Desítky mrtvých a zraněných si vyžádal nálet, který v úterý v noci zasáhl detenční středisko pro migranty v Tadžuře na předměstí Tripolisu. Podpůrná Mise OSN (UNSMIL) oznámila nejméně 44 mrtvých a přes 130 zraněných. Za útokem zřejmě stojí jednotky polního maršála Chalífy Haftara. Podle vyjádření jednoho z jeho generálů ale nálet mířil na tábor znepřátelené milice a středisko zasáhl omylem. Útok odsoudil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který také vyzval k zahájení nezávislého vyšetřování. K situaci v zemi se má dnes sejít mimořádně Rada bezpečnosti OSN.
Nálet zasáhl budovu se zbraněmi a vozidly a přilehlý hangár, kde milice drží přes 150 převážně súdánských a marockých migrantů, uvedla s odvoláním na místní uprchlíky agentura AP. Podle organizace Lékaři bez hranic bylo ve středisku 126 migrantů.
Mezinárodně uznávaná libyjská vláda nálet odsoudila a připsala ho "válečnému zločinci Haftarovi". Ministr vnitra uvedl, že za útokem stojí cizí země, které pomáhají maršálovi. Podle agentury AP pro své tvrzení ale nepředložil žádný důkaz, ani žádnou zemi nejmenoval. Haftar v minulosti získal pomoc od Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska. Ministr též popřel, že by se v detenčním středisku uchovávaly zbraně.
Haftarovy síly podle vládního komuniké podnikly nálet na středisko s migranty úmyslně, agentura AFP ale uvedla, že v sousedství je několik vojenských zařízení, které se pravidelně stávají terčem náletů.
Představitel Haftarovy armády odmítl odpovědnost za útok; středisko podle něj bombardovaly milice blízké vládě v Tripolisu. Jeden z Haftarových generálů ale později agentuře AP sdělil, že cílem útoku byl tábor znepřátelené milice. "Nedali jsme rozkaz k zasažení úkrytu (pro migranty)," řekl. Bojovníci spojení s vládou uznávanou OSN podle něj uprchlíky používají jako lidské štíty a umísťují je do blízkosti skladů munice.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je na místě náletu záchranný tým. Je možné, že se počet obětí zvýší, řekl mluvčí Charlie Yaxley. UNHCR také žádá Evropskou unii, aby okamžitě ukončila vracení migrantů do Libye.
Velvyslanec OSN v Libyi uvedl, že nálet se dá považovat za válečný zločin. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes řekla, že se jedná už o druhý útok na toto středisko, ač informace o jeho poloze obdržely obě soupeřící strany. V závislosti na přesných okolnostech incidentu by se podle ní mohlo jednat o válečný zločin.
Evropská unie vyzvala Libyi, aby lépe chránila tamní migranty. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová útok označila za "tragický" a řekla, že se EU připojuje k požadavku OSN na okamžité zahájení vyšetřování. Stejný požadavek podpořilo i Turecko, mluvčí tureckého ministra zahraničí bombardování považuje za zločin proti lidskosti.
#Libya warplanes targeting the detention center of Tajoura, east of #Tripoli. There are reports of #refugees & #migrants injured and dead. This is not the first time. @UNHCRLibya refugees need to be evacuated. pic.twitter.com/XdzGC2IAJx
— Sara Creta (@saracreta) 2. července 2019
Útok odsoudila i Itálie a Francie. Africká unie nálet označila za "příšerný zločin", jehož viníci musejí být postaveni před spravedlnost. Vyzvala také k okamžitému příměří v okolí Tripolisu.
O vládu v Libyi usilují dva kabinety. Ten na východě, podporovaný Haftarem, neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN. Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis, minulou středu ale utrpěl porážku, když ztratil kontrolu nad strategicky významným městem Gharján asi 100 kilometrů jihozápadně od metropole. Na neúspěch odpověděly Haftarovy síly intenzivnějším bombardováním.
Haftarova ofenziva zhoršila situaci migrantů v Libyi. Podpůrná mise OSN opakovaně vyjádřila znepokojení nad osudem asi 3500 migrantů a uprchlíků, kteří se v detenčních střediscích poblíž míst střetů ocitli v nebezpečí. UNHCR podle mluvčího před nebezpečím, které středisku v Tadžuře hrozí, varoval už před dvěma měsíci.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , Libye , armáda Libye
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák