V Tripolisu byly možná spáchány válečné zločiny, varují aktivisté

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila ozbrojence v Tripolisu z útoků na civilisty a varovala, že může jít o válečné zločiny. Informovala o tom dnes agentura AP. Ofenzivu s cílem dobýt libyjskou metropoli před více než měsícem zahájily síly generála Chalífy Haftara, který ovládá východ země. Boje si dosud vyžádaly přes čtyři stovky mrtvých. Haftar dnes v Římě jednal s italským premiérem Giuseppem Contem, informoval list La Repubblica. Příští týden se libyjský polní maršál má podle agentury AFP sejít s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Mezi 13. a 17. dubnem se několik obytných čtvrtí v jižním Tripolisu stalo terčem útoků z "nepřesných" zbraní, uvedla ve středu AI s odvoláním na výpovědi svědků a satelitní snímky. V oblasti podle AI nebyly žádné vojenské cíle, organizaci se ale nepodařilo identifikovat útočníky. Většina svědků nicméně z útoků podle AI vinila východolibyjské síly.

Samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara, která podporuje odpadlický parlament na východě Libye, zahájila 4. dubna ofenzivu s cílem dobýt Tripolis, kde sídlí vláda uznávaná OSN. V Tripolisu a jeho okolí od té doby s LNA bojují volná uskupení milic, které podporují tripoliskou vládu, píše AP.

Do Říma přiletěl Haftar ve středu a dnes se setkal s italským premiérem. Ten ho vyzval, aby od tažení upustil a vrátil se k dialogu. Haftarova odpověď jej podle vládních zdrojů vyvedla z míry. "Půjdu dál - abychom vymýtili terorismus, musíme dojít až do Tripolisu," řekl Contemu Haftar.

Jedná se o první generálovu návštěvu v Evropě od zahájení tažení. Na jeho počátku zmapovali italští novináři z deníku La Repubblika lety Haftarova syna Saddáma do Paříže a do Říma. V italském hlavním městě jednal s Contem 7. května i Faíz Sarrádž, premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády se sídlem v Tripolisu.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku i ropnou společnost.

Vládu Fáize Sarrádže podporují mimo jiné Itálie, bývalý koloniální vládce Libye, a Turecko, jedny z mála zemí, které v Tripolisu nezavřely svá zastoupení. Haftara podpořily Spojené arabské emiráty, Egypt či Rusko. Francie a Spojené státy od počátku Haftarovy ofenzivy čelí obvinění, že hrají na obě strany. Paříž generála v minulosti podporovala v boji proti terorismu a zároveň oficiálně stála za Sarrádžovou vládou. Paříž má ropné zájmy na východě Libye a v minulých letech Haftarovi poskytla vojenskou pomoc, uvádí Reuters.

Dnes Elysejský palác podle agentury AFP potvrdil, že se Haftar příští týden setká s Macronem. Jednat prý budou o možnostech zahájení politického dialogu mezi znesvářenými stranami pod záštitou OSN. Macron 8. května přijal Sarrádže. Francouzský prezident tehdy zdůraznil, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc

Stále více světových organizací bije na poplach kvůli podmínkám, v nichž se ocitají obyvatelé Pásma Gazy sužovaní již šestý den izraelským bombardováním. Lidskoprávní organizace Amnesty International v pátek vyzvala Izrael, aby okamžitě zrušil blokádu Gazy, a prohlásila, že kolektivní trest civilistů za teroristická zvěrstva Hamásu se rovná válečnému zločinu.

Více souvisejících

amnesty international Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy