Papež František zahájil dvoudenní návštěvu Maroka, ocenil islám bez extremismu

O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil dnes papež František na úvod dvoudenní návštěvy Maroka, kterou chce mimo jiné posílit vazby mezi katolíky a muslimy. Před králem Muhammadem VI., který jej přivítal po příletu do metropole Rabatu, ocenil mimo jiné fakt, že se jeho zemi daří muslimské náboženství oprostit od extremismu. Informovaly o tom světové agentury.

Papež během úvodního proslovu před králem a dalšími marockými představiteli prohlásil, že všichni věřící by měli společně vzdorovat náboženskému fanatismu a extremismu, neboť je "urážkou víry a samotného Boha".

Podle Vatikánu má být cesta do Maroka, stejně jako únorová návštěva Spojených arabských emirátů, příležitostí vyslovit se proti extremismu. Maroko je považováno za spojence v boji proti islámským radikálům, extremismus často kritizuje i král Muhammad VI.

Tématem papežovy návštěvy byla i migrace, neboť Maroko se v posledním roce stalo hlavní zemí, přes kterou míří migranti ze subsaharské Afriky přes Středozemní moře do Evropy. František se setkal s několika lidmi z Nigérie, Guineje či Kamerunu, kteří do země ve snaze dostat se za moře přišli v poslední době. Ujistil je, že si zaslouží najít nový domov a že je církev "chová ve svém srdci".

Milí maročtí přátelé, přicházím jako poutník míru a bratrství. My křesťané a muslimové věříme v Boha, Stvořitele a Milosrdného, který stvořil lidi, aby žili jako bratři a sestry, respektovali se ve své rozmanitosti a pomáhali si ve svých potřebách.

— Papež František (@cz_pontifex) 30. března 2019

"Otázka migrace nikdy nebude vyřešena vztyčováním bariér, zaséváním strachu či odmítáním pomoci těm, kteří legitimně usilují o lepší život pro sebe a své rodiny," prohlásil pontifik, jenž světové politiky ke vstřícnějšímu přístupu k migrantů vyzývá dlouhodobě.

Papež dnes obhajoval také svobodu náboženského vyznání, na níž má podle něho právo každý člověk a je "neoddělitelná od lidské důstojnosti". Toto téma je podle agentury AFP v Maroku citlivé, například kvůli výroku ministra pro lidská práva Mustafy Rámida, který loni označil svobodu vyznání za "hrozbu pro soudržnost" Maroka. Drtivou většinu obyvatel více než třicetimilionové země tvoří sunnitští muslimové, jen okolo jednoho procenta křesťané.

Spolu s marockým králem se dnes papež rovněž vyjádřil k otázce Jeruzaléma, který by podle nich měl být "místem setkávání a symbolem mírového soužití" křesťanů, muslimů a židů.

Marocké bezpečnostní složky se na úvod papežovy návštěvy vypořádaly s drobným incidentem, kdy směrem k limuzíně krále doprovázející Františkův vůz na cestě z letiště vyběhl mladý muž. Podle agentury AFP se sedmnáctiletý mladík pokusil dostat k monarchovi, neboť jej chtěl v jisté věci požádat o pomoc, policie ho však zadržela.

František, jehož návštěvu metropole sledovaly dnes v ulicích desetitisíce lidí, by měl v neděli sloužit mši a mluvit s kněžími a řádovými sestrami.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Maroko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy