Některé krvavé konflikty jsou zcela mimo pozornost médií. Platí to i pro spor mezi pastevci a zemědělci v Nigérii. Ten je smrtelnější než působení nechvalně proslulé teroristické skupiny Boko Haram, působící na severu země, upozorňuje magazín Foreign Affairs.
Konflikt mezi usedlými zemědělci a pastevci v středním pásu Nigérie doposud vedl k smrti 10 000 lidí v poslední dekádě, 4 000 během posledních dvou let. Podle odhadů International Crissi Group byl ve srovnání s působením skupiny Boko Haram šestkrát smrtelnější. Jen v roce 2018 zemřelo 1 949 lidí.
Než začaly spolu vést boje, obě skupiny dokázaly spolu vycházet v míru. Zemědělci byli zvyklí, že během suché sezóny trvající zhruba od listopadu do června ze severu přijdou pastevci, aby v úrodném pásu napojili svá zvířata. Pokud došlo k nějakým sporům, daly se poměrně snadno vyřešit prostřednictvím lokálních autorit.
Změna nastala v důsledku globálního oteplování. Nastalá dezertifikace (proces proměny úrodného území na poušť a polopoušť) vedla k snižování dodávek vody a orné půdy. To v kombinaci s rozšiřování lidských území a průmyslu učinil z těchto zdrojů ceněnou a velmi chráněnou komoditu. Podle Nigerijské ochranné nadace země ztrácí zhruba 350 000 hektarů půdy ročně.
Mezi zemědělci a pastevci začalo docházet k nedorozuměním, které následně vedly k bojům. Pastevci mohou nechtěně při pasení dobytka zničí úrodu. Rozhněvaní zemědělci na oplátku zabijí dobytek. Pastevci po nich chtějí kompenzaci a pokud nepřijde, útočí na farmáře a zabíjejí ženy i děti. Další zemědělci se o tom doslechnou a berou spravedlnost do svých rukou. Někdy zemědělci zaútočí i jako první na pastevce, kteří s těmito událostmi neměli nic společného, z obav, že přišli znásilnit místní ženy.
Roztáčí se tak kruh násilí s dalekosáhlými důsledky. Tisíce lidí prchá do dalších částí Nigérie. Zásoby jídla se tenčí, jeho cena roste – stejně tak chudoba a hlad. Nigérie se v důsledku konfliktu nachází na hraně národní potravinové krize. Navíc existuje hrozba, že vzrůstající nestability využije Boko Haram ke svým cílům.
Nigerijští politici přesto zatím udělali jen málo, aby hrozivé situaci zabránili. Jednotlivé skupiny je obviňují z toho, že se snaží z konfliktu vytěžit politické body a že chrání jednu stranu na úkor té druhé. Obviňována je i nigerijská armáda, že používá zabijáky k tomu, aby zkonfiskovala půdu.
Konflikt má i náboženské pozadí. Zatímco zemědělci jsou především křesťané, pastevci jsou muslimové. Současná nigerijská vláda je muslimská, což připívá k nedůvěře zemědělců vůči ní a posiluje jejich přesvědčení, že zločiny pastevců kryje.
Případ ukazuje, jak hluboce provázané a kolik různých faktorů přispívá k násilnostem v Africe. S pokračováním globálního oteplování se dá očekávat, že podobné konflikty vypuknou v dalších částech kontinentu a případně i na jiných světadílech, zvláště těch, kde jsou podobné strukturální problémy jako je chudoba, nezaměstnanost, příkré rozdělení politických skupin aj. Pokud se tyto potíže nevyřeší, dá se též očekávat, že migrační vlny budou s tu větší a tu menší intenzitou dále probíhat.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Harry a Meghan spolu poletí do Nigérie. Británii s jistotou navštíví jen princ
Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák