Klid zbraní v Sůdánu? Opozice se dohodla s armádou na tříletém přechodném období

Súdánští armádní velitelé dnes oznámili dohodu s opozicí na tříletém přechodném období vedoucím k civilní vládě. Opoziční svaz bude mít v zákonodárném sboru dvoutřetinovou většinu. S odvoláním na armádní představitele o tom dnes informoval server BBC. Jen několik hodin před uzavřením dohody zahynulo v metropoli Chartúmu pět demonstrantů a jeden příslušník bezpečnostních sil.

V Súdánu vládne vojenská junta, která před více než měsícem svrhla dlouholetého prezidenta země Umara Bašíra. Masové protesty, které vedly k jeho pádu, dosud pokračují, neboť opozice požaduje plné předání moci do rukou civilních vlády.

Generálporučík Jásir Atta na tiskové konferenci oznámil, že konečná dohoda o sdílení moci s opozičním svazem bude podepsána během 24 hodin. Součástí úmluvy bude vznik "suverénní rady", která povede zemi do voleb. "Slibujeme našim lidem, že dohoda bude dokončena do 24 hodin způsobem, který vyslyší přání lidí," řekl Atta a dodal, že opoziční aliance bude mít ve 300členném přechodném parlamentu dvě třetiny křesel a zbytek obsadí další politické strany.

Dohodu na vytvoření struktury budoucích institucí oznámil i mluvčí opozice. Podle něj má nově vzniknout "suverénní rada", vláda a legislativní orgán.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír Demonstrace

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy