Hlavní cesta do Evropy vede pro mnohé migranty z Libye přes Středozemní moře. Mnozí z nich během plavby zahynou ve vodách. Zjevnou otázkou je, proč nemají na sobě záchranné vesty, které by je ochránili před utonutím? Odpověď nabízí server Info Migrants.
Záchranáři a humanitární pracovníci si všimli, že jen málokterý migrant má na sobě záchrannou vestu. Prakticky všichni cestují bez ní, včetně dětí. Přitom stačí jen málo, aby se migrant utopil, pokud jsou vlny. Záchranáři odhadují, že potopený migrant vydrží 15 minut, než utone. Pokud neumí plavat, je to jen 30 sekund.
Ačkoliv by jim mohla záchranná vesta zachránit život, migranti si ji nemohou dovolit. Je pro ně příliš drahá. Podle migrantů stojí od 50 ( přibližně 1400 korun) do 400 eur (přibližně 11 000 korun). Migrant ji buď může koupit separátně nebo si ji vyjednat její cenu v rámci celého „balíčku“ nabízeného překupníkem. Nicméně, většina migrantů i v takovém případě na to nemá a kupuje si od překupníků jen ty nezbytné věci (dokumenty, místo na člunu“.
Podle Info Migrants se v libyjském Tripolisu záchranné vesty ani běžně neprodávají. To je rozdíl od tureckého Izmiru, který slouží jako hlavní přepravní středisko pro migranty do Řecka, kde jsou běžně prodávány, jak se místní obchodníci chtějí přiživit na migraci.
Dotázat se na vestu překupníků pro migranta nemusí skončit dobře. Sissoko, migrant z Mali, si vzpomíná na jednoho migranta z Pobřeží slonoviny, který poté, co viděl děravou loď, požadoval po překupníkovi vestu, jinak nikam nepopluje. Překupník jej stáhl dolů a zbil. To se dělo poměrně často těm, co se dožadovali vest.
Jiní migranti si zase vzpomínají na to, že jejich vesty jim byly zabaveny hned poté, co vstoupili pláž. Jednomu migrantovi překupník řekl, že oranžová vesta by mohla přitáhnout libyjskou pobřežní stráž. Podle něj navíc zaplňuje místo, které by mohl zaplnit další člověk. Překupníci se řídí tím, že musí vyplnit loď, co to jde, a proto zakazují vesty.
Ani, když se podaří migrantovi vestu získat, nemusí to být výhra. Sissoko dostal od překupníka vestu, protože byl zraněný. Byla mu však příliš malá a tak jí stejně nemohl používat. Někteří migranti získali zastaralé vesty používané pro kanoistiku či windsurfing, které je paradoxně učinily více zranitelnějšími na moři. Stačila jedna větší vlna, aby byla daná osoba pod vodou.
Poté, co Itálie se dohodla s Libyí na strážení pobřeží a zpřísnila svoji migrační politiku, se počet migrantů připlouvajících do Evropy výrazně zmenšil. Podle některých humanitárních organizací to však bylo na úkor jejich lidských práv, protože mnozí migranti začali být shromažďováni v táborech s hrozivými podmínkami.
Podle datového programu Mezinárodní organizace pro migraci Mising Migrants (zmizelí migranti) zahynulo nebo zmizelo v roce 2019 ve Středozemní moře 221 migrantů. V porovnání, v minulém roce ve stejném období to bylo 438 migrantů. Během roku 2018 zahynulo více než 2 250 migrantů. Nejvíce migrantů během posledních čtyř let od vypuknutí migrační krize v roce 2015 zahynulo v dubnu 2015 1494 migrantů.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
uprchlíci , migrace , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu , Libye
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 1 hodinou
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 2 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 3 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 4 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 4 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 4 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 5 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 6 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.
Zdroj: Libor Novák