Globální pakt o migraci? Konzultant upozornil na hlavní iluze

Světoví politici se minulý týden shromáždili v marockém Marrákeši, aby přijali vůbec první globální dohodu o migraci pod záštitou OSN, připomíná Solos Ardittis v komentáři pro server Washington Post. Ředitel konzultační a výzkumné společnosti Eurasylum konstatuje, že se objevilo množství nesprávných interpretací cílů uvedené dohody.

Kolorit konspiračních teorií

Účelem Globálního paktu OSN o migraci je zlepšit zvládání migrace skrze 23 specifických cílů, mezi které spadá například sběr patřičných dat k zajištění identifikačních dokladů všech migrantů, koordinovaná snaha hledat pohřešované migranty či posílení mezinárodní reakce na pašování lidí a obchod s migranty, tvrdí konzultant. Dodává, že navzdory tomu do marocké metropole nedorazili zástupci tří desítek zemí, mimo jiné Spojených států, Austrálie a východoevropských členů EU, které hlasitě a jasně deklarovaly, že se k dohodě nepřipojí.

"Debaty provázející finalizaci dohody vyvolaly značné rozpory ve vládních koalicích, politických stranách a především veřejném mínění," pokračuje Ardittis. Poukazuje, že podobně jako v případě dalších progresivních iniciativ v nedávné historii se aktivizovali konspirační teoretici a tvrzení, že dohoda otevře dveře pro miliony nových migrantů v hlavních cílových zemích a že z migrace se stává lidské právo, zaplavila sociální sítě, přičemž jejich intenzita se zvyšovala s blížícím se přijetím dokumentu.  

Na uvedené názory by se mělo pohlížet jako na kolorit, který odezní, jakmile si konspirační teoretici najdou nové téma, domnívá se ředitel. Podotýká ovšem, že ideologicky podloženější kritika dohody se objevila nejen na krajní pravici, ale také v rámci konzervativních a populistických stran po celém světě a provázela celé dvouleté vyjednávání o dokumentu.

Jádro této kritika spočívá v tvrzení, že globální pakt o migraci povede - záměrně či induktivně - k postupné erozi suverenity nad státními hranicemi, bezpečnosti zemí a historickým přístupům jednotlivých států ke kulturní integraci a multikulturalismu, vysvětluje Ardittis. Deklaruje, že takové předpoklady jsou v mnoha ohledech chybné.

"Zaprvé, nic v paktu nepodporuje jakoukoliv formu revize domácí politiky či legislativy," zdůrazňuje konzultant. Dohoda podle něj naopak jasně říká, že klíčové prvky politiky jednotlivých zemí k hraničními režimu, počtu přijímaných migrantů či integrační opatřením budou nadále vycházet z národního práva a existujících mezinárodních smluv, které příslušné státy ratifikovaly.

Migraci nelze řešit izolovaně

Debata se tedy nevede v rovině národní versus nadnárodní přístup k migraci či národní suverenita versus multilateralismus, konstatuje ředitel. Dodává, že pakt pouze v rámci mezí řeší vybrané nedostatky a limity stávajících státních politik vůči migraci.

Druhým, důležitým a zpravidla přehlíženým prvkem je to, že dohoda nemá pouze zlepšit spolupráci mezi státy, ale její velká inovace spočívá v podpoře spolupráce s dalšími aktéry, například místními úřady, občanskou společností a soukromým sektorem, poukazuje konzultant. Vysvětluje, že migrace nejvíce dopadá na města a v úspěšné integraci migrantů hrají největší roli občanské organizace, zaměstnavatelé a soukromé firmy, a proto je linie zdola obsažená v dohodě mimořádně užitečná.

"Důkazy naznačují, že mnoho inovativních a nejslibnějších iniciativ na poli migrace vznikají na místní úrovni," pokračuje Ardittis. Soudí, že v tomto smyslu může pakt posloužit jako nástroj pro posílení jejich úspěšnosti a podporu této praxe v signatářských zemích.         

Zatřetí, současný pohyb lidí, především v důsledku vyhánění z domovů, již nelze řešit na bázi jednoho izolovaného státu a nepravidelná migrace si žádá úzkou spolupráci mezi zeměmi původu migrantů, transitními a cílovými zeměmi při kontrolách a sledování hranic, tvrdí ředitel. Dodává, že pašování migrantů a obchod s lidmi je nutné řešit skrze systematickou výměnu informací mezi uvedenými státy s cílem narušit fungování sítí organizovaného zločinu.  

Také značný počet obětí z řad migrantů, kteří umírají při transportu, především přes moře a poušť, vyžaduje spolupráci mezi státy zapojenými do různých úrovní migračního procesu, domnívá se Ardittis. Globální pakt OSN o migraci tak označuje za politickou deklaraci, která nabízí nezávazný rámec pro kooperaci a spektrum politických možností, z nichž se dá vybírat při nastavování efektivnější a lidštější migrační politiky.

"(Pakt) se nesmí stát obětním beránkem politických oportunistů a všelékem pro idealisty," nabádá konzultant. Konstatuje, že v roce 2022 bude zveřejněna zpráva nově ustanoveného revizního fóra, která posoudí přínosy a možné nedostatky dohody a do té doby si dokument - ač přišel v politicky nevhodný moment - zaslouží širokou podporu signatářských zemí a dalších zainteresovaných aktérů.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace Maroko Konspirační teorie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy