Kvůli koronaviru jezdí emír Afrikou na koni, vybízí ke konci bojů

Ousmane Amirou Dicko, emír nyní už neexistujícího emirátu Liptako v západní Africe, který se historicky rozkládal na částech území dnešních Burkiny Faso, Nigeru a Mali, nyní tyto země objíždí na koni. Jejich obyvatele vyzývá k ukončení násilných konfliktů v situaci, kdy je oblast ohrožena koronavirem, píše agentura AFP.

"Vyzývám všechny lidi dobré vůle, aby reagovali na výzvu Liptaka, ukončili násilnosti v oblasti hraničního trojmezí a spojili se proti pohromě, která na nás útočí ze všech stran," uvedl emír ve výzvě, kterou předal AFP. Doplnil, že "podporuje výzvu generálního tajemníka OSN ke klidu zbraní".

Trojice afrických států je totiž zmítána útoky džihádistických uskupení a také konflikty mezi místními komunitami. Kvůli těmto násilnostem v roce 2019 zahynulo v Mali, Nigeru a v Burkině Faso 4000 lidí. V oblasti leží také mnoho uprchlických táborů, do kterých se muselo uchýlit více než milion lidí.

Tři sahelské země jsou zatím relativně málo zasažené koronavirem, v Burkině Faso je k dnešnímu dni 557 potvrzených případů, v Nigeru 627 případů a Mali uvádí 190 případů.

Název Liptako a tradiční hodnost emíra odkazují na islámský emirát, který na pomezí nynější trojice zemí založili na počátku 19. století Fulbové, příslušníci původně nomádského pasteveckého etnika, jako součást Sokotského sultanátu. Oblast ale na konci 19. století ovládli Francouzi při své koloniální expanzi do západní Afriky.

První prezident Horní Volty, jak se dříve jmenovala Burkina Faso, v roce 1963 emirát nakonec oficiálně zrušil. Tehdejší emír se ale svého titulu nevzdal a jeho následovník Ousmane Amirou Dicko se dodnes v regionu těší velké úctě a uznání.

Související

Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Burkina Faso Nigérie uprchlické tábory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

Netanjahu vysvětlil, proč po rozhodnutí RB OSN zrušil návštěvu USA

Cílem zrušení návštěvy izraelské delegace ve Washingtonu bylo vyslat vzkaz Hamásu, prohlásil ve středu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy