes španělské hranice s Marokem do španělské enklávy Ceuta. Španělská média původně spekulovala, že se jednalo o 200 migrantů, ve skutečnosti proniklo 115 migrantů. Číslo však kdykoliv může vystoupat neboť v Maroku se shromažďují další migranti, kteří doufají, že se i jim podaří dostat do Evropy. Podle informací španělského listu El Pais jejich touha je velmi výnosná pro místní pašeráckou mafii, která si účtuje 18 dolarů za možnost přeskočit ostnatý drát.

Afričtí migranti včera ráno zaútočili na španělskou stráž kyselinou a nehašeným plátnem, které působí popáleniny. Sedm příslušníků španělské hraniční policie bylo zraněno. Migranti si vybrali na svoji akci stejné místo a čas jako 600 jejich předchůdců, kteří do Španělska pronikly podobným způsobem na konci července.  

Role mafie 

Podle zprávy španělské policie, kterou mělo El Pais možnost vidět, hraje velkou roli v organizování těchto průniků mafie. Ta sleduje marocké a španělské hlídky a na základě jejich pohybu určí místo a čas, kdy je nejlepší provést útok. Migranti za účast platí 18 dolarů, ti, kdo tak neučiní, se nemohou účastnit. Mafie díky tomu dokáže mezi migranty udržet pořádek. Hrozba zamezení účasti slouží jako velmi účinný prostředek urovnání konfliktů mezi migranty.

Jakmile je určen den, mafie zabaví migrantům mobily, které jim vrátí až v blízkosti plotu. Na místě jim dá pokyny, jak zastrašit policii křikem a házením předmětů jako jsou kameny, výkaly, kysely a nehašené plátno. Pokud se průnik nepovede, musí migrant po měsíci opět zaplatit 18 dolarů, aby se mohl opětovně účastnit organizovaného útoku.

Mrtvý bod

A migranti se vždy pokusí, navzdory všem krvavým ranám, které jim působí ostnatý drát. Jak vysvětlil jeden z nich německému Deutsche Welle, pro ně je cokoliv lepší než trudný život v Africe a za sen o životě v Evropu stojí i projít Saharu, kde migrantům hrozí otroctví. Moussa poukazuje na to, že migranti jsou pod obrovským tlakem, aby se do Evropy dostali. Jeho matka je bez manžela a nemá peníze na uživení rodiny. Na Moussu jako nejstaršího syna padla nutnost zabezpečit rodinu, která na jeho finanční pomoc už dva roky čeká.

Je však velice nepravděpodobné, že by afričtí ekonomičtí migranti našli ihned práci, naopak je čeká přeplněný uprchlický tábor pro 500 lidí, kde nyní pobývá 1300 lidí – a díky akcím jako ta včera jejich počet stále roste. Migranti zde musí počkat jeden rok, než mohou jít do španělského vnitrozemí. Málokdo zde ale dostane azyl a málokdo to taky zkouší.

Obyvatelé Ceuty, městečka o 80 000 obyvatelích, začínají být z celé situace silně znechuceni a znepokojeni. Radní Mabel Deuové si stěžuje na to, že ačkoliv je Ceuta klíčovou oblastí evropských hranic s Afrikou, nikdo se nesnaží např. posílit 600 člennou hraniční stráž a zamezit průnikům migrantům. Naopak, nový španělský socialistický ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska navrhuje odstranit ostnatý drát na plotech. Konzervativní vedení města to považuje za špatný nápad, který jen podpoří migranty v jejich úsilí. Podle Deuové je právě ostnatý drát alespoň něčím co odrazuje migranty.

Proč právě Španělsko? 

Poté, co Itálie zpřísnila svou migrační politiku, se Španělsko stalo hlavním centrem pro přicházející migranty ze severoafrických zemí. Podle kritiků tomu Španělsku významně napomohlo přijetím několika lodí s migranty, které právě Itálie odmítla vzít. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos do Španělska přes moře z Afriky na 27 800 migrantů, dalších asi 4 900 jich proniklo letos do Ceuty a Melilly. Loni připlulo do Španělska po moři za celý rok z Afriky 22 100 migrantů a do dvou enkláv v Africe jich proniklo v roce 2017 na 6 250.

Španělsko se stalo oblíbenou destinací severoafrických migrantů i z toho důvodu, že má jako jediná země EU hranici v Africe (Ceuta je městem Melilla jednou ze dvou španělských exkláv na pobřeží severní Afriky) a odpadá tedy nutnost nebezpečné cesty přes Středozemní moře. Protože je Maroko klíčovou zemí, kudy pronikají afričtí migranti do Evropy, snažila se EU zde vytvořit přijímací střediska pro migranty. Maroko to však odmítlo. Samo má s migranty velké problémy. Lokální obyvatelstvo je obviňuje, že přináší celou řadu ekonomických problémů zemi, která je stižena početnou nezaměstnaností.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Španělsko Maroko Ceuta (enkláva) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 21 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 29 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy