Puč v Mali: Opozice se chystá spolupracovat se vzbouřenci, státy ECOWAS uzavřely hranice

Situací v Mali, kde ve středu armádní povstalci svrhli prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, se mají podle serveru BBC v nejbližší době zabývat představitelé západoafrických zemí.

Současné dění v Mali odsoudila řada států a organizací, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) již dříve pozastavilo Mali členství, přerušilo jeho přeshraniční finanční toky a státy v rámci organizace s ním uzavřely hranice, píše agentura Reuters. Malijská opozice ale dnes oznámila, že se chystá spolupracovat s novou juntou, čímž se vyhlídky regionálních sil na zablokování této nové povstalecké vlády komplikují.

Vzpoura začala na vojenské základně Kati nedaleko hlavního města, které nyní povstalci v podstatě ovládají. Keitu zajali v úterý vojáci v jeho prezidentském sídle. Ve středu pak prezident oznámil své odstoupení z funkce v krátkém televizním vysílání. "Nechci, aby kvůli mému setrvání u moci byla prolita krev," vysvětlil podle agentury AFP prezident. Keita zároveň oznámil, že demisi podá i vláda a bude rozpuštěn parlament. Za vůdce vojenské junty se prohlásil plukovník Assimi Goita.

Vojáci, kteří převzali moc podle AFP sdělili, že usilují o politickou změnu v Mali a v "rozumném termínu" uspořádají všeobecné volby.

Situace v malijské metropoli Bamako je podle reportéru Reuters dnes klidná a zdá se, že se lidé řídí výzvou mluvčího vzbouřených vojáků, plukovníka Ismaela Waguého, který lidem vzkázal, aby se vrátili do práce a k běžnému životu. Opoziční koalice M5-RFP uvedla, že komunikuje s vojenskými vzbouřenci a sankce ze strany ECOWAS považuje za přehnanou reakci představitelů okolních zemí, kteří se obávají toho, že převrat v Mali povede k nepokojům i v jejich státech.

Převratu předcházelo několik měsíců protestů a demonstrací. Opozice zpochybňuje vítězství Keitovy strany v jarních volbách, řada lidí je rovněž nespokojena s tím, že si podle nich vláda nedokáže poradit s rostoucím vlivem ozbrojených islamistů na severu a v centrální části země.

Bezpečnostní rada OSN vyzvala k okamžitému propuštění všech zajatců. Předseda Evropské rady Charles Michel varoval, že by vojenský převrat mohl destabilizovat celou oblast Západní Afriky.

Nous considérons que la stabilité du #Mali et de la région et la lutte contre le terrorisme doivent demeurer des priorités absolues. Nous appelons à la libération immédiate des prisonniers et au retour à l'État de droit.#EUCO pic.twitter.com/BAXYZmCFrw

— Charles Michel (@eucopresident) August 19, 2020

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na všechny strany v Mali apeloval, aby "se zapojily do klidného dialogu, respektovaly práva Malijců na svobodu projevu a shromažďování a odmítly násilí".

Proti vojenskému převratu se vymezilo také Česko, která má v zemi několik desítek vojáků. Podle středečního vyjádření českého generálního štábu jsou všichni v pořádku.

Pokud jde o nasazení zahraničních vojsk v Mali, německá kancléřka Angela Merkelová ve středu ubezpečila, že nynější situace nebude mít na mírovou misi OSN žádný vliv. Pokračování vojenských operací francouzské armády v zemi dnes potvrdila ministryně obrany Florence Parlyová.

Související

Více souvisejících

Mali Ibrahim Boubacar Keita OSN EU (Evropská unie) Charles Michel Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy