V Etiopii se zřítil boeing. Zahynulo 157 lidí včetně rodiny slovenského politika

Pád letadla etiopské letecké společnosti Ethiopian Airlines nepřežil nikdo ze 157 lidí na palubě. Informovaly o tom dnes s odvoláním na leteckou společnost etiopské sdělovací prostředky. Letadlo se zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi šest minut po startu. Podle aerolinek v něm bylo 149 cestujících a osmičlenná posádka, dohromady lidé ze 33 zemí. České ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Roberta Řeháka zatím nemá zprávy, že mezi cestujícími byli Češi. Podle slovenského tisku na palubě byli nejméně dva slovenští občané, což ale slovenské ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo.

Příčina pádu letadla zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu "stabilní vertikální rychlost".

Úřad etiopského premiéra oznámil na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, které ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi," stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twitteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.

The Office of the PM, on behalf of the Government and people of Ethiopia, would like to express it’s deepest condolences to the families of those that have lost their loved ones on Ethiopian Airlines Boeing 737 on regular scheduled flight to Nairobi, Kenya this morning.

— Office of the Prime Minister - Ethiopia (@PMEthiopia) 10. března 2019

Mluvčí letecké společnosti řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží 62 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.

Podle vedení aerolinek je mezi mrtvými 32 Keňanů a 17 Etiopanů, dále občané Británie, Francie, USA a Kanady. Čínská státní televize informovala, že v letadle bylo osm občanů Číny, podle keňských zdrojů bylo na palubě sedm Britů.

Web Pravda.sk informoval, že v letadle cestovali nejméně dva Slováci. Je to prý manželka a syn známého slovenského politika a Pravda.sk zná jejich totožnost. O jménech ale nemůže informovat dříve, než zpráva nebude potvrzena oficiálně. Slovenské ministerstvo zahraničí oznámilo, že oficiální informace od etiopských úřadů zatím nemá. Podle něj aerolinky zablokovaly zveřejnění seznamu cestujících, dokud se počet obětí nepotvrdí.

Svědci uvedli, že letadlo začalo po dopadu hned hořet a že na místě vznikl tak velký žár, že se k místu mohli hasiči přiblížit až po několika hodinách. Na fotografiích je vidět rozrytá zem. "Všechno shořelo, nejdříve nad tím létaly vrtulníky," sdělil svědek.

Lidé čekající na příbuzné v Nairobi, tvrdí, že jim tamní letiště neposkytuje informace. Keňský ministr dopravy James Macharia řekl, že úřady zatím nedostaly seznam pasažérů.

Leteckou trasu mezi Addis Abebou a Nairobi využívají turisté mířící na safari ve východní Africe. Do letadel nastupují ale také čínští podnikatelé.

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Podle dostupných zpráv letadlo, které se dnes zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu".

Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

Související

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

Více souvisejících

Letecké nehody zřícení letadla Ethiopian Airlines (10.3.2019) Etiopie ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy