Během nepokojů v Súdánu zemřelo celkem šest lidí

Při nepokojích v súdánské metropoli Chartúmu přišlo v noci na dnešek o život šest lidí, mezi nimi jeden příslušník bezpečnostních složek. Informovala o tom agentura AFP. Mnoho protestujících bylo podle místní televize zraněno. Vojenská rada ze střelby viní skupiny nespokojené s politickým vývojem v zemi.

Místní zdroje už dříve informovaly o smrti jednoho důstojníka a jednoho civilisty poté, co neznámé osoby začaly střílet před hlavním velitelstvím súdánské armády, což je dějiště dlouhodobé okupační protestní akce.

Násilnosti se odehrály v den, kdy vojenská rada, která převzala moc po nedávné demisi prezidenta Umara Bašíra, ohlásila dohodu s opozičními skupinami o struktuře přechodných institucí. Súdánská prokuratura zároveň obžalovala Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během dřívějších protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna ke svržení prezidenta.

Za pachatele pondělní střelby vojenská rada považuje ozbrojené skupiny nespokojené s pokrokem při politických rozhovorech. "Neznámé elementy" chtějí podle rady jednání sabotovat a pokusily se připojit k protestujícím. Ti obvinili z podněcování násilí protirevoluční síly napojené na bývalý režim. Jedna z účastnic protestů řekla zpravodajskému webu BBC, že na ně stříleli "lidé ve vojenských uniformách".

Před střelbou v ulicích hlídkovaly polovojenské síly, které použily slzný plyn i výstřely k rozehnání demonstrantů blokujících silnice. Podle agentury Reuters byla do pozdního večera slyšet těžká střelba.

Rozhovory mezi súdánskou armádou a civilisty mají dnes pokračovat, vyjednávat se bude o složení státních orgánů a o délce přechodného období, které má vést k volbám. Kvůli neshodě ohledně poměru sil mezi civilisty a vojáky v přechodných institucích přitom již dříve jednání selhala. Obě strany mají také různý názor na délku přechodného období: vojáci chtějí dva roky, civilisté požadují čtyři.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a chtějí rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. Při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince zahynuly desítky lidí.

Související

Více souvisejících

Súdán agentura AFP Umar Bašír

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy