Úmyslně nepravdivě šířené informace na sociálních sítích jsou problémem v mnoha zemích napříč celým světem. Situace v Evropě i Spojených státech je častým tématem výzkumníků, naopak některé jiné oblasti jsou vědci mnohem méně sledované. Jedním z takových případů je Afrika.
Africké země přitom zaznamenali velký růst počtu uživatelů internetu, díky čemuž mohou tamní uživatelé jednoduše sdílet informace, zároveň se k nim stejně rychle mohou dostat také dezinformace.
Proto se tým výzkumníků rozhodl zaměřit na tři země – Keňu, Nigérii a Jižní Afriku a analyzovat, jakým způsobem místní pracují s informacemi. Zjistili přitom, že uživatelé v těchto zemích měli větší pravděpodobnost, že budou sdílet dezinformace nežli uživatelé v referenčních Spojených státech.
Studie se přitom zaměřovala pouze na vysoce vzdělané osoby. I tak došli výzkumníci k závěru, že důvěra v národní média je velmi nízká a respondenti téma dezinformací vnímali jako významný problém.
Server The Conversation se rozhodl na tento výzkum navázat a mluvil proto se studenty ze šesti afrických zemí: Keni, Nigérie, Jižní Afriky, Ghany, Zambie a Zimbabwe. Ukazovali jim přitom hoaxy týkající se zdraví i politiky.
Nejčastější motivací pro sdílení informací podle respondentů bylo dát vědět rodině a přátelům pro případ, že by se informace nakonec potvrdila. V jejich očích by případná zdrženlivost mohla vést k narušení přátelských vztahů.
Druhým důvodem byla snaha o humor a využití parodie. Naopak politické motivace se napříč zeměmi významně lišily a do značné míry zrcadlily situaci na lokální mediální scéně.
Nástroje pro rozpoznání dezinformací
Oproti americkým a evropským průzkumům se liší také strategie, které lidé běžně používají pro ověření pravdivosti informací. Podle výzkumu BBC News zaměřeného na Keňu a Nigérii například většina lidí nevyužívá funkce různých platforem, které upozorňují na „přeposílaný“ obsah nebo online factcheckery.
Tamní uživatelé se zaměřují spíše na zdroj obsahu a osobu, která obsah sdílí. Uživatelé v obou zemích si přitom rizika spojená s dezinformacemi uvědomují a aktivně se snaží dezinformace sami identifikovat. Podle průzkumů ale často svoje schopnosti v posouzení pravdivosti obsahu přeceňují.
Typické podle průzkumu také je, že uživatelé neověřují informace skrze zavedené mediální zdroje, místo toho používají svoje sociální sítě.
Dezinformace o pandemii COVID-19
Další průzkum The Conversation se zaměřil na dezinformace ohledně pandemie v Jižní Africe a Keni. Podle jejich zjištění většina dotazovaných nevěřila hoaxům a naopak měla důvěru ve vědce. Přesto velká část z nich vyjádřila ochotu sdílet hoaxy nebo drby, přestože jim často sami nevěřili.
Dotazovaní opět považovali za svou morální povinnost se o informaci podělit a zvýšit tak povědomí o problematice. Chtěli také podnítit debatu a zjistit pohled ostatních.
Dezinformace o pandemii přitom měly především na vrcholu první vlny velký dopad na vnímání Číny. Dotazovaní sice připouštěli pozitivní vliv ekonomického působení v Africe, vyjadřovali se ale velmi kriticky k jejímu řízení, respektu k lidským právům, ochraně životního prostředí nebo mediální svobodě v Číně.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , afrika , internet , fake news
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.
Zdroj: Jan Hrabě