V Zimbabwe vypukly protivládní nepokoje, policie nasadila vodní děla

Navzdory policejnímu zákazu se dnes v ulicích zimbabwského hlavního města Harare sešly stovky lidí k plánované protivládní demonstraci. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura AP. Organizátoři přitom dnes dopoledne oznámili, že protestní akci ruší, uvedla agentura AFP.

Demonstranti se sešli poblíž místa původně ohlášeného shromáždění, na náměstí Africa Unity, kde je policie rozehnala. Lidé se přesunuli do postranních ulic, aby unikli slznému plynu a vodním dělům. Policejní těžkooděnci několik osob zadrželi a jednu ženu údajně zbili tak, že zůstala ležet na zemi.

Dnešní protesty svolané opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC) policie zakázala kvůli obavě z výtržností a násilí ve čtvrtek večer. MDC zákaz dnes brzy ráno napadla u soudu, který ale rozhodnutí policie potvrdil. Hnutí v reakci na soudní verdikt manifestaci oficiálně na poslední chvíli zrušilo, někteří protestující se ale přesto už objevili v ulicích.

This is #Zimbabwe 16 August Demonstrations pic.twitter.com/qUF8aKZUtx

— st morris (@saint_morris) August 16, 2019

Policie v přípravě na demonstrace v centru zimbabwské metropole rozestavěla hlídky a náměstí Africa Unity uzavřela. Většina obyvatel dnes raději zůstala doma, mnoho obchodů je zavřených. Na provizorních kontrolních stanovištích vybudovaných na hlavních cestách do města policisté kontrolují vozidla. Policie obyvatele varovala, aby se protestů neúčastnili, jinak "shnijí ve vězení".

MDC protestuje proti způsobu, jakým vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy řeší rozsáhlou ekonomickou krizi. Prezident sice opozici vyzval k dialogu, vláda však zároveň přijala novou bezpečnostní legislativu, která je kritiky označována jako represivní.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota ale od té doby klesla už o 28 procent. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

Související

Více souvisejících

zimbabwe Demonstrace Násilí

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy