Egypt má novou ústavu. Bude už v zemi klid?

Káhira - Souhlas s novou egyptskou ústavou vyjádřilo 98,1 procent voličů, kteří se dostavili k urnám. Referenda, které se v Egyptě konalo v úterý a ve středu, se zúčastnilo 38,6 procenta z 53 milionů oprávněných voličů. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které dnes zveřejnila volební komise.

Referendum bylo prvním hlasováním od loňského července, kdy armáda sesadila prvního svobodně zvoleného a islámsky orientovaného prezidenta Muhammada Mursího. Po hlasování o ústavě by se měly do šesti měsíců konat parlamentní a prezidentské volby. Prozatímní prezident Adlí Mansúr by měl v příštích dnech oznámit, které volby se budou konat jako první a jejich termín.

Účast v referendu byla nižší, než někteří úředníci očekávali. Vysoký představitel ministerstva vnitra ve čtvrtek v rozhovoru pro místní soukromou televizi odhadl, že volební účast by mohla být více než 55 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Volební komise nazvala referendum "bezkonkurenčním úspěchem" s "nebývalou účastí". Agentury však poznamenávají, že podobného referenda v roce 2012 podpořeného Mursího vládou se zúčastnilo 32,9 procenta voličů.

Příznivci Mursího a jeho zakázaného Muslimského bratrstva hlasování bojkotovali a oznámili, že výsledky byly zfalšovány. Bratrstvo přislíbilo, že bude nadále pokračovat ve svých protestech, které se konají téměř denně.

Aktivisté a monitorovací skupiny vyjadřují obavy kvůli atmosféře, která hlasování doprovázela. Americká pozorovatelská organizace Democracy International uvedla, že před hlasováním se uskutečnilo "zatýkání a zadržení nesouhlasných hlasů". 

Návrh nového základního zákona minulou ústavu zásadně mění. Má však odpůrce nejenom mezi islamisty, ale také u liberálů. Zachovává totiž velké pravomoci armády, když umožňuje stavět civilisty před vojenské soudy, upozornil web CT24.Egypťané ale armádu tradičně podporují - podle čerstvého průzkumu za ní stojí 70 procent občanů. "Potřebujeme vytvořit civilní stát, civilní vládu a právě to ústava zaručuje. Zajišťuje demokracii a občanský stát," konstatoval Amr Mússa, předseda komise pro návrh nové ústavy.

Nová ústava také vojsku dává právo veta při výběru ministra obrany pro příštích osm let. Tím zaručuje Abdal Fatahovi Sisimu, který je hlavní postavou spojovanou s Mursího svržením, přinejmenším to, že zůstane ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu armády. Generál ale ještě nevyloučil, že bude kandidovat v prezidentských volbách. Podle analytiků s rozhodnutím čeká na výsledek referenda.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Muslimské bratrstvo

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy