Od prosince muselo domovy v SAR opustit 200.000 lidí

Bezpečnostní situace ve Středoafrické republice vyhnala za poslední dva měsíce z domovů nejméně 200.000 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Téměř polovina všech uprchlíků zamířila do sousedního Konga. UNHCR varuje, že desítky tisíc lidí žijí v zoufalých podmínkách.

Lidé začali opouštět Středoafrickou republiku (SAR) po nepokojích, které vypukly v prosinci 2020 s blížícími se prezidentskými volbami. Podle místních úřadů přešlo hranici do Konga 92.000 lidí ze Středoafrické republiky, dalších přibližně 13.000 jich zamířilo do Kamerunu, Čadu a Konžské republiky. Podle odhadů UNHCR 100.000 lidí zůstalo v SAR, ale muselo opustit domov.

"Většina uprchlíků žije v zoufalých podmínkách, ve vzdálených a těžko dostupných oblastech poblíž řek, ve velmi jednoduchých přístřešcích a čelí akutnímu nedostatku potravin. Jsou závislí na rybolovu a tom, co jim mohou dát místní obyvatelé. Komunity, které je přijaly, mají bohužel také velmi omezené zdroje," píše se ve zprávě UNHCR.

Používání vody z řeky nejen k vaření, ale také přímo k pití, vede k šíření malárie, dýchacím obtížím a průjmu u velké části uprchlíků. Humanitární organizace v regionu se snaží dodávat do oblasti léky, poptávka po nich však stoupá a přístupové cesty jsou blokované. Do oblasti míří každý den přibližně tisícovka dalších utečenců.

V roce 2013 ve Středoafrické republice vypukly boje mezi milicemi různých místních náboženských skupin, dvě třetiny území země ovládá šest různých ozbrojených skupin. Po roce 2018 se intenzita konfliktu výrazně snížila, v posledních měsících konflikt opět eskaluje. Ve volbách byl 27. prosince 2020 znovu zvolen Faustin-Archange Touadéra, koalice 15 opozičních stran výsledky voleb neuznává.

Související

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci v Africe zůstávají. Kreml by je nezvládl nahradit, říkají analytici

Představitelé ruského ministerstva zahraničí několik hodin po ukončení vzpoury šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina telefonovali do Středoafrické republiky, aby ujistili prezidenta Faustina-Archangea Touadéra o pokračování nasazení tisíců bojovníků v jeho zemi. Pro Kreml by totiž mohlo být velmi náročné nahradit přítomnost Wagnerovy skupiny, která tamní prostředí už zná a má důležité kontakty. 

Více souvisejících

Středoafrická republika OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy