Dezinformacím v Africe přeje rozvoj internetu na kontinentu

Úmyslně nepravdivě šířené informace na sociálních sítích jsou problémem v mnoha zemích napříč celým světem. Situace v Evropě i Spojených státech je častým tématem výzkumníků, naopak některé jiné oblasti jsou vědci mnohem méně sledované. Jedním z takových případů je Afrika.

Africké země přitom zaznamenali velký růst počtu uživatelů internetu, díky čemuž mohou tamní uživatelé jednoduše sdílet informace, zároveň se k nim stejně rychle mohou dostat také dezinformace.

Proto se tým výzkumníků rozhodl zaměřit na tři země – Keňu, Nigérii a Jižní Afriku a analyzovat, jakým způsobem místní pracují s informacemi. Zjistili přitom, že uživatelé v těchto zemích měli větší pravděpodobnost, že budou sdílet dezinformace nežli uživatelé v referenčních Spojených státech.

Studie se přitom zaměřovala pouze na vysoce vzdělané osoby. I tak došli výzkumníci k závěru, že důvěra v národní média je velmi nízká a respondenti téma dezinformací vnímali jako významný problém.

Server The Conversation se rozhodl na tento výzkum navázat a mluvil proto se studenty ze šesti afrických zemí: Keni, Nigérie, Jižní Afriky, Ghany, Zambie a Zimbabwe. Ukazovali jim přitom hoaxy týkající se zdraví i politiky.

Nejčastější motivací pro sdílení informací podle respondentů bylo dát vědět rodině a přátelům pro případ, že by se informace nakonec potvrdila. V jejich očích by případná zdrženlivost mohla vést k narušení přátelských vztahů.

Druhým důvodem byla snaha o humor a využití parodie. Naopak politické motivace se napříč zeměmi významně lišily a do značné míry zrcadlily situaci na lokální mediální scéně.

Nástroje pro rozpoznání dezinformací

Oproti americkým a evropským průzkumům se liší také strategie, které lidé běžně používají pro ověření pravdivosti informací. Podle výzkumu BBC News zaměřeného na Keňu a Nigérii například většina lidí nevyužívá funkce různých platforem, které upozorňují na „přeposílaný“ obsah nebo online factcheckery.

Tamní uživatelé se zaměřují spíše na zdroj obsahu a osobu, která obsah sdílí. Uživatelé v obou zemích si přitom rizika spojená s dezinformacemi uvědomují a aktivně se snaží dezinformace sami identifikovat. Podle průzkumů ale často svoje schopnosti v posouzení pravdivosti obsahu přeceňují.

Typické podle průzkumu také je, že uživatelé neověřují informace skrze zavedené mediální zdroje, místo toho používají svoje sociální sítě.

Dezinformace o pandemii COVID-19

Další průzkum The Conversation se zaměřil na dezinformace ohledně pandemie v Jižní Africe a Keni. Podle jejich zjištění většina dotazovaných nevěřila hoaxům a naopak měla důvěru ve vědce. Přesto velká část z nich vyjádřila ochotu sdílet hoaxy nebo drby, přestože jim často sami nevěřili.

Dotazovaní opět považovali za svou morální povinnost se o informaci podělit a zvýšit tak povědomí o problematice. Chtěli také podnítit debatu a zjistit pohled ostatních.

Dezinformace o pandemii přitom měly především na vrcholu první vlny velký dopad na vnímání Číny. Dotazovaní sice připouštěli pozitivní vliv ekonomického působení v Africe, vyjadřovali se ale velmi kriticky k jejímu řízení, respektu k lidským právům, ochraně životního prostředí nebo mediální svobodě v Číně.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news afrika internet fake news

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Budeme stát při sobě až do vítězství nad Ukrajinou." Rusko a Severní Korea opatrně přiznávají spolupráci

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že Rusko a Severní Korea (KLDR) mají „velmi úzké vazby“ mezi armádními a bezpečnostními složkami. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy