Proč migranti nenosí záchranářské vesty? Převaděči si to nepřejí

Hlavní cesta do Evropy vede pro mnohé migranty z Libye přes Středozemní moře. Mnozí z nich během plavby zahynou ve vodách. Zjevnou otázkou je, proč nemají na sobě záchranné vesty, které by je ochránili před utonutím? Odpověď nabízí server Info Migrants.

Záchranáři a humanitární pracovníci si všimli, že jen málokterý migrant má na sobě záchrannou vestu. Prakticky všichni cestují bez ní, včetně dětí. Přitom stačí jen málo, aby se migrant utopil, pokud jsou vlny. Záchranáři odhadují, že potopený migrant vydrží 15 minut, než utone. Pokud neumí plavat, je to jen 30 sekund.

Ačkoliv by jim mohla záchranná vesta zachránit život, migranti si ji nemohou dovolit. Je pro ně příliš drahá. Podle migrantů stojí od 50 ( přibližně 1400 korun) do 400 eur (přibližně 11 000 korun). Migrant ji buď může koupit separátně nebo si ji vyjednat její cenu v rámci celého „balíčku“ nabízeného překupníkem. Nicméně, většina migrantů i v takovém případě na to nemá a kupuje si od překupníků jen ty nezbytné věci (dokumenty, místo na člunu“.

Podle Info Migrants se v libyjském Tripolisu záchranné vesty ani běžně neprodávají. To je rozdíl od tureckého Izmiru, který slouží jako hlavní přepravní středisko pro migranty do Řecka, kde jsou běžně prodávány, jak se místní obchodníci chtějí přiživit na migraci.

Dotázat se na vestu překupníků pro migranta nemusí skončit dobře. Sissoko, migrant z Mali, si vzpomíná na jednoho migranta z Pobřeží slonoviny, který poté, co viděl děravou loď, požadoval po překupníkovi vestu, jinak nikam nepopluje. Překupník jej stáhl dolů a zbil. To se dělo poměrně často těm, co se dožadovali vest.  

Jiní migranti si zase vzpomínají na to, že jejich vesty jim byly zabaveny hned poté, co vstoupili pláž. Jednomu migrantovi překupník řekl, že oranžová vesta by mohla přitáhnout libyjskou pobřežní stráž. Podle něj navíc zaplňuje místo, které by mohl zaplnit další člověk. Překupníci se řídí tím, že musí vyplnit loď, co to jde, a proto zakazují vesty.

Ani, když se podaří migrantovi vestu získat, nemusí to být výhra. Sissoko dostal od překupníka vestu, protože byl zraněný. Byla mu však příliš malá a tak jí stejně nemohl používat. Někteří migranti získali zastaralé vesty používané pro kanoistiku či windsurfing, které je paradoxně učinily více zranitelnějšími na moři. Stačila jedna větší vlna, aby byla daná osoba pod vodou.

Poté, co Itálie se dohodla s Libyí na strážení pobřeží a zpřísnila svoji migrační politiku, se počet migrantů připlouvajících do Evropy výrazně zmenšil. Podle některých humanitárních organizací to však bylo na úkor jejich lidských práv, protože mnozí migranti začali být shromažďováni v táborech s hrozivými podmínkami.

Podle datového programu Mezinárodní organizace pro migraci Mising Migrants (zmizelí migranti) zahynulo nebo zmizelo v roce 2019 ve Středozemní moře 221 migrantů. V porovnání, v minulém roce ve stejném období to bylo 438 migrantů. Během roku 2018 zahynulo více než 2 250 migrantů. Nejvíce migrantů během posledních čtyř let od vypuknutí migrační krize v roce 2015 zahynulo v dubnu 2015 1494 migrantů.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci migrace Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Libye

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy