U omikronu hrozí nižší riziko hospitalizace než u delty, tvrdí studie z JAR

Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu-19, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.

V situaci, kdy se země po celém světě snaží reagovat na šíření varianty omikron, se ocitly otázky o její závažnosti v centru vědeckých i politických debat.

Autoři nejnovější studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Podle závěrů studie je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou.

Sami autoři studie ale varovali před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Upozornili, že bylo těžké zhodnotit, jak velký vliv na výsledky mohl mít nárůst imunity v populaci.

Paul Hunter z britské vysoké školy University of East Anglia ke studii řekl, že jde o první řádně provedený výzkum, který porovnává závažnost omikronu a delty. Hlavní slabinou studie je ale podle něj skutečnost, že srovnává data o omikronu z jednoho období a data o deltě z druhého.

"I přesto, že u lidí infikovaných omikronem byla menší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u lidí s deltou, není možné říci, zda je to díky vlastním rozdílům v nebezpečnosti viru, nebo zda je to zapříčiněno vyšší imunitou v populaci v listopadu ve srovnání s dřívějšími měsíci tohoto roku," upozornil Hunter.

"Z pohledu pacienta, kterému jde hlavně o to, aby mu nebylo příliš zle, na tom do jisté míry příliš nesejde. Je to ale důležité vědět, abychom mohli zlepšit zhodnocení pravděpodobné míry tlaku na zdravotní systém," podotkl Hunter.

Podle studie britské vysoké školy Imperial College London, jejíž výsledky byly zveřejněny minulý týden, nic nenaznačuje, že by průběh onemocnění byl u omikronu mírnější než u delty. Autoři této studie však uvedli, že pracovali s omezenými daty ohledně hospitalizací.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) výzkum jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy