Covid sráží Afriku na kolena. Márnice jsou plné, nestíhá se pohřbívat

Skupina žen zpívá smuteční písně na hřbitově v metropoli Harare, zatímco hrobníci, odění do jednorázových ochranných obleků, opatrně ukládají bílou rakev do vykopaného hrobu. Nebožtík je 31letý muž, který zemřel na koronavirus. Do nemocnice se vydal příliš pozdě na to, aby mohl být zachráněn. Když skupina truchlících odchází, u hřbitova Warren Hills zastavuje pohřební vůz s další obětí covidu-19, píše list The Guardian.

Během dne bude rychle za sebou pohřbeno několik desítek lidí ve snaze udržet tempo při plnění pochmurného úkolu pohřbít všechny mrtvé v Zimbabwe, kde si třetí vlna koronavirové pandemie vyžádá stovky životů týdně.

Podle tamního ministerstva zdravotnictví se asi polovina všech zaznamenaných úmrtí na covid-19 odehrála v červenci. Za jediný měsíc se prokázalo 58.996 infekcí, dosud nejvyšší počet od začátku pandemie, přes 1700 lidí zemřelo. Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v téměř 15milionové zemi celkem 3826 úmrtí na koronavirus.

Zimbabwské úřady připustily, že přírůstek zemřelých vede ke zpoždění pohřbů a smutečních obřadů.

Před největší pohřební službou v Harare čekají desítky pozůstalých, někteří z nich i tři dny. "Naše odvětví je kvůli velkému počtu úmrtí pod obrovským tlakem, což vede k odkládání pohřbů našich milovaných o den nebo dva," uvedl majitel pohřební služby Nyaradzo Philip Mataranyika.

"Naše nemocnice jsou plné nemocných a naše márnice jsou plné mrtvých," dodal Mataranyika, který vyzval Zimbabwany, aby dodržovali platná koronavirová opatření.

Podle jednoho ze zaměstnanců pohřební služby Nyaradzo, který odmítl uvést své jméno, se každý den pohřbí asi 30 těl.

"Červenec byl opravdu rušný, někdy jsem skončil až okolo půlnoci. To si vybírá velkou daň na mé fyzičce, jsem pořád unavený. Třetí vlna zabila mnoho lidí," uvedl muž. "Zpoždění jsou způsobena omezenými prostředky, nezvládáme provést všechny pohřby zároveň. Spustili jsme rezervační systém a když překonáme určité číslo, třeba 30, odložíme je na další den," dodal.

Hrobníci vykopou každý den desítky hrobů, poptávka se během posledních dvou měsíců ztrojnásobila. "Po práci jsem vždy vyčerpaný. Je těžké v těchto podmínkách pracovat - stále se bojím, že dostanu covid. Drží nás tu jen Bůh," uvedl další z hrobníků pohřební služby Nyaradzo Jairos Mutseyami.

Podle předsedy Zimbabwské asociace lékařů pro lidská práva (ZADHR) Normana Matary zdravotníci doufají, že ke konci zimy na jižní polokouli klesne počet úmrtí na covid-19.

"Zdá se, že jsme nyní na vrcholu třetí vlny, i když je počet potvrzených případů stále vysoký. Očekáváme, že úmrtnost brzy klesne. Ale lidé umírají - vidíme 60 až 70 úmrtí denně, někdy až 90, a to je hodně ztracených životů," prohlásil Matara.

Hlavní příčinou nadměrné úmrtnosti je oddalování nemocniční léčby u lidí s těžkým průběhem onemocnění. "Lidé se snaží vyléčit covid-19 nekonvenčně, a když vidí, že to nezabírá, tak teprve poté přijdou do nemocnice. Ale to už je příliš pozdě," uvedl lékař.

Zimbabwe vkládá své naděje do úspěšného očkovacího programu. Alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru už obdržely přes dva miliony lidí. Úřady schválily na konci července jednodávkovou vakcínu společnosti Johnson & Johnson, jde o první povolený preparát od západních výrobců. V zemi se očkuje ruským Sputnikem V, čínskými vakcínami a Covaxinem od indických producentů.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) afrika zimbabwe

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Většina Američanů nesouhlasí s Trumpovým rozhodnutím zaútočit na Írán

Podle nového průzkumu CNN, který byl proveden krátce po amerických leteckých útocích na Írán, většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa použít vojenskou sílu. Proti útokům se vyslovilo 56 % dotázaných, zatímco souhlasilo jen 44 %. Mnozí navíc vyjádřili hluboké obavy, že tento krok spíše zvýší než sníží hrozbu ze strany Íránu vůči Spojeným státům.

před 58 minutami

Prezident Trump přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Trump se dnes osobně setká se Zelenským

Americký prezident Donald Trump se ve středu na summitu NATO v nizozemském Haagu osobně setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informaci potvrdil nejmenovaný činitel z Bílého domu. Zatím však není jasné, jakou roli bude Ukrajina na summitu skutečně hrát – v době, kdy se pozornost světových lídrů stále více upírá na konflikt mezi Izraelem a Íránem.

před 1 hodinou

Prezident Trump

"Zlehčují jeden z nejúspěšnějších útoků v dějinách." Trump kritiku odmítá, popírá slova vlastních zpravodajců

Americký prezident Donald Trump důrazně odmítl tvrzení, že by nedávné americké letecké útoky na íránská jaderná zařízení měly jen omezený účinek. Při rozhovoru s novináři na palubě Air Force One prohlásil, že všechny tři cíle byly „perfektně zasaženy“ a „zničené“. Kritiku z amerických médií označil za neúctu k těm, kteří se na operaci podíleli.

před 2 hodinami

Důsledky útoku na íránský jaderný objekt v Isfahánu.

Americké údery na Írán poškodily jaderné cíle, ale zřejmě je nezničily, tvrdí zpravodajci

Americké letecké útoky na tři íránská jaderná zařízení, o nichž prezident Donald Trump tvrdil, že „zcela a totálně zničily“ íránský jaderný program, ve skutečnosti podle předběžného hodnocení americké vojenské rozvědky jadernou infrastrukturu Íránu jen částečně poškodily a pravděpodobně ji zbrzdily pouze o několik měsíců. Vyplývá to z informací, které CNN poskytlo sedm obeznámených zdrojů.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy