Etiopský premiér nasadil armádu na severu země, vyhlášen nouzový stav

Etiopský premiér Abiy Ahmed dnes nasadil armádu ve státě Tigraj na severu země, informuje agentura Reuters. Federální vláda o několik hodin později vyhlásila v oblasti šestiměsíční nouzový stav, dohlížet na něj bude náčelník štábu ozbrojených sil, uvedl úřad premiéra.

Premiérova kancelář dnes dříve informovala, že představitelé politické strany TPLF (Tigrajské lidově osvobozenecké fronty) se pokusili ukrást vybavení federálních sil uskladněné na tamní základně.

Overnight, Ethiopia’s government has declared war on Tigray, one of its provinces. PM’s spokesperson says a “red line” has been crossed and it was forced into a “military confrontation”. This followed an alleged attack by a Tigrayan militia against the army’s Northern Command. pic.twitter.com/QMFMl0K79g

— Simon Allison (@simonallison) November 4, 2020

V září stát Tigraj uspořádal regionální volby i přes odpor etiopské vlády, podle které bylo hlasování nezákonné. Spor se vyostřil v posledních dnech, kdy se obě strany obviňovaly z plánování vojenských konfliktů.

"Útokem z dnešního rána byla překročena poslední hranice, a federální vláda je tak nucena k vojenské konfrontaci," uvedla v prohlášení premiérova kancelář. Prezident státu Tigraj Debretsion Gebremichael ale dnes na tiskové konferenci řekl, že kabinet útok plánoval, aby stát potrestal za zářijové volby.

Postoj premiéra podle agentury AP okamžitě vyvolal obavy, že by v jednom z nejlidnatějších a nejmocnějších afrických států mohla opět propuknout válka. Ta by se pak mohla šířit dál po již tak neklidné oblasti afrického rohu. Podle agentury AFP premiér Ahmed v projevu v televizi obvinil vojáky TPLF, že se oblékli do uniforem podobných eritrejské armádě, aby sousední zemi zapojili do konfliktu.

O závažnosti situace v Etiopii podle agentury AP svědčí i vyjádření Spojených států, které jsou uprostřed prezidentských voleb. Spojené státy naléhají na "okamžitou deeskalaci současné situace v Tigraji a umírněnou reakci obou stran."

Tigrajci, etnikum, které tvoří asi 5 procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však snížil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo a poté, co strana TPLF v minulém roce vystoupila z jeho koalice.

Etiopský premiér Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a zahájil ve své zemi proces demokratických reforem, získal v roce 2019 Nobelovu cenu za mír. Mírová dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy