Covid sráží Afriku na kolena. Márnice jsou plné, nestíhá se pohřbívat

Skupina žen zpívá smuteční písně na hřbitově v metropoli Harare, zatímco hrobníci, odění do jednorázových ochranných obleků, opatrně ukládají bílou rakev do vykopaného hrobu. Nebožtík je 31letý muž, který zemřel na koronavirus. Do nemocnice se vydal příliš pozdě na to, aby mohl být zachráněn. Když skupina truchlících odchází, u hřbitova Warren Hills zastavuje pohřební vůz s další obětí covidu-19, píše list The Guardian.

Během dne bude rychle za sebou pohřbeno několik desítek lidí ve snaze udržet tempo při plnění pochmurného úkolu pohřbít všechny mrtvé v Zimbabwe, kde si třetí vlna koronavirové pandemie vyžádá stovky životů týdně.

Podle tamního ministerstva zdravotnictví se asi polovina všech zaznamenaných úmrtí na covid-19 odehrála v červenci. Za jediný měsíc se prokázalo 58.996 infekcí, dosud nejvyšší počet od začátku pandemie, přes 1700 lidí zemřelo. Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v téměř 15milionové zemi celkem 3826 úmrtí na koronavirus.

Zimbabwské úřady připustily, že přírůstek zemřelých vede ke zpoždění pohřbů a smutečních obřadů.

Před největší pohřební službou v Harare čekají desítky pozůstalých, někteří z nich i tři dny. "Naše odvětví je kvůli velkému počtu úmrtí pod obrovským tlakem, což vede k odkládání pohřbů našich milovaných o den nebo dva," uvedl majitel pohřební služby Nyaradzo Philip Mataranyika.

"Naše nemocnice jsou plné nemocných a naše márnice jsou plné mrtvých," dodal Mataranyika, který vyzval Zimbabwany, aby dodržovali platná koronavirová opatření.

Podle jednoho ze zaměstnanců pohřební služby Nyaradzo, který odmítl uvést své jméno, se každý den pohřbí asi 30 těl.

"Červenec byl opravdu rušný, někdy jsem skončil až okolo půlnoci. To si vybírá velkou daň na mé fyzičce, jsem pořád unavený. Třetí vlna zabila mnoho lidí," uvedl muž. "Zpoždění jsou způsobena omezenými prostředky, nezvládáme provést všechny pohřby zároveň. Spustili jsme rezervační systém a když překonáme určité číslo, třeba 30, odložíme je na další den," dodal.

Hrobníci vykopou každý den desítky hrobů, poptávka se během posledních dvou měsíců ztrojnásobila. "Po práci jsem vždy vyčerpaný. Je těžké v těchto podmínkách pracovat - stále se bojím, že dostanu covid. Drží nás tu jen Bůh," uvedl další z hrobníků pohřební služby Nyaradzo Jairos Mutseyami.

Podle předsedy Zimbabwské asociace lékařů pro lidská práva (ZADHR) Normana Matary zdravotníci doufají, že ke konci zimy na jižní polokouli klesne počet úmrtí na covid-19.

"Zdá se, že jsme nyní na vrcholu třetí vlny, i když je počet potvrzených případů stále vysoký. Očekáváme, že úmrtnost brzy klesne. Ale lidé umírají - vidíme 60 až 70 úmrtí denně, někdy až 90, a to je hodně ztracených životů," prohlásil Matara.

Hlavní příčinou nadměrné úmrtnosti je oddalování nemocniční léčby u lidí s těžkým průběhem onemocnění. "Lidé se snaží vyléčit covid-19 nekonvenčně, a když vidí, že to nezabírá, tak teprve poté přijdou do nemocnice. Ale to už je příliš pozdě," uvedl lékař.

Zimbabwe vkládá své naděje do úspěšného očkovacího programu. Alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru už obdržely přes dva miliony lidí. Úřady schválily na konci července jednodávkovou vakcínu společnosti Johnson & Johnson, jde o první povolený preparát od západních výrobců. V zemi se očkuje ruským Sputnikem V, čínskými vakcínami a Covaxinem od indických producentů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) afrika zimbabwe

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy