Ve východní Africe umírá hlady člověk každých 48 vteřin

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své nové zprávě to napsaly humanitární organizace Oxfam a Save the Children. Mluví se v ní o "katastrofickém hladu", jemuž čelí miliony Afričanů.

Podle odhadů obou organizací se bude letos s hladem potýkat až 181 milionů lidí, přičemž mimořádně postiženy budou ženy.

Zpráva s názvem Nebezpečné otálení: Cena za nečinnost kritizuje mezinárodní společenství, které podle ní reaguje příliš pozdě a nedostatečně a nedokáže bránit "opakujícím se a předvídatelným" krizím.

Podle autorů zprávy Británie loni snížila pomoc východní Africe na polovinu. Roku 2017 britská vláda poskytla v rámci mezinárodní pomoci v boji proti hladu 861 milionů liber (25 miliard korun), loni třem východoafrickým státům, které jsou nyní hladem nejvíce ohroženy, pomohla 219 miliony liber.

"Politici navzdory hromadícím se varovným signálům reagovali žalostně - příliš pozdě a velmi nedostatečně - takže dopustili, že miliony lidí čelí katastrofálnímu hladu. Byl jsem nedávno v suchem postižených oblastech v Etiopii a Keni. Setkal jsem se s pastevci, například s Mustafou v (etiopské) oblasti Somali, který až na jeden kus přišel o veškerý dobytek a o čtyři ze svých osmi odolných velbloudů. Lidé velmi trpí, mnozí odcházejí nebo bojují o zdroje a ti nejzranitelnější už umírají," sdělil k situaci ve východní Africe John Plastow z britské sekce Oxfam.

Podle zprávy se kumulují důsledky sucha způsobeného klimatickou změnou s následky epidemie covidu-19. Ve zmíněných třech zemích se za necelých deset let ztrojnásobila zadluženost států - z 20,7 miliardy dolarů (485 miliard korun) v roce 2012 na 65,3 miliardy dolarů v roce 2020. Tato situace snižuje možnosti zajišťovat veřejné služby a sociální ochranu.

Mluvčí Save the Children Shako Kijalaová řekla, že jsou humanitární pracovníci svědky velmi vážné podvýživy. Akutně se potýká se závažnou podvýživou 5,7 milionu dětí. "OSN varovala, že nebudeme-li reagovat rychle, hrozí v Somálsku smrt 350.000 dětí," řekla Kijalaová.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Slováci zadrželi 14letého mladíka. Škole vyhrožoval bombou

Během policejní operace pod krycím názvem Škola zasáhla Národní kriminální agentura (NAKA) a zadržela čtrnáctiletou osobu kvůli podezření ze šíření poplašné zprávy. Uvedla tisková agentura TASR.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy