Poslední měsíce byly hrozné, ale to nejhorší teprve přijde, obává se profesor

NÁZOR - Epidemie se dosud zpravidla netýkaly obyvatel Západu, což covid-19 změnil, konstatuje epidemiolog David Hunter v komentáři pro server National Interest. Profesor z Oxfordské univerzity připomíná, že nyní jsme ovšem více než dva měsíce zahlceni zprávami o denním nárůstu obětí z Itálie, Španělska, Francie či Spojených států.

Hlavní oběť epidemií

Čína tvrdí, že se jí téměř podařilo zastavit místní přenos nemoci, diskutuje se o trasování v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu a možnosti, že Austrálie a Nový Zéland možná vytvoří společnou zónu bez koronaviru, kde bude možné opět cestovat, uvádí odborník. Dodává, že v tomto světle se mnozí diví, proč nepřicházejí zprávy o globálním jihu, který je zpravidla hlavní obětí epidemií.

Úvodní naděje, že teplejší počasí může zmírnit šíření koronaviru, vzaly do značné míry za své a situace v Singapuru naopak ukazuje, že s vyššími teplotami došlo i k zvýšení počtu nakažených, upozorňuje epidemiolog. Podotýká, že SARS-CoV-2 je novým virem, tudíž faktorem není ani existující imunita v určitých regionech.

"Existují dva důvody proč nečteme víc o epidemii na globálním jihu. Zaprvé, nastává tam opožděně. A zadruhé, nevěnujeme jí pozornost," píše profesor. Stačí se podle něj podívat na časovou mapu šíření koronaviru a zjistíme, že nejprve byla zasažena Čína, následovali její sousedé, poté Írán, západní Evropa, Velká Británie a nakonec Spojené státy, přičemž počty mrtvých tuto trasu kopírují s dvou až šestitýdenním zpožděním.

Tato mapa se téměř přesně překrývá s mapou globální letecké dopravy, zdůrazňuje Hunter. Vysvětluje, že vědci zabývající se výzkumem infekčních nemocí již několik desetiletí vědí, že šíření chřipky se dá predikovat dle leteckých linek a i v případě covid-19 byly jako první zasaženy země, které udržují frekventované letecké spojení s Čínou, a z nich se nákaza následně šířila tam, kam směřuje většina navazujících letů.

Zdá se například, že epidemie na západním pobřeží USA přišla přímo z Číny, zatímco v New Yorku se objevují především varianty viru, které jsou mírně odlišné a kolují v Itálii, poukazuje epidemiolog. Dodává, že na mapě mezinárodní letecké dopravy je zjevná malá hustota letů do Afriky a zatímco v Indii funguje mnoho vnitrostátních leteckých linek, jen relativně málo spojů létá do Číny.

"Tudíž vysoce nakažlivý virus, který nepotřebuje tropického 'původce', jako například komára, pravděpodobně bude následovat cestu, kterou sledujeme," vysvětluje Hunter. Dodává, že virus může na globální jih dorazit později, ale vše nasvědčuje tomu, že se tak již stalo, chová se stejně a příslušné země čeká epidemie jen o pár týdnů později.

Pár týdnů za Západem

Zprávy z Ekvádoru, Brazílie, Chile, Indie, Indonésie a Jižní Afriky naznačují, že epidemie zde již propukla a její tempo je pomalejší v těch zemích, které vyhlásily karanténu a opatření k omezení mezilidských kontaktů, deklaruje profesor. Upozorňuje, že mnoho zemí globálního jihu má navíc omezené testovací kapacity, tudíž se zde nemoc může šířit nepozorovaně, než se objeví první větší vlna obětí.

Stejně jako na Západě dochází i v některých zemích globálního jihu k zakrývání, ale fakta lze snadno najít i na internetu, tvrdí epidemiolog. Dodává, že lidé na Západě slyší méně o dění v indickém Čennai či jihoafrickém Západním Kapsku, jelikož se snaží dostat z vlastních problémů.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ačkoliv těch posledních několik měsíců bylo hrozných, zdravotní dopady v méně rozvinutých zemích budou ještě horší," obává se Hunter. Konstatuje, že zatímco západní země trápí malý počet plicních ventilací, nejméně deset afrických zemí nemá vůbec žádné a mnoho afrických nemocnicí se potýká spíše s nedostatkem mýdla, než aby řešilo nedostatek kyslíku, který zachránil život například britskému premiérovi Borisi Johnsonovi.

V Indii umírá 80 % lidí doma, často bez lékařské péče, a ačkoliv mladší demografická struktura může znamenat menší počet mrtvých na milion obyvatel, obětí bude mnoho a jejich číslo bude nepochybně podhodnocené, deklaruje odborník. Přiznává, že západní země sužované hrozící nezaměstnaností a zahlcením zdravotnických systémů se zaměřují na domácí dění a jejich občané považují za šokující, že polní nemocnice, které dosud znali z televizního zpravodajství o epidemii eboly v Africe, se nyní objevily v centru jejich měst.

Přesto je podle profesora záhodno myslet i na obyvatele zemí, kde neexistuje skoro žádné zdravotnictví, které jsou odkázány na mezinárodní pomoc a které tuší, že pomoc tentokrát ze Západu nepřijde, protože ten sám zuřivě shromažďuje ochranné pomůcky a nemůže se podělit o zdravotnický personál.

"Pandemie nám přinesla mnoho tragédií," připouští Hunter. Dodává však, že ještě hlubší tragédie nastane, pokud v důsledku této "zkušenosti století" budeme přehlížet další vlnu utrpení v méně rozvinutých zemích.   

Související

Ebola, ilustrační fotografie

NÁZOR: Ebola vs. covid. Experti vysvětlují, proč se svět nepoučil z roku 2015

Postup boje s covidem-19 je limitovaný z velké části kvůli tomu, že jen 2 % lidí v rozvojovém světě byly proti nemoci očkovány, konstatují profesor epidemiologie David Heymann, profesor vnitřního lékařství Ashish Jha a představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Edward Kelley. V komentáři pro server Los Angeles Times naznačují, že velká část cesty ke zvládnutí aktuální pandemii je stále před námi.

Více souvisejících

rozvojové země Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy