Kvůli koronaviru jezdí emír Afrikou na koni, vybízí ke konci bojů

Ousmane Amirou Dicko, emír nyní už neexistujícího emirátu Liptako v západní Africe, který se historicky rozkládal na částech území dnešních Burkiny Faso, Nigeru a Mali, nyní tyto země objíždí na koni. Jejich obyvatele vyzývá k ukončení násilných konfliktů v situaci, kdy je oblast ohrožena koronavirem, píše agentura AFP.

"Vyzývám všechny lidi dobré vůle, aby reagovali na výzvu Liptaka, ukončili násilnosti v oblasti hraničního trojmezí a spojili se proti pohromě, která na nás útočí ze všech stran," uvedl emír ve výzvě, kterou předal AFP. Doplnil, že "podporuje výzvu generálního tajemníka OSN ke klidu zbraní".

Trojice afrických států je totiž zmítána útoky džihádistických uskupení a také konflikty mezi místními komunitami. Kvůli těmto násilnostem v roce 2019 zahynulo v Mali, Nigeru a v Burkině Faso 4000 lidí. V oblasti leží také mnoho uprchlických táborů, do kterých se muselo uchýlit více než milion lidí.

Tři sahelské země jsou zatím relativně málo zasažené koronavirem, v Burkině Faso je k dnešnímu dni 557 potvrzených případů, v Nigeru 627 případů a Mali uvádí 190 případů.

Název Liptako a tradiční hodnost emíra odkazují na islámský emirát, který na pomezí nynější trojice zemí založili na počátku 19. století Fulbové, příslušníci původně nomádského pasteveckého etnika, jako součást Sokotského sultanátu. Oblast ale na konci 19. století ovládli Francouzi při své koloniální expanzi do západní Afriky.

První prezident Horní Volty, jak se dříve jmenovala Burkina Faso, v roce 1963 emirát nakonec oficiálně zrušil. Tehdejší emír se ale svého titulu nevzdal a jeho následovník Ousmane Amirou Dicko se dodnes v regionu těší velké úctě a uznání.

Související

Americký prezident Joe Biden.

Biden oznámil dohodu, která má posílit vztahy USA s Afrikou

Americký prezident Joe Biden dnes na summitu ve Washingtonu oznámil dohodu, která má posílit vztahy mezi Spojenými státy a Afrikou. Afrika přitom dlouhé roky nepatřila mezi americké priority a na africkém kontinentu se snažila prosadit zejména Čína, poznamenala k tomu agentura Reuters.

Více souvisejících

afrika Burkina Faso Nigérie uprchlické tábory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Hasiči v akci, ilustrační foto

Čeští hasiči nabídli Turecku připravený tým k vyhledávání v sutinách

Čeští hasiči mají připravený 68členný tým k vyslání do Turecka, které nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Čekají, až turecká strana přijme jejich nabídku pomoci. Uvedli to dnes na twitteru. Katastrofa v Turecku a Sýrii si podle aktuálních informací vyžádala nejméně 568 mrtvých a tisíce zraněných. Čísla pravděpodobně dále porostou.

Aktualizováno před 32 minutami

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 32 minutami

před 37 minutami

před 41 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 568 mrtvých. Bilance se zvýšila poté, co ji aktualizoval turecký vicepremiér Fuat Oktay, a pravděpodobně dále poroste. Zraněných jsou tisíce. Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. Záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Různé země přicházejí s nabídkami pomoci.

před 1 hodinou

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 3 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK

Další zprávy