OSN varuje před humanitární krizí v Burkině Faso

Západoafrické země Burkina Faso, Mali a Niger jsou dějištěm prohlubující se humanitární krize, která ovlivňuje životy milionů lidí a statisíce přinutila opustit domovy. S varováním dnes podle agentury AP přišel Světový potravinový program (WFP) spadající pod OSN. Úroveň podvýživy prý v regionu značně přesahuje krizové limity a zmírnění situace bude vyžadovat desítky milionů dolarů.

Aktuální problémy na západě saharského regionu Sahel pramení ze sílících aktivit islámských radikálů, často napojených na mezinárodní teroristické sítě. Severovýchod Mali zažívá v posledních týdnech vlnu tvrdých útoků proti armádě, Burkina Faso zase za první polovinu letošního roku registruje více útoků než za celý loňský rok.

Kvůli špatné bezpečnostní situaci opustilo své domovy ve třech zmíněných zemích více než 860.000 lidí. Jen u Burkiny Faso to je letos skoro půl milionu. Jedním z vysídlených obyvatel je Ousmane Sawadogo, který se svými manželkami a dětmi nedávno uprchl z vesnice na severu země do města Kaya. Cestu dlouhou 200 kilometrů urazili pěšky a nyní jsou jejich obživou listy divokých rostlin.

"To, co teď potřebujeme, je jídlo. Všechno ostatní může počkat," řekl Sawadogo WFP. "O oblečení se budeme zajímat, až budeme mít jídlo," dodal.

Podle výkonného ředitele WFP Davida Beasleyho v Burkině Faso začala dramatická krize, která narušila životy milionů lidí. "Třetina země jsou aktuálně konfliktní zóny," uvedl. Pracovníci WFP prý registrují míru podvýživy "značně za krizovými prahy". "Jestli to svět myslí se zachraňováním životů vážně, pak nastal čas konat," vyzval Beasley.

Na západě Sahelu žije v oblastech zasažených konflikty na 20 milionů lidí, přičemž v Burkině Faso, Mali a Nigeru podle WFP 2,4 milionu obyvatel akutně potřebuje potravinovou pomoc. Humanitární operace prý naléhavě vyžaduje 150 milionů dolarů (skoro 3,5 miliardy Kč).

Regionální mluvčí WFP George Fominyen řekl AP, že reakce na krizi se nemůže soustředit pouze na bezpečnost. Je podle něj nutné zabývat se také příčinami vzestupu islámských radikálů a nabídnout alternativy k členství v extremistických skupinách. Agentura Reuters ale podotýká, že kvůli nestabilitě v regionu se většina humanitární pomoci nedostává k potřebným.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Burkina Faso

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy