Masakry na severu Afriky: Počet civilistů zabitých radikály strmě roste

V severoafrickém regionu Sahel se za posledních pět měsíců zvýšil počet obětí mezi civilisty, kteří umírají při útocích islamistů a při etnicky motivovaném násilí. Oznámila to nevládní bezpečnostní skupina ACLED, která v době mezi listopadem 2018 a koncem letošního března zaznamenala celkem 2151 obětí na životech a 724 útoků mířících na civilisty. Napsala to agentura Reuters.

Sahel je vyprahlý region mezi Saharou na severu afrického kontinentu a travnatými oblastmi na jihu. Působí zde dobře ozbrojení džihádisté i etnické milice. Nejvíce obětí v oblasti pochází z Mali, Burkiny Faso a Nigeru. Právě v Mali se tento týden stal jeden z nejkrvavějších incidentů v regionu, když v centrální části země bylo zabito nejméně 157 pastevců.

Top conflict developments in #Africa last week:• Major jihadist & intercommunal attacks in #Mali• Rising #BokoHaram activity along Lake Chad• Threats to #CAR's peace process• Violence against civilians in #EgyptRead ACLED's overview for more: https://t.co/e2SsnUjDto pic.twitter.com/7Nyw3M2ABU

— Armed Conflict Location & Event Data Project (@ACLEDINFO) 28. března 2019

Radikálové podnikají útoky na území Nigeru a Burkiny Faso ze severní a centrální části Mali, kam se přesunuli po francouzské intervenci v roce 2013. Útoky islamistů podle skupiny bezpečnostních odborníků navíc zhoršily přetrvávající konflikt mezi místními etnickými skupinami v regionu, zvláště pak mezi pastevci a zemědělci.

V Mali během posledních pěti měsíců přišlo o život 547 lidí, což je až čtyřnásobně více než za stejnou dobu v předchozím roce. Pětinásobný nárůst mrtvých mezi civilisty zaznamenali v Nigeru, kde o život přišlo 78 lidí. V Burkině Faso, která byla doposud stabilní zemí, zahynulo 499 civilistů.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Terorismus Mali Burkina Faso

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 14 minutami

před 52 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Speed Marathon 2024: Policie eviduje tisíce přestupků, rozdala pokuty za miliony

Během pátečního celostátního bezpečnostního opatření dopravní policie zaznamenala celkem 2166 dopravních přestupků. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, což tvořilo téměř tři čtvrtiny všech dokumentovaných přestupků. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy