V Africe strmě roste počet úmrtí na AIDS. Vyhlídky jsou strašlivé, varuje WHO

Podle analýzy Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) by nedostatečná péče o pacienty s AIDS v Subsaharské Africe zapříčiněná šířením koronaviru mohla vést k prudkému nárůstu úmrtí těchto lidí. Informuje o tom zpráva zveřejněná na stránkách WHO.

Materiál WHO varuje, že pokud nebudou podniknuty potřebné kroky, mohl by se v letech 2020 až 2021 počet úmrtí v souvislosti s AIDS zvýšit ročně o více než půl milionu. V roce 2018 v subsaharské Africe kvůli AIDS zemřelo 470.000 lidí. Autoři studie se nyní obávají opakování situace z roku 2008, kdy bylo v regionu zaznamenáno v souvislosti s AIDS více než 950.000 úmrtí.

"Strašlivá vyhlídka toho, že v Africe zemře o půl milionu více lidí na nemoci související s AIDS je jako návrat do minulosti," varoval generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Výkonná ředitelka UNAIDS Winnie Byanyimaová míní, že boj s jedním onemocněním by se nikdy neměl odehrávat na úkor jiného a zdůraznila, že covid-19 nesmí být omluvou pro to, aby svět zapomněl na HIV.

Přerušení služeb pro nemocné s AIDS má několik příčin. Některá centra poskytující péči zavřela, další nejsou schopná klientům zajistit antiretrovirální léky kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci nebo nestíhají kvůli tomu, že se zabývají koronavirem. Podle odhadů je v subsaharské Africe 25,7 milionu HIV pozitivních lidí. V roce 2018 přes 16 milionů z nich podstupovalo antiretrovirální terapii.

Zpráva varuje, že následky zanedbání péče o tyto lidi by mohly přetrvávat nejméně v příštích pěti letech. Přerušení služeb center zabývajících se HIV by také mohlo vést k nárůstu pozitivních případů v regionu a zvýšenému přenosu HIV z matek na děti.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) aids hiv afrika nemoci

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 18 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy