Uprchlíci našli nové bizarní způsoby, jak se dostat do Evropy. Nevyšlo jim to

Španělská policie v průběhu několika hodin zadržela čtyři migranty, kteří se skrývali na různých úkrytech v autech. Některým hrozila i smrt. Migranti se pokoušeli dostat z Maroka do španělské enklávy Melilla.

Jeden migrant se ukrýval v zavazadlovém prostoru za zadními sedadly. Další byl schovaný pod sklápěčem nákladního auta. Riskoval tak, že ho korba rozdrtí. Třetí muž se skrýval za skrýval mezi přístrojovou deskou auta a motorem v přihrádce spolujezdce. Za přístrojovou deskou byla též 15letá dívka.

Dva muži ve věku věku 20 a 21 let byli vzati do nemocnice. Oba trpěli bolestmi v kloubech a vykazovali známky přidušení.

Zadržená auta byla registrována v Maroku. Tři řidiči ve věku 19,30 a 31 let byli zadrženi. Všichni migranti byli z Afriky, ačkoliv jednotlivé země nebyly jmenovány.

Afričtí migranti z Maroka se opakovaně pokouší dostat přes hranice do španělských enkláv Melilla a Ceuta. Jedná se o jediné hranice EU s Afrikou. Díky tomu jsou často používána africkými migranty jako vstupní body do EU. Blízko nich stále čekají desítky tisíc afrických migrantů, kteří se touží dostat do Evropy.

Španělské noviny tento měsíc reportovaly pokus o průnik asi 100 migrantů. 52 se to povedlo a byli vzati do přeplněných migračních táborů, kde jim bylo dáno nové oblečení.

Jednalo se o největší útok od října roku 2018, kdy se 300 migrantů pokusilo překročit hranice. Dvou stovkám z nich se podařilo dostat se do Melilly. Jeden migrant při pokusu zemřel, zřejmě následkem infarktu.

Španělsko se po zpřísnění migračních politik v Itálii stalo minulý rok hlavním místem, kam míří afričtí migranti toužící se dostat do Evropy. V roce 2017 se do Španělska dostalo 28 707 migrantů, v roce 2018 to bylo už 65 325.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci se letos do Španělska dostalo 9 495 migrantů z Afriky. Z toho 7 666 jelo přes moře. Odhaduje se, že tento rok při pokusu o přechod mezi Afrikou a pevninským Španělskem zemřelo 162 lidí.

Počet migrantů se zvedl též v Řecku a to z 35 052 v roce 2017 na 50 215 v roce 2018. Tento rok se mělo do Řecka dostat na 11 943 lidí.

Naopak v Itálii počet migrantů poklesl. Zatímco v roce se do ní dostalo 199 369 migrantů, v roce 2018 to už bylo 23 370 lidí. Doposud se tento rok do země dostalo 1 361 migrantů.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Španělsko Maroko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy