NÁZOR - Epidemie se dosud zpravidla netýkaly obyvatel Západu, což covid-19 změnil, konstatuje epidemiolog David Hunter v komentáři pro server National Interest. Profesor z Oxfordské univerzity připomíná, že nyní jsme ovšem více než dva měsíce zahlceni zprávami o denním nárůstu obětí z Itálie, Španělska, Francie či Spojených států.
Hlavní oběť epidemií
Čína tvrdí, že se jí téměř podařilo zastavit místní přenos nemoci, diskutuje se o trasování v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu a možnosti, že Austrálie a Nový Zéland možná vytvoří společnou zónu bez koronaviru, kde bude možné opět cestovat, uvádí odborník. Dodává, že v tomto světle se mnozí diví, proč nepřicházejí zprávy o globálním jihu, který je zpravidla hlavní obětí epidemií.
Úvodní naděje, že teplejší počasí může zmírnit šíření koronaviru, vzaly do značné míry za své a situace v Singapuru naopak ukazuje, že s vyššími teplotami došlo i k zvýšení počtu nakažených, upozorňuje epidemiolog. Podotýká, že SARS-CoV-2 je novým virem, tudíž faktorem není ani existující imunita v určitých regionech.
"Existují dva důvody proč nečteme víc o epidemii na globálním jihu. Zaprvé, nastává tam opožděně. A zadruhé, nevěnujeme jí pozornost," píše profesor. Stačí se podle něj podívat na časovou mapu šíření koronaviru a zjistíme, že nejprve byla zasažena Čína, následovali její sousedé, poté Írán, západní Evropa, Velká Británie a nakonec Spojené státy, přičemž počty mrtvých tuto trasu kopírují s dvou až šestitýdenním zpožděním.
Tato mapa se téměř přesně překrývá s mapou globální letecké dopravy, zdůrazňuje Hunter. Vysvětluje, že vědci zabývající se výzkumem infekčních nemocí již několik desetiletí vědí, že šíření chřipky se dá predikovat dle leteckých linek a i v případě covid-19 byly jako první zasaženy země, které udržují frekventované letecké spojení s Čínou, a z nich se nákaza následně šířila tam, kam směřuje většina navazujících letů.
Zdá se například, že epidemie na západním pobřeží USA přišla přímo z Číny, zatímco v New Yorku se objevují především varianty viru, které jsou mírně odlišné a kolují v Itálii, poukazuje epidemiolog. Dodává, že na mapě mezinárodní letecké dopravy je zjevná malá hustota letů do Afriky a zatímco v Indii funguje mnoho vnitrostátních leteckých linek, jen relativně málo spojů létá do Číny.
"Tudíž vysoce nakažlivý virus, který nepotřebuje tropického 'původce', jako například komára, pravděpodobně bude následovat cestu, kterou sledujeme," vysvětluje Hunter. Dodává, že virus může na globální jih dorazit později, ale vše nasvědčuje tomu, že se tak již stalo, chová se stejně a příslušné země čeká epidemie jen o pár týdnů později.
Pár týdnů za Západem
Zprávy z Ekvádoru, Brazílie, Chile, Indie, Indonésie a Jižní Afriky naznačují, že epidemie zde již propukla a její tempo je pomalejší v těch zemích, které vyhlásily karanténu a opatření k omezení mezilidských kontaktů, deklaruje profesor. Upozorňuje, že mnoho zemí globálního jihu má navíc omezené testovací kapacity, tudíž se zde nemoc může šířit nepozorovaně, než se objeví první větší vlna obětí.
Stejně jako na Západě dochází i v některých zemích globálního jihu k zakrývání, ale fakta lze snadno najít i na internetu, tvrdí epidemiolog. Dodává, že lidé na Západě slyší méně o dění v indickém Čennai či jihoafrickém Západním Kapsku, jelikož se snaží dostat z vlastních problémů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Ačkoliv těch posledních několik měsíců bylo hrozných, zdravotní dopady v méně rozvinutých zemích budou ještě horší," obává se Hunter. Konstatuje, že zatímco západní země trápí malý počet plicních ventilací, nejméně deset afrických zemí nemá vůbec žádné a mnoho afrických nemocnicí se potýká spíše s nedostatkem mýdla, než aby řešilo nedostatek kyslíku, který zachránil život například britskému premiérovi Borisi Johnsonovi.
V Indii umírá 80 % lidí doma, často bez lékařské péče, a ačkoliv mladší demografická struktura může znamenat menší počet mrtvých na milion obyvatel, obětí bude mnoho a jejich číslo bude nepochybně podhodnocené, deklaruje odborník. Přiznává, že západní země sužované hrozící nezaměstnaností a zahlcením zdravotnických systémů se zaměřují na domácí dění a jejich občané považují za šokující, že polní nemocnice, které dosud znali z televizního zpravodajství o epidemii eboly v Africe, se nyní objevily v centru jejich měst.
Přesto je podle profesora záhodno myslet i na obyvatele zemí, kde neexistuje skoro žádné zdravotnictví, které jsou odkázány na mezinárodní pomoc a které tuší, že pomoc tentokrát ze Západu nepřijde, protože ten sám zuřivě shromažďuje ochranné pomůcky a nemůže se podělit o zdravotnický personál.
"Pandemie nám přinesla mnoho tragédií," připouští Hunter. Dodává však, že ještě hlubší tragédie nastane, pokud v důsledku této "zkušenosti století" budeme přehlížet další vlnu utrpení v méně rozvinutých zemích.
3. července 2025 11:58
Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí
Související

NÁZOR: Ebola vs. covid. Experti vysvětlují, proč se svět nepoučil z roku 2015

Čína překonává USA a další mocnosti ve financování zahraničního rozvoje
rozvojové země , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
před 1 hodinou

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 2 hodinami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 2 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 3 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 4 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 5 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 5 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 6 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 6 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 6 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 7 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 7 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 8 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 9 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera
Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
Horolezkyně Klára Kolouchová, která se minulý týden zřítila z hory Nanga Parbat, byla oficiálně prohlášena za nezvěstnou. Tělo první Češky, která pokořila nejvyšší horu světa Mount Everest, tak zůstane v Himálajích.
Zdroj: Jan Hrabě