Boje u Tripolisu se opět vyhrotily, znesvářené armády na sebe podnikají nálety

Boje mezi tripoliskou vládou Faíze Sarrádže uznávanou OSN a samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem se v posledních 24 hodinách vyhrocují. S odkazem na vyjádření představitelů tripoliské vlády o tom dnes informovala agentura AP. Obě strany se přitom snaží posunout konflikt z vojenského patu především s pomocí náletů.

Podle anonymních vyjádření činitelů Sarrádžovy vlády zaútočila LNA v noci na dnešek na letiště u města Misuráta, jež leží východně od hlavního města. LNA se přitom také zmocnila vojenského tábora jižně od Tripolisu.

Haftarovy síly se také údajně snaží získat kontrolu nad hlavní silnicí, která vede mezi Tripolisem a Misurátou. Pokud by se jim to podařilo, byla by to podle AP pro vládu podporovanou OSN významná ztráta.

Who controls what in #Libya by the end of July, 2019↗️ Libyan National Army - ~1,261,048 km2 (~77,66%)↘️ Gov't of National Accord - ~101,816 km2 (~6,27%) Tribes remain in control of ~260,989 km2 (~16,07%) of Libya's territory alongside the Southern bordervia @Suriyakmaps pic.twitter.com/n5snMweTB6

— SMM Libya (@smmlibya) July 26, 2019

Síly tripoliské vlády ještě v pátek zahájily nálety na leteckou základnu Džufrá, která je hlavním předsunutým bodem pro letecké útoky LNA na Tripolis.

Těžké boje také zuří ve čtvrti Abú Salím, jež se nachází asi sedm kilometrů od centra Tripolisu, a v dalších místech na okraji metropole.

Mediální kancelář Haftarových sil uvedla, že provedla přes deset náletů, jež cílily na místnost, odkud se ovládají turecké bezpilotní letouny, a další cíle v Misurátě a pobřežním městě Syrta. Rovněž sdělila, že LNA získala kontrolu nad vojenským táborem a postoupila v různých oblastech na jihu Tripolisu.

Kvůli bojům se vyprázdnily celé čtvrtě hlavního města. Tisíce afrických migrantů jsou však uvězněny v zadržovacích střediscích blízko fronty. Při náletu na začátku července bylo jedno ze středisek zasaženo, incident si vyžádal přes 50 obětí.

Od roku 2011, kdy byl dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí s pomocí Západu svržen, panuje v Libyi chaos. Sarrádžovu vládu uznávanou OSN podporuje Turecko a Katar, za Haftarem stojí Egypt, Spojené arabské emiráty a Rusko.

Podle Světové zdravotnické organizace si boje od 4. dubna, kdy Haftar zahájil ofenzívu na hlavní město, vyžádaly nejméně 1093 mrtvých a 5752 raněných. Více než 100.000 lidí kvůli násilnostem opustilo svoje domovy.

Související

Tunisko

Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Více souvisejících

Chalífa Haftar Libye

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy