Proč migranti nenosí záchranářské vesty? Převaděči si to nepřejí

Hlavní cesta do Evropy vede pro mnohé migranty z Libye přes Středozemní moře. Mnozí z nich během plavby zahynou ve vodách. Zjevnou otázkou je, proč nemají na sobě záchranné vesty, které by je ochránili před utonutím? Odpověď nabízí server Info Migrants.

Záchranáři a humanitární pracovníci si všimli, že jen málokterý migrant má na sobě záchrannou vestu. Prakticky všichni cestují bez ní, včetně dětí. Přitom stačí jen málo, aby se migrant utopil, pokud jsou vlny. Záchranáři odhadují, že potopený migrant vydrží 15 minut, než utone. Pokud neumí plavat, je to jen 30 sekund.

Ačkoliv by jim mohla záchranná vesta zachránit život, migranti si ji nemohou dovolit. Je pro ně příliš drahá. Podle migrantů stojí od 50 ( přibližně 1400 korun) do 400 eur (přibližně 11 000 korun). Migrant ji buď může koupit separátně nebo si ji vyjednat její cenu v rámci celého „balíčku“ nabízeného překupníkem. Nicméně, většina migrantů i v takovém případě na to nemá a kupuje si od překupníků jen ty nezbytné věci (dokumenty, místo na člunu“.

Podle Info Migrants se v libyjském Tripolisu záchranné vesty ani běžně neprodávají. To je rozdíl od tureckého Izmiru, který slouží jako hlavní přepravní středisko pro migranty do Řecka, kde jsou běžně prodávány, jak se místní obchodníci chtějí přiživit na migraci.

Dotázat se na vestu překupníků pro migranta nemusí skončit dobře. Sissoko, migrant z Mali, si vzpomíná na jednoho migranta z Pobřeží slonoviny, který poté, co viděl děravou loď, požadoval po překupníkovi vestu, jinak nikam nepopluje. Překupník jej stáhl dolů a zbil. To se dělo poměrně často těm, co se dožadovali vest.  

Jiní migranti si zase vzpomínají na to, že jejich vesty jim byly zabaveny hned poté, co vstoupili pláž. Jednomu migrantovi překupník řekl, že oranžová vesta by mohla přitáhnout libyjskou pobřežní stráž. Podle něj navíc zaplňuje místo, které by mohl zaplnit další člověk. Překupníci se řídí tím, že musí vyplnit loď, co to jde, a proto zakazují vesty.

Ani, když se podaří migrantovi vestu získat, nemusí to být výhra. Sissoko dostal od překupníka vestu, protože byl zraněný. Byla mu však příliš malá a tak jí stejně nemohl používat. Někteří migranti získali zastaralé vesty používané pro kanoistiku či windsurfing, které je paradoxně učinily více zranitelnějšími na moři. Stačila jedna větší vlna, aby byla daná osoba pod vodou.

Poté, co Itálie se dohodla s Libyí na strážení pobřeží a zpřísnila svoji migrační politiku, se počet migrantů připlouvajících do Evropy výrazně zmenšil. Podle některých humanitárních organizací to však bylo na úkor jejich lidských práv, protože mnozí migranti začali být shromažďováni v táborech s hrozivými podmínkami.

Podle datového programu Mezinárodní organizace pro migraci Mising Migrants (zmizelí migranti) zahynulo nebo zmizelo v roce 2019 ve Středozemní moře 221 migrantů. V porovnání, v minulém roce ve stejném období to bylo 438 migrantů. Během roku 2018 zahynulo více než 2 250 migrantů. Nejvíce migrantů během posledních čtyř let od vypuknutí migrační krize v roce 2015 zahynulo v dubnu 2015 1494 migrantů.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci migrace Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Libye

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy