Papež František zahájil dvoudenní návštěvu Maroka, ocenil islám bez extremismu

O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil dnes papež František na úvod dvoudenní návštěvy Maroka, kterou chce mimo jiné posílit vazby mezi katolíky a muslimy. Před králem Muhammadem VI., který jej přivítal po příletu do metropole Rabatu, ocenil mimo jiné fakt, že se jeho zemi daří muslimské náboženství oprostit od extremismu. Informovaly o tom světové agentury.

Papež během úvodního proslovu před králem a dalšími marockými představiteli prohlásil, že všichni věřící by měli společně vzdorovat náboženskému fanatismu a extremismu, neboť je "urážkou víry a samotného Boha".

Podle Vatikánu má být cesta do Maroka, stejně jako únorová návštěva Spojených arabských emirátů, příležitostí vyslovit se proti extremismu. Maroko je považováno za spojence v boji proti islámským radikálům, extremismus často kritizuje i král Muhammad VI.

Tématem papežovy návštěvy byla i migrace, neboť Maroko se v posledním roce stalo hlavní zemí, přes kterou míří migranti ze subsaharské Afriky přes Středozemní moře do Evropy. František se setkal s několika lidmi z Nigérie, Guineje či Kamerunu, kteří do země ve snaze dostat se za moře přišli v poslední době. Ujistil je, že si zaslouží najít nový domov a že je církev "chová ve svém srdci".

Milí maročtí přátelé, přicházím jako poutník míru a bratrství. My křesťané a muslimové věříme v Boha, Stvořitele a Milosrdného, který stvořil lidi, aby žili jako bratři a sestry, respektovali se ve své rozmanitosti a pomáhali si ve svých potřebách.

— Papež František (@cz_pontifex) 30. března 2019

"Otázka migrace nikdy nebude vyřešena vztyčováním bariér, zaséváním strachu či odmítáním pomoci těm, kteří legitimně usilují o lepší život pro sebe a své rodiny," prohlásil pontifik, jenž světové politiky ke vstřícnějšímu přístupu k migrantů vyzývá dlouhodobě.

Papež dnes obhajoval také svobodu náboženského vyznání, na níž má podle něho právo každý člověk a je "neoddělitelná od lidské důstojnosti". Toto téma je podle agentury AFP v Maroku citlivé, například kvůli výroku ministra pro lidská práva Mustafy Rámida, který loni označil svobodu vyznání za "hrozbu pro soudržnost" Maroka. Drtivou většinu obyvatel více než třicetimilionové země tvoří sunnitští muslimové, jen okolo jednoho procenta křesťané.

Spolu s marockým králem se dnes papež rovněž vyjádřil k otázce Jeruzaléma, který by podle nich měl být "místem setkávání a symbolem mírového soužití" křesťanů, muslimů a židů.

Marocké bezpečnostní složky se na úvod papežovy návštěvy vypořádaly s drobným incidentem, kdy směrem k limuzíně krále doprovázející Františkův vůz na cestě z letiště vyběhl mladý muž. Podle agentury AFP se sedmnáctiletý mladík pokusil dostat k monarchovi, neboť jej chtěl v jisté věci požádat o pomoc, policie ho však zadržela.

František, jehož návštěvu metropole sledovaly dnes v ulicích desetitisíce lidí, by měl v neděli sloužit mši a mluvit s kněžími a řádovými sestrami.

Související

Více souvisejících

Papež František Maroko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy