Kvůli koronaviru jezdí emír Afrikou na koni, vybízí ke konci bojů

Ousmane Amirou Dicko, emír nyní už neexistujícího emirátu Liptako v západní Africe, který se historicky rozkládal na částech území dnešních Burkiny Faso, Nigeru a Mali, nyní tyto země objíždí na koni. Jejich obyvatele vyzývá k ukončení násilných konfliktů v situaci, kdy je oblast ohrožena koronavirem, píše agentura AFP.

"Vyzývám všechny lidi dobré vůle, aby reagovali na výzvu Liptaka, ukončili násilnosti v oblasti hraničního trojmezí a spojili se proti pohromě, která na nás útočí ze všech stran," uvedl emír ve výzvě, kterou předal AFP. Doplnil, že "podporuje výzvu generálního tajemníka OSN ke klidu zbraní".

Trojice afrických států je totiž zmítána útoky džihádistických uskupení a také konflikty mezi místními komunitami. Kvůli těmto násilnostem v roce 2019 zahynulo v Mali, Nigeru a v Burkině Faso 4000 lidí. V oblasti leží také mnoho uprchlických táborů, do kterých se muselo uchýlit více než milion lidí.

Tři sahelské země jsou zatím relativně málo zasažené koronavirem, v Burkině Faso je k dnešnímu dni 557 potvrzených případů, v Nigeru 627 případů a Mali uvádí 190 případů.

Název Liptako a tradiční hodnost emíra odkazují na islámský emirát, který na pomezí nynější trojice zemí založili na počátku 19. století Fulbové, příslušníci původně nomádského pasteveckého etnika, jako součást Sokotského sultanátu. Oblast ale na konci 19. století ovládli Francouzi při své koloniální expanzi do západní Afriky.

První prezident Horní Volty, jak se dříve jmenovala Burkina Faso, v roce 1963 emirát nakonec oficiálně zrušil. Tehdejší emír se ale svého titulu nevzdal a jeho následovník Ousmane Amirou Dicko se dodnes v regionu těší velké úctě a uznání.

Související

Afrika, ilustrační foto Původní zpráva

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Více souvisejících

afrika Burkina Faso Nigérie uprchlické tábory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy