Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní chudoba

Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o obživu lidé, kteří byli dříve ve stabilní ekonomické situaci a kteří přispívali k hospodářskému růstu Afriky, napsal americký list The New York Times.

James Gichina před 15 lety začínal jako řidič a převážel lidi z letiště. Pak se z něj stal průvodce na safari a později si s pomocí půjček z banky koupil dvě dodávky, kterými vozil turisty. Jeho zákazníky byli stejně jako on členové rostoucí africké střední třídy - bankéři z Nigérie, podnikatelé z technologické branže z Jihoafrické republiky, nebo jeho krajané z Keni, kteří si konečně mohli dovolit výlety za krásami přírody ve své zemi.

Když se ale kvůli pandemii covidu-19 zhroutil turistický ruch, Gichina ze svého minibusu odmontoval sedačku a začal ji využívat při prodeji vajíček a zeleniny. Za to, co teď vydělá, má problém zaplatit nájem, jídlo i poslat svého devítiletého syna do školy. "Tvrdě jsme pracovali, aby se nám žilo lépe," říká tento 35letý muž o sobě a svých kolezích z turistického ruchu. Teď podle něj nemají nic.

Odborníci Světové banky (SB) dle listu The New York Times varují, že kvůli pandemii hrozí, že až 58 milionů obyvatel Afriky se propadne do extrémní chudoby. Ale v ohrožení se ocitl i jeden z největších úspěchů tohoto kontinentu posledních let: rostoucí střední třída. Ta v uplynulé dekádě sehrála klíčovou roli v rozvoji kontinentu. Noví majitelé firem a podnikatelé stáli za vznikem pracovních míst, díky kterým se zlepšila i situace jiných. Vzdělané rodiny a mladí lidé s penězi navíc stojí za růstem poptávky po spotřebním zboží, výzvami k demokratickým reformám a úsilí o zlepšení školství a zdravotnictví.

Asi 170 milionů z celkových zhruba 1,3 miliardy obyvatel Afriky se počítá mezi střední třídu, ale kolem osmi milionům z nich kvůli koronavirové krizi a následnému hospodářskému propadu hrozí chudoba, varuje výzkumná organizace World Data Lab.

Jde o krok zpět, který kontinent může pociťovat celá nadcházející léta. Podle některých odhadů se africká střední třída za posledních 30 let trojnásobně rozrostla díky možnostem, jaké nabízí například technologický sektor, výroba nebo turistika. Nyní ale tento region poprvé za 25 let čelí hospodářské recesi. Rostoucí střední třída byla "klíčová pro budoucí ekonomické vyhlídky afrických zemí", říká Landry Signé z Centra afrických studí na americké Stanfordově univerzitě. Pandemie covidu-19 podle něho zmaří sny africké střední třídy.

Propad pociťuje také střední třída v Nigérii. Kvůli pandemii klesly příjmy z ropy, v zemi roste nezaměstnanost a její hospodářství se dostalo do recese, jež by podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) mohla trvat do příštího roku. Poptávka po zboží a službách vyschla, což přivedlo do potíží drobné podnikatele a malé firmy závislé na stabilním příjmu. Biola Kazeem založil agenturu pro sportovní marketing před šesti lety, kdy spojil svoji vášeň pro sport se znalostmi, které mu dalo studium oboru komunikace. Ale s tím, jak byly sportovní akce zrušeny či odloženy, přišel o 70 procent zakázek a polovině ze svých jedenácti zaměstnanců musel dát neplacené volno. I když si dokázal poradit s těžkostmi v začátcích podnikání, "na něco takového jsme naprosto nebyli připraveni," přiznává.

World Data Lab definuje střední třídu v Africe jako domácnost, kde každý její člen denně utratí mezi jedenácti a 110 dolary (zhruba od 262 do 2600 Kč). Její příslušníky od chudých odlišuje to, že mají stálý příjem.

Pandemie ohrožuje i branže, které se s podporou místních vlád teprve rodí. Například Rwanda podporuje textilní a módní průmysl ve snaze omezit dovoz použitého oblečení ze Spojených států a rozjet výrobu. Třicetiletý Matthew Rugamba v roce 2011 založil značku House of Tayo, která patří mezi špičku na rwandské módní scéně. Ale kvůli opatřením, jež kvůli šíření koronaviru zavedly rwandské úřady, musel svůj obchod zavřít. Když ho zase otevřel, nepřišli skoro žádní zákazníci.

I když se přeorientoval na výrobu masek a rozjel zásilkovou službu, obchod se na původní úroveň nevrátil. "Dostali jsme se do situace, kdy si lidé cenili toho, co děláme," říká. Nyní si ale dělá starosti, zda jeho značka, do jejíhož budování investoval devět let života, vydrží do dalšího dne.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Turisté cestovní ruch světová banka Ekonomika chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy