Léky na hubnutí se mohou stát novou zbraní proti komárům, zjistili vědci

Krvežíznivost komárů může být výrazně snížena, pokud jsou jim podány dietní léky. Studie překvapivě zjistila, že mají na hmyz podobné účinky, jako na lidi. Vědci nyní zkoumají, zda by mohli tento objev využít v boji s nemocemi, které komáři přenáší.

Nemoci, které po celém světě ročně usmrtí miliony lidí, přenášejí komáří samičky. Vědci nyní zjistili, že je možné za pomoci chemikálií potlačit jejich chuť po krvi. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Cell.

„Byli jsme ohromeni a překvapeni tím, že léky, které mají u lidí snižovat chuť k jídlu perfektně fungovaly i u komárů,“ napsala ve vyjádření Leslie Vosshallová, hlavní autorka studie. Vědci provedli pokusy na samičkách rodu Aedes aegypti. Ty přenášejí nemoci jako jsou žlutá horečka, virus Zika nebo horečka dengue.

Tým výzkumníků z Rockefellerovy univerzity v New Yorku se zaměřil na receptory, které u lidí regulují pocity hladu. Komárům podali solný roztok, v němž byly rozpuštěny léky na podporu diety. Po požití roztoku výrazně poklesl komáří „apetit“.

„Jeden z největších problémů, který řešíme v případě komáry přenositelných nemocí, je odolnost tohoto hmyzu vůči pesticidům,“ sdělil stanici CNN James Logan, odborník na kontrolu nemocí. „Podobná sloučenina s novým způsobem působení, která by zabránila komárům v krmení, by mohla být užitečná. Pokud se tedy ukáže, že je způsob efektivní, logisticky proveditelný a udržitelný i v reálných podmínkách,“ dodal.

Před vědci je stále ještě mnoho práce a samotný výzkum je teprve na začátku. Odborníci nicméně věří v její potenciál. Podle Lea Braackeho z neziskové organizace Malaria Consortium „lidstvo urgentně potřebuje nové nástroje, které by pomohly zastavit nárůst komáry přenášených nemocí.“

S tím souhlasí i Paul Reiter z významného Pasteurova ústavu, podle kterého jsou dnes odborníci bezradní a nedokáží šíření nemocí, jako je horečka dengue, zastavit. Přestože nebude jednoduché novou metodu úspěšně implementovat v praxi, jde podle Reitera o „fascinující a pravděpodobně proveditelný“ nápad.

Související

Ohnivý mravenec rodu Solenopsis, ilustrační fotografie.

Den, kterého se vědci obávali, nastal. Jeden z nejinvazivnějších druhů světa dorazil do Evropy

Klimatické změny způsobují nejen extrémní vedra a lesní požáry, ale i migraci řady rostlinných a zvířecích druhů. Na severní polokouli se tak dostávají nejen komáři přenášející tropické nemoci typu horečka dengue, ale i invazivní druhy, kterých se vědci obávají. Jedním z nich je i ohnivý mravenec. A je nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Více souvisejících

komáři nemoci virus Zika Vědci Malárie dengue (horečka)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy