Nejkrvavější současný konflikt, o kterém jste asi neslyšeli. Má na svědomí více mrtvých než nechvalně známá teroristická skupina

Některé krvavé konflikty jsou zcela mimo pozornost médií. Platí to i pro spor mezi pastevci a zemědělci v Nigérii. Ten je smrtelnější než působení nechvalně proslulé teroristické skupiny Boko Haram, působící na severu země, upozorňuje magazín Foreign Affairs.

Konflikt mezi usedlými zemědělci a pastevci v středním pásu Nigérie doposud vedl k smrti 10 000 lidí v poslední dekádě, 4 000 během posledních dvou let. Podle odhadů International Crissi Group byl ve srovnání s působením skupiny Boko Haram šestkrát smrtelnější. Jen v roce 2018 zemřelo 1 949 lidí.

Než začaly spolu vést boje, obě skupiny dokázaly spolu vycházet v míru. Zemědělci byli zvyklí, že během suché sezóny trvající zhruba od listopadu do června ze severu přijdou pastevci, aby v úrodném pásu napojili svá zvířata. Pokud došlo k nějakým sporům, daly se poměrně snadno vyřešit prostřednictvím lokálních autorit.

Změna nastala v důsledku globálního oteplování. Nastalá dezertifikace (proces proměny úrodného území na poušť a polopoušť) vedla k snižování dodávek vody a orné půdy. To v kombinaci s rozšiřování lidských území a průmyslu učinil z těchto zdrojů ceněnou a velmi chráněnou komoditu. Podle Nigerijské ochranné nadace země ztrácí zhruba 350 000 hektarů půdy ročně.

Mezi zemědělci a pastevci začalo docházet k nedorozuměním, které následně vedly k bojům. Pastevci mohou nechtěně při pasení dobytka zničí úrodu. Rozhněvaní zemědělci na oplátku zabijí dobytek. Pastevci po nich chtějí kompenzaci a pokud nepřijde, útočí na farmáře a zabíjejí ženy i děti. Další zemědělci se o tom doslechnou a berou spravedlnost do svých rukou. Někdy zemědělci zaútočí i jako první na pastevce, kteří s těmito událostmi neměli nic společného, z obav, že přišli znásilnit místní ženy.

Roztáčí se tak kruh násilí s dalekosáhlými důsledky. Tisíce lidí prchá do dalších částí Nigérie. Zásoby jídla se tenčí, jeho cena roste – stejně tak chudoba a hlad. Nigérie se v důsledku konfliktu nachází na hraně národní potravinové krize. Navíc existuje hrozba, že vzrůstající nestability využije Boko Haram ke svým cílům.

Nigerijští politici přesto zatím udělali jen málo, aby hrozivé situaci zabránili. Jednotlivé skupiny je obviňují z toho, že se snaží z konfliktu vytěžit politické body a že chrání jednu stranu na úkor té druhé. Obviňována je i nigerijská armáda, že používá zabijáky k tomu, aby zkonfiskovala půdu.  

Konflikt má i náboženské pozadí. Zatímco zemědělci jsou především křesťané, pastevci jsou muslimové. Současná nigerijská vláda je muslimská, což připívá k nedůvěře zemědělců vůči ní a posiluje jejich přesvědčení, že zločiny pastevců kryje.

Případ ukazuje, jak hluboce provázané a kolik různých faktorů přispívá k násilnostem v Africe. S pokračováním globálního oteplování se dá očekávat, že podobné konflikty vypuknou v dalších částech kontinentu a případně i na jiných světadílech, zvláště těch, kde jsou podobné strukturální problémy jako je chudoba, nezaměstnanost, příkré rozdělení politických skupin aj. Pokud se tyto potíže nevyřeší, dá se též očekávat, že migrační vlny budou s tu větší a tu menší intenzitou dále probíhat.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Boko Haram

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy