Keňa zvažuje změnu názvů spojených s kolonialismem, jde i o Viktoriino jezero

Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského impéria, navrhují v petici parlamentu tamní právníci. Týkat by se to mohlo i Viktoriina jezera a dalších známých mít v zemi, uvedl zpravodajský web britské BBC.

"Měly by být odstraněny koloniální názvy, symboly a památky a nahradit by je měly upomínky národních hodnot a národní jednoty," stojí v petici právníků.

Kromě Viktoriina jezera, pojmenovaného po britské královně Viktorii, by mohly z map pod současným názvem zmizet Thomsonovy vodopády, jež nesou jméno prvního Evropana, který se k němu v 19. století dostal, Josepha Thomsona. O jméno by mohl přijít i horský pás Aberdare severně od Nairobi. Jméno mu dal právě Thompson, a to na počest tehdejšího ředitele královské zeměpisné společnosti lorda Aberdarea.

Právníci a autoři petice Wambugu Wanjohi a Kariuki Karanja jsou toho názoru, že by všechna tato místa měla dostat nová jména, jež se budou vztahovat ke keňské kultuře nebo připomínat keňské hrdiny.

V rozhovoru se zpravodajskou stanicí BBC Karanja přiznal, že se s kolegou nechal inspirovat událostmi v jiných zemích, kde se už zbavili soch oslavujících imperialismus.

Podle autorů petice není důvod nepřejmenovat všechna místa nesoucí názvy odkazující na koloniální období. V Keni už se to ostatně stalo třeba v případě Rudolfova jezera, které nyní nese název Turkana.

První jméno odkazovalo na rakouského arcivévodu a korunního prince Rudolfa a pro jezero je vybrali jeho evropští objevitelé maďarský cestovatel hrabě Sámuel Teleki de Szék a rakouský důstojník Ludwig Ritter von Höhnel. Jezero našli při své keňské expedici z let 1887 až 1889, jejímž patronem byl právě princ Rudolf. Turkana je název jednoho z kmenů, které v oblasti žijí, a právě to zvolil někdejší keňský prezident Jomo Kenyatta v roce 1975 pro nové označení místa. Keňa byla britskou korunní kolonií od roku 1920 a nezávislost na Británii získala v roce 1963.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa kolonialismus rasismus Viktoriino jezero

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy