NÁZOR - Není přehnané říct, že roky po skončení studené války byly pomyslným zlatým věkem potlačování chudoby v celém světě, tvrdí editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník druhým dechem varuje, že podle aktuálních odhadů Světová banka ovšem jen letos vzroste počet lidí žijících v nejextrémnější chudobě v rozmezí 88-115 milionů.
Progres mizí v důsledku pandemie
Částečně i díky reformám v Číně a Indii, stejně jako přímým investicím a pomoci rozvinutých zemí snížil hospodářský růst podíl světové populace žijící v extrémní chudobě z 36 % na 9,2 % v roce 2017, konstatuje americký server. Vysvětluje, že extrémní chudobu definuje Světová banka jako příjem pod 1,9 dolaru na den (zhruba 44 korun, pozn. redaktora).
„Hluboká globální recese vyvolaná koronavirovou pandemií nyní tragicky přinesla přinejmenším dočasné zastavení progresu,“ píše washingtonský deník. Odkazuje na prohlášení Světové banky z minulé středy, že dle posledních odhadů pravděpodobně dojde do konce roku k rapidnímu nárůstu lidí žijících v extrémní chudobě – zatímco před pandemií byl jejich počet odhadován na 615 milionů, nově by se měl pohybovat mezi 703 až 729 miliony.
Nové odhady tak nabízejí horší výhled než nedávno zveřejněná zpráva Nadace Billa a Melindy Gatesových, která odhadovala růst počtu lidí v extrémní chudobě o „pouhých“ 37 milionů, konstatuje editorial. Deklaruje, že hlavní poselství v obou případech zní, že čísla míří špatným směrem, tedy zpět.
Zpráva Světové banky upozorňuje, že pokud nedojde k rychlé, značné a zásadní politické akci, ambiciózní, ale dosažitelný cíl vytýčený OSN – zredukovat počet obyvatel planety žijících v extrémní chudobě na 3 % – se stane nerealizovatelným, připomíná vlivný deník. Za mimořádně naléhavou považuje situaci v subsaharské Africe a jižní Asii, tedy v regionech, na které má připadat největší podíl nárůstu extrémní chudoby.
Washington Post se přiklání k názoru, že hlavní prioritou mají být opatření k zadržení a následně zastavení koronaviru, což označuje za klíčovou podmínku pro obnovu běžné ekonomické aktivity. Zároveň apeluje na Spojené státy a další rozvinuté země, aby postoupily ve snahách o odpuštění dluhů africkým státům a co nejvíce tlačily na Čínu, která je velkým, ne-li největším netransparentním věřitelem na kontinentu, aby se rovněž zapojila.
Spolupráce je nutnost
„Ačkoliv potravinová pomoc je nezbytně pouze přechodné řešení, Světový potravinový program OSN, který čerstvě a oprávněně obdržel Nobelovu cenu za mír, by měl dostat podporu, kterou potřebuje,“ pokračuje prestižní server. Kvituje, že Spojené státy poskytly této organizaci v roce 2020 na 2,73 miliard dolarů, což je 43 % celkové částky, kterou program od dárců vybral.
Příspěvek Světovému potravinovému programu je světlou výjimkou v pravidle „Amerika především“, které prosazuje administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa v jiných oblastech, uvádí renomovaný deník. Připomíná, že Trump například pohrozil vystoupením Spojených států ze Světové zdravotnické organizace i Světové obchodní organizace.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Bude ovšem zapotřebí mnohem větší a trvalejší mezinárodní spolupráce, aby pokračoval progres při potírání světové chudoby, zdůrazňuje Washington Post. Dodává, že k tomu bude zase nezbytné, aby silná americká vůdčí role překonala značné politická a ekonomické tlaky vytvořené koronavirem, které vedou k obratu dosavadního postoje bohatých zemí.
„Jinými slovy, bude to vyžadovat velmi odlišné vedení, než nabízela Trumpova administrativa v posledních čtyřech letech – nebo nabízí pro další čtyři roky,“ uzavírá vlivný server.
Související

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?
chudoba , Světový potravinový program (WFP) , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
včera
Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.
Zdroj: Libor Novák