Komanda Boko Haram řádí: Útok na kostel a únos manželky vicepremiéra

Yaoundé - Islamisté z organizace Boko Haram dnes v Kamerunu unesli manželku vicepremiéra Amadoua Aliho a zabili nejméně tři lidi. Vládní mluvčí agentuře Reuters sdělil, že skupina ze sousední Nigérie zaútočila na vicepremiérův dům na severu země. V Nigérii dnes při bombovém útoku na kostel zahynulo nejméně pět lidí a dalších osm utrpělo zranění. Podle policisty, kterého citoval Reuters, atentátník hodil nálož na věřící, když opouštěli místní kostel.

Islamistické milice Boko Haram bojují proti centrální nigerijské vládě od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity, státní instituce, ale i policie nebo armáda. V polovině dubna unesly více než 300 školaček z gymnázia ve městě Chibok.

Dnešní bombový útok na kostel se podle policie odehrál v křesťanské čtvrti ve městě Kano, hlavním městě stejnojmenného spolkového státu. I v této oblasti Boko Haram v minulosti útočila.

Komando při akci ve městě Kolofata uneslo také místního duchovního, když přepadlo jeho dům. Vládní mluvčí hovořil o "zuřivém" útoku na Aliho rezidenci. "Bohužel odvlekli jeho manželku," řekl.

Kamerun s Nigérií sousedí a Boko Haram útočí i na jeho území. Kamerunská armáda kvůli tomu v červnu posílila posádky na společné hranici.

Sekta Boko Haram – "Jama'atu Ahlis Sunna Lidda'awati Wal-Jihad" („Lidé oddaní šíření učení proroka a džihádu"), vznikla v roce 2002 v hlavním městě severovýchodního státu Borno, v Maiduguri. Za jejího zakladatele se považuje Mohammed Yusuf, vůdce skupiny radikální islamistické mládeže v devadesátých letech.

Cílem této sekty je ustanovení ryze muslimského státu v Nigérii, státu, který by byl založený na striktním výkladu práva šária, které bylo od roku 1999 zavedeno ve třetině spolkových zemí Nigérie.

Nigérie je téměř rovnoměrně rozdělená mezi muslimy na severu a křesťany na jihu. Na obou stranách jsou však křesťanské či muslimské menšiny, což způsobuje neshody mezi oběma etniky. Boko Haram neútočí na konkrétního nepřítele, nýbrž na toho, kdo odmítá jejich názory. Je jedno jestli je muslim, či křesťan, píše cbap.cz. Přesto jsou útoky převážně namířené vůči křesťanům, což dokládá i fakt, že před zahájením útoků sekta vyzvala všechny křesťany k odchodu ze severu země.

Související

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v nigerijském státě Niger. Boko Haram většinou působí spíše na severovýchodě Nigérie. Přítomnost jejích bojovníků v regionu, který je podstatně blíž k hlavnímu městu, lze považovat za znepokojivou. S odkazem na nigerijské úřady o tom informuje agentura Reuters.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko Haram a jejich příbuzných. Informovala o tom dnes s odvoláním na nigerijskou armádu stanice BBC. Boko Haram začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría.

Více souvisejících

Boko Haram kamerun Nigérie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy