V severoetiopském regionu Tigraj, kde žije asi šest milionů lidí, dochází palivo, peníze a potraviny, uvedla OSN s tím, že situace je vážná. Region zůstává odstřižen od zbytku země a v jeho hlavním městě Mekele se bezprostředně očekává zásah vládních vojsk, jež chtějí zatknout regionální vůdce, píše agentura AP.
Podle agentury Reuters etiopský premiér Abiy Ahmed dnes uvedl, že etiopská vojska zahájí konečnou fázi ofenzivy v Tigraji. Několik hodin předtím vypršelo ultimátum, aby se tamní regionální síly vzdaly.
Podle zprávy OSN vydané noci na dnešek dochází v regionu palivo a hotovost. Vysídleno je více než milion lidí a jídlo pro téměř 100. 000 uprchlíků z Eritreje dojde za týden. Více než 600.000 lidí, kteří se spoléhají na potravinovou pomoc, ji tento měsíc nedostalo. Silnice jsou zablokované i v Mekele a Světový potravinový program (WFP) tak nemůže ani vyvážet jídlo ze svých tamních skladů.
This girl has fled with thousands of others from brutal violence in Tigray, Ethiopia to a refugee camp in Sudan.UNICEF is on the ground, working to reach children with safe water, nutrition and psychological support.More than anything, the children of Tigray need peace. pic.twitter.com/7IKKG6EXid
— UNICEF (@UNICEF) November 25, 2020
Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed vyslal do Tigraje armádu poté, co jeho vláda obvinila politickou stranu TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa jsou těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) varovala, že kroky, jež cíleně brání v doručení humanitární pomoci, porušují mezinárodní humanitární právo.
Ahmedův úřad tvrdí, že v oblastech Tigraje, které má pod kontrolou etiopská armáda, se už s distribucí humanitární pomoci začalo. Zřízeny údajně byly čtyři tábory pro lidi, kteří uprchli před násilnostmi.
Před několika hodinami vypršelo ultimátum, které v neděli dala ústřední vláda Tigraji na složení zbraní. Dnes premiér Abiy Ahmed oznámil, že armáda zahájí "konečnou fázi" ofenzivy. "Lhůta 72 hodin poskytnutá zločinecké skupině TPLF, aby se mohla vzdát v míru, nyní skončila a naše kampaň za prosazení práva dospěla do své konečné fáze," uvedl na twitteru. Civilisté podle něj budou ušetřeni a tisíce bojovníků TPLF se již vzdaly.
Lídr TPLF Debretsion Gebremichael ale podle stanice BBC varoval, že příslušníci jeho jednotek "jsou připravení zemřít v boji na obranu našeho práva řídit region". Odhaduje se, že vládci Tigraje mají k dispozici asi 250.000 mužů, část sil tvoří dobře vyzbrojení a vycvičení příslušníci lokálních milicí. Agentura Reuters citovala diplomata, podle něhož TPLF zmobilizovala hodně lidí i v Mekele, kde se údajně už kopou zákopy. Analytici varují, že z konfliktu se může snadno stát partyzánská válka.
Související
Ozbrojenci na západě Etiopie zaútočili na spící vesničany. Přes 200 mrtvých včetně dětí
Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál
Abiy Ahmed (Etiopie) , Etiopie , uprchlíci , Human Rights Watch
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák