Vykradači hrobek mají pré, kulturní dědictví je v ohrožení

Káhira - Egyptská revoluce přinesla do země politický neklid a spolu s ním také výnosné příležitosti pro zloděje archeologických pokladů. Jak napsal zpravodajský server BBC, v blízkosti domů kolem velkých pyramid se dnes v zemi objevují výkopy a šachty mizící hluboko v zemi.

Mezi Egypťany se udržuje sen o rychlém zbohatnutí, k němuž člověku může dopomoci nález hlavně zlatých historických předmětů, říká archeolog Usáma Šimí, který se stará o památky v blízkosti pyramid. Některé tunely spadají kolmo do země a jsou tak hluboké, že když tam shora vhodíte kámen, nevidíte ho dopadnout. Jiné se do země noří pozvolna a je možné do nich vstoupit. Šimí ví, že dotírat na viníky je nebezpečné, protože jsou většinou ozbrojení.

Nelegální výkopy se nemnoží jenom v okolí velkých pyramid. Hodinu cesty od nich v Dašhúru, který je poblíž známé Lomené pyramidy krále Snofrua, se země podobá měsíční krajině, jak je hustě posetá krátery z výkopů. V Sakkáře a Abúsíru si pro čerstvě vykopané objekty přišli do skladu muži se zbraněmi. Chtěli získat předměty, které ještě nebyly zaregistrovány a prozkoumány. Kolik jich ukradli, nikdo neví. Nejinak je tomu na jihu v Luxoru. V tamním Údolí králů s jeho úžasnými chrámy jsou stále archeologické poklady.

"Vždy se tu nelegálně kopalo, ale po revoluci je to horší," přitakává velitel policejní jednotky specializované na cestovní ruch a památky Husní Husajn. Popírá ale, že by někde byly ještě chodby, o nichž policie neví, a tvrdí také, že vše, co bylo ukradeno, se podařilo dohledat. "Víme, co se tady děje," říká hrdě s tím, že díky jeho lidem se krádeže podařilo vypátrat.

Americký egyptolog Kent Weeks situaci vysvětluje ekonomickými důvody. Egypťané vždy věděli, že nálezy lze dobře zpeněžit. Nyní je jim pobídkou špatná bezpečnostní situace a rostoucí nezaměstnanost. Lidé se přestali bát policistů a vojáků. Za takového stavu může být egyptské kulturní dědictví v ohrožení, upozorňuje profesor Weeks.

Nejstarší písemný záznam o okrádání mrtvých pochází z doby vlády Ramsese IX.; je tedy starší než 3000 let. Od té doby se s olupováním nebožtíků vlastně nikdy nepřestalo. Ve starověku byli přistižení vylupovači hrobů krutě popravováni. To oni vlastně nebožtíka definitivně zabili, když mu vzali potřeby pro posmrtný život. Za to byli upalováni, aby je také stihl stejný osud, píše server kvety.kafe.cz.

Přesto se této branži skrytě vždy dařilo. Je zaznamenána spousta případů, kdy se hrobky vykrádaly přímo na příkaz faraonů! Ti pak předměty bezostyšně „recyklovali" ve svých vlastních hrobkách. Co tedy můžeme chtít od dnešních lidí, kteří ani nevěří v strašného vládce říše mrtvých Osirida...

Legendy tvrdí, že hrobky byly vysypávány jedovatým prachem, který vykradače zabíjel. Jako příklad měl sloužit osud lorda Carnarvona, jenž zemřel záhy poté, co vstoupil do čerstvě otevřené hrobky faraona Tutanchamona (objevena 1924).

Před třemi lety se stal podobný případ. Jistý Němec koupil kus kamenné výzdoby hrobky z Údolí králů. Téměř vzápětí ho postihla nevysvětlitelná choroba vedoucí k ochrnutí a smrti. Jeho nevlastní syn pak raději „smrtící" předmět předal egyptské ambasádě.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt archeologové hrobky

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 31 minutami

před 59 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy