Obrovská humanitární krize: Z Etiopie uprchlo kvůli bojům už přes 27 tisíc lidí, tvrdí UNHCR

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27.000 lidí. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se v regionu na severu země, která je po Nigérii druhým nejlidnatějším africkým státem, odehrává kvůli dvoutýdenním bojům obrovská humanitární krize. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se obává hromadného vysídlení obyvatel.

"UHNCR je v pohotovosti, aby mohl v Tigraji poskytnout pomoc, až bude mít (do oblasti) přístup a dovolí to bezpečnost," řekl dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Babar Baloch. Organizace zároveň upozornila, že z místa má jen velmi omezené informace.

Mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) dnes uvedl, že prioritou je vytvoření humanitárního koridoru. OCHA o něm jedná s federální vládou i regionálními úřady.

Thousands of people have been forced to flee Ethiopia’s Tigray region into Sudan. They fear for their lives and the lives of their families. ? Lifesaving assistance is urgently needed. Here’s how you can help: https://t.co/Gqjv1rROZv pic.twitter.com/4Ur3eyKaMQ

— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) November 16, 2020

Statisíce obyvatel Tigraje závisely na potravinové pomoci už před vypuknutím současných bojů, konflikt situaci zhoršil. Navíc humanitární organizace se z oblasti z bezpečnostních důvodů stahují.

Etiopský premiér Abiy Ahmed mezitím varoval jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF), že vypršelo ultimátum pro složení zbraní. Tím šéf kabinetu podle agentury Reuters připravil půdu pro závěrečnou ofenzivu vládních jednotek. "Finální rozhodující krok při prosazení práva se odehraje v následujících dnech," uvedl čtyřiačtyřicetiletý ministerský předseda na facebooku.

Nejmladší africký lídr a laureát Nobelovy ceny za míru, kterou loni získal za dohodnutí smíru se sousední Eritreou, zahájil letecké útoky a pozemní ofenzivu proti TPLF na začátku listopadu. Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu obvinil z ozbrojené vzpoury. Vůdci Tigraje tvrdí, že vláda obyvatele severoetiopského regionu utlačovala od chvíle, co se v roce 2018 současný premiér chopil moci.

TPLF a jednotky vyslané federální vládou svádějí těžké boje. V konfliktu zemřely nejméně stovky vojáků i civilistů, píše Reuters a upozorňuje, že jeden diplomatický zdroj počty mrtvých odhaduje na tisíce. Agentura podotkla, že oblast Tigraj je komunikačně odříznuta a nelze proto dění v regionu nezávisle potvrdit.

Etiopie, kde žije přes 114 milionů obyvatel, mezitím zmrazila bankovní účty 34 institucí Tigrajské lidové osvobozenecké fronty, píše Reuters s odvoláním na etiopskou televizi Sana. Mezi podniky, které jsou nyní odstavené od svých bankovních účtů, patří různé firmy včetně stavebních či obchodních společností.

Tigrajské jednotky o víkendu vypálily rakety do sousední Eritreje, čímž vzrostlo riziko rozšíření konfliktu a destabilizace oblasti Afrického rohu, čehož se obávají OSN a Africká unie. Obě organizace společně s řadou evropských a afrických zemí volají po mírových jednáních. K situaci v Etiopii se vyjádřil i Nobelův výbor, jenž jednání nlaureátů cen obvykle nekomentuje. Tentokrát uvedl, že má vážné obavy ze situace v Etiopii, a obě strany vyzval ke klidu zbraní a k mírovému vyřešení sporu.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Etiopie UNHCR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy