Pandemie covid-19 v Africe: Hrozí kolaps ekonomik jednotlivých států, zní z OSN

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit šíření koronaviru. Kvůli těmto restrikcím i hospodářské situaci ve světě přicházejí miliony Afričanů o práci. Mnoho z nich přitom žije ze dne na den a nemá žádné úspory, napsala agentura AP.

V Ugandě tvoří polovinu HDP neformální sektor. Dříve byly ulice hlavního města Kampaly plné prodavačů ovoce a lidí nabízejících cokoli od kapesníků po pražené arašídy. Nyní město zeje prázdnotou. Jeho vylidněné ulice ilustrují výzvu, jíž vlády napříč celým kontinentem čelí - jak zaopatřit lidi, kteří se kvůli omezení pohybu na několik týdnů či dokonce měsíců museli uchýlit do svých domovů.

"Sezení doma pro ně nepřichází v úvahu, protože nemají odložené stranou žádné peníze," říká regionální ředitelka africké pobočky Rozvojového programu OSN Ahunna Eziakonwová.

Mezi těmi, kteří přišli o práci, jsou příležitostní dělníci, maloobchodníci, pouliční prodavači, řidiči taxíků nebo číšníci. V Africe, kde jsou běžné velké rodiny, přitom ztráta jednoho zaměstnání může uvrhnout do beznadějné situace 12 i více lidí.

Podle Hospodářské a sociální rady OSN jsou dalšími ohroženými sektory zejména letectví a turismus. Rada připomíná, že nejchudší kontinentbude více zasažený než zbytek světa poklesem ekonomiky, který zvýrazní jeho současné slabiny.

Hospodářství subsaharské Afriky je velmi zranitelné, mnoho zemí se topí v dluzích a má problémy sestavit rozpočet i za méně náročných podmínek, připomíná agentura AP. Podle prezidenta Beninu Patrice Talona si většina afrických zemí nemůže dovolit takové kroky jako bohaté státy světa, které schvalují finanční stimuly pro své ekonomiky. Přesto se například Rwanda snaží distribuovat jídlo potřebným a Keňa zavedla daňové úlevy pro lidi s nízkými příjmy.

Eziakonwová se domnívá, že současná situace v Africe nemá obdoby a nedá se srovnávat například ani s epidemií eboly. "Africký pracovní trh závisí na importu a exportu. Kvůli omezením po celém světě je nyní ekonomika vlastně zmrazená a s tím souvisí ztráta zaměstnání," říká. "V Africe budeme svědky úplného zhroucení ekonomik jednotlivých států i ztráty možností zajistit obživu pro domácnosti," varuje regionální ředitelka africké pobočky Rozvojového programu OSN.

Mnoho afrických států v současné situaci žádá mezinárodní instituce o finanční pomoc. Etiopský premiér Abiy Ahmed se obrátil s prosbou o 150 miliard dolarů pro Afriku (téměř čtyři biliony korun) na země G20.

Mezinárodní měnový fond uvedl, že k 25. březnu obdržel žádosti o poskytnutí mimořádných financí od téměř 20 afrických zemí a od dalších je očekává.

Související

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

Více souvisejících

afrika uganda Etiopie Rwanda OSN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 43 minutami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 1 hodinou

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 1 hodinou

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 4 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 4 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 4 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zkritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kanadského premiéra Marka Carneyho a britského premiéra Keira Starmera za to, že pohrozili Izraeli cílenými sankcemi v reakci na obnovenou ofenzívu v Pásmu Gazy. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy