Libye jako ráj pro labužníky? Pouštní lanýže zachraňují rodiny před bídou

Sběrači lanýžů v Libyi se musejí vyrovnat s nočním chladem pouště i špatnou bezpečnostní situací. Po jejich "úlovku" ale baží místní gurmáni i obyvatelé zemí v oblasti Perského zálivu, kde se lanýže považují za luxusní záležitost. Milád Muhammad projde libyjskou poušť každý rok. Neroste tam nic, nebo skoro nic, až na určité trávy...a lanýže. Díky kombinaci deště a nočního chladu tyto houby rostou pod pouštním pískem, píše agentura AFP.

Už za starých Římanů byly bílé pouštní lanýže nacházené v Libyi oceňovanou pochoutkou. Místní jim říkají tirfas, což je název odvozený od jejich latinského jména Terfezia Leonis. Využívají se i v tradiční medicíně.

Milád Muhammad prohledává pouštní oblast Al-Hamády al-Hamrá, která se nachází asi 500 kilometrů jihozápadně od Tripolisu, se svým autem i pěšky. Někdy se zastaví, aby určitý úsek probral důkladně. Rozmístí značky a pak mu stačí rukou nebo holí trochu prohrabat písek a houbu vyndat. O tom, jak dokáže to pravé místo odhalit pouhým okem, moc nemluví. Zato nepřestává chválit příznivý vliv lanýžové šťávy na určité oční choroby.

"Popravdě řečeno to není má práce, ale spíš vášeň, terapie a očista od ruchu města. Toto místo je zároveň krásné a drsné, člověk se zde cítí velmi sám," říká, když si zapaluje cigaretu před stanem, který ho v noci ochrání před ledovou zimou.

Muhammadovi už bylo šedesát, ale je neúnavný a pěšky prochází desítky kilometrů. Pravidelně se zastavuje, aby se napil silného a velmi sladkého čaje, který si připravuje na dřevěném uhlí. Nic se prý nevyrovná pocitu, kdy holou rukou prohrábne zem a vyndá lahodný lanýž. Prodá ho, až se vrátí do města Zintán, které leží asi 300 kilometrů na sever.

Cena libyjských lanýžů se v posledních letech ztrojnásobila. Jednak kvůli nepříznivému klimatu, jednak kvůli bezpečnostní situaci, špatné od svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Letos byla ale sklizeň dostatečná na to, aby velkoobchodní ceny spadly ze 130 dínárů (750 korun) ze začátku sezóny na 80 dínárů za kilo.

Na silnici u Zintánu vedoucí do Al-Hamády al-Hamrá stojí malý stan a v něm je výkupna pouštních lanýžů. Po náročných několikadenních túrách sem přicházejí sběrači jako Milád Muhammad.

Šestačtyřicetiletý Chálid Abdal Vahíd má za sebou čtyři noci v poušti a přináší pytel s osmi kilogramy lanýžů. Nad nabízenou výkupní cenou alžírského vyjednávače se netají zklamáním. Alžířan každý rok v lanýžové sezóně, která trvá od listopadu do března, přejde hranici sem do Libye.

"Trpěli jsme strašnou zimou a tenhle obchodník to od nás kupuje za směšné ceny, aby to pak prodal mnohem dráž. Vyjednávač má větší zisk než my, i když si tady sedí v teple ve stanu," stěžuje si Chálid.

Jeho litanie pokračuje žehráním na to, že nejvíc mají z práce sběračů obchodníci a pak bohatí konzumenti, zatímco rodiny hledačů zkonzumují pouze pár gramů pochoutky, aby se mohlo co nejvíce prodat.

Vyjednávač Chalífa Sahráví se nařčení z obohacování se na úkor sběračů brání. "Odkupujeme lanýže a pak je prodáváme dalším obchodníkům," říká. Jeho kolega Abdalláh Mílúd to potvrzuje: "Prodáváme prostředníkům, kteří to pak prodávají do ciziny. Do této části obchodu my zapojeni nejsme." Libyjské lanýže jsou prý velmi kvalitní a vyhledávané v oblasti Perského zálivu.

O objemu vývozu pouštních lanýžů neexistují žádné statistické údaje. Je ale jisté, jak tvrdí Abdalláh, že "bílé lanýže zachránily mnoho rodin před bídou".

Související

Více souvisejících

Libye Lanýže Poušť

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

včera

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

včera

včera

včera

včera

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

včera

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

včera

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

včera

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

včera

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

včera

včera

včera

Aktualizováno 30. listopadu 2024 22:19

Ve StarDance dnes padla tři 30bodová hodnocení. Lucie Vondráčková skončila

Osmý díl třinácté řady populární televizní show StarDance je u konce. V minulém díle se tančilo charitativně pro Centrum Paraple, výkony se však počítaly, protože páry si přenesly bodové zisky do dnešního večera. Ten už byl vyřazovací a opustili jej Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy