U omikronu hrozí nižší riziko hospitalizace než u delty, tvrdí studie z JAR

Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu-19, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.

V situaci, kdy se země po celém světě snaží reagovat na šíření varianty omikron, se ocitly otázky o její závažnosti v centru vědeckých i politických debat.

Autoři nejnovější studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Podle závěrů studie je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou.

Sami autoři studie ale varovali před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Upozornili, že bylo těžké zhodnotit, jak velký vliv na výsledky mohl mít nárůst imunity v populaci.

Paul Hunter z britské vysoké školy University of East Anglia ke studii řekl, že jde o první řádně provedený výzkum, který porovnává závažnost omikronu a delty. Hlavní slabinou studie je ale podle něj skutečnost, že srovnává data o omikronu z jednoho období a data o deltě z druhého.

"I přesto, že u lidí infikovaných omikronem byla menší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u lidí s deltou, není možné říci, zda je to díky vlastním rozdílům v nebezpečnosti viru, nebo zda je to zapříčiněno vyšší imunitou v populaci v listopadu ve srovnání s dřívějšími měsíci tohoto roku," upozornil Hunter.

"Z pohledu pacienta, kterému jde hlavně o to, aby mu nebylo příliš zle, na tom do jisté míry příliš nesejde. Je to ale důležité vědět, abychom mohli zlepšit zhodnocení pravděpodobné míry tlaku na zdravotní systém," podotkl Hunter.

Podle studie britské vysoké školy Imperial College London, jejíž výsledky byly zveřejněny minulý týden, nic nenaznačuje, že by průběh onemocnění byl u omikronu mírnější než u delty. Autoři této studie však uvedli, že pracovali s omezenými daty ohledně hospitalizací.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) výzkum jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst

Na africkém kontinentu vzrostl počet případů opičích neštovic (mpox) od loňského roku o více než 500 %. Podle údajů Afrického centra pro kontrolu nemocí (CDC) je situace nadále alarmující, přičemž onemocnění zasahuje zejména oblast střední Afriky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy