Nigérií zmítá vlna násilností, zemřely desítky lidí

Severem Nigérie zmítají násilnosti, při nichž v uplynulých dnech zahynuly desítky lidí. Podle agentury AFP je mají na svědomí zločinecké gangy terorizující místní obyvatelstvo a také místní domobrana, která se za útoky ozbrojenců mstí.

Pastevci a farmáři na severozápadě Nigérie již roky čelí útokům zločinců, kteří plení vesnice, kradou dobytek a unášejí obyvatele kvůli výkupnému. V pondělí ozbrojenci ve státě Sokoto u hranic s Nigerem zaútočili na tři vesnice, kde zabili 16 lidí. V úterý střelci na motorkách zavraždili 11 vesničanů v sousedním státě Zamfara, kde zapalovali domy a auta a unesli desítky místních obyvatel.

V červenci 2018 nevládní organizace Amnesty International uvedla, že ve státě Zamfara jsou lidé "vydáni napospas" ozbrojeným zločineckým skupinám, které v uplynulých několika letech zabily stovky lidí.

Násilnosti v uplynulých dnech se odehrály také ve státě Kaduna. Nejméně 29 lidí zemřelo v úterý při incidentu, který byl pravděpodobně odvetou místní domobrany za masakr 130 vesničanů z minulého týdne.

Nejnásilnějším regionem Nigérie je severovýchodní stát Borno, který je centrem konfliktu s islamisty. Ten trvá už deset let a vyžádal si přes 27.000 mrtvých. Od začátku února zde při bojích přišly o život desítky lidí a desetitisíce jich opustily své domovy.

Ozbrojené střety živí nedostatek půdy, rychlý populační růst i extrémní chudoba. Nigérie loni předběhla Indii v nelichotivém prvenství v absolutním počtu extrémně chudých obyvatel. Násilí v poslední době také čím dál více získává mezietnický a mezikonfesní rozměr.

Hlava státu Muhammadu Buhari, který tento týden dosáhl znovuzvolení v prezidentských volbách, po svém vítězství slíbila zintenzivnit úsilí o zlepšení bezpečnosti.

Související

Afrika, ilustrační foto Původní zpráva

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Více souvisejících

afrika Nigérie Násilí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy