Poprask na pohřbu Mandely, Obama učinil nečekané gesto. VIDEO

Soweto (JAR) - Pietní ceremoniál v jihoafrickém Sowetu dnes nakrátko zastínila bezprecedentní epizoda, jejímiž účastníky byli prezidenti dvou států stojících v éře studené války na opačném pólu světové politiky. Prezident USA Barack Obama si potřásl rukou s kubánským prezidentem Raúlem Castrem během vzpomínkové slavnosti na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely. Castro se podle televizních záběrů na Obamu dokonce usmál.

Oba státníci se letmo potkali v okamžiku, kdy šéf Bílého domu vykročil na řečnickou tribunu. Cestou si potřásl rukou s přítomnými státníky, mezi nimiž byl i Castro. Podle amerického serveru Politico nebyl překvapivý pozdrav nejspíš ničím jiným, než projevem prosté slušnosti. 

Washington a Havana učinily nedávno nesmělé kroky k usmíření, jehož kořeny sahají do nejdramatičtějších okamžiků studené války počátkem 60. let minulého století. Moskva tehdy na Kubě umístila své rakety středního doletu a vzniklá krize hrozila přerůst v jadernou válku. Po následující desetiletí byla americko-kubánská konfrontace považovaná za symbol studené války. USA zavedly proti Kubě hospodářskou blokádu a přerušily s ní veškeré styky.

Obama počátkem listopadu v Miami prohlásil, že je možná načase, aby Spojené státy přehodnotily svou politiku vůči Kubě. Washington prý začíná vidět změny, k nimž na ostrově po odstoupení Fidela Castra dochází. 

Obama se dnes s Raúlem Castrem, Fidelovým mladším bratrem, podle záběrů televize ABC zdržel asi šest vteřin, oba si vyměnili pár slov. Pozdrav prezidentů USA a Kuby, nejspíš první za 50 let, si nemohl zvolit působivější kulisy, než je pietní vzpomínka na Nelsona Mandelu. 

Agentura AFP s odvoláním na zdroje Bílého domu napsala, že Obamův pozdrav byl "gestem učiněným na počest Mandely".

Navzdory očekávání se fotbalový stadion v jihoafrickém Sowetu zaplnil asi jen ze dvou třetin. Lidi zřejmě odradil od účasti na ceremoniálu vytrvalý déšť, který skrápí zemi už od včerejška, nebo i varování médií, že kapacita stadionu nebude stačit. Svoji roli hraje jistě i fakt, že pietních shromáždění se koná po celé zemi vícero.

Před národním fotbalovým stadionem v Johannesburgu byly stovky lidí už během deštivého rána. Podle zpravodajů mezi nimi panovala po celé dopoledne spíš veselá atmosféra. „Nálada není pietní v tom slova smyslu, jak my si představujeme, ale to prostě patří k jihoafrické mentalitě," vysvětluje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Vzhledem k tomu, že na organizaci akce srovnatelné s pořádáním s mistrovství světa v kopané, kterou má JAR také ve stejném prostředí za sebou, měli Jihoafričané jenom pár dní, všechno zatím běží, jak má. Bezpečnost i provoz zajišťuje několik tisíc policistů.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Raúl Castro Nelson Mandela

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy