WHO odhaduje, že se v Africe nakazí koronavirem téměř 250 milionů lidí

V Africe by se koronavirem mohlo v prvním roce pandemie nakazit téměř 250 milionů lidí, píše dnes deník The Guardian o studii Světové zdravotnické organizace (WHO) uveřejněné v časopise BMJ Global Health. Podle této analýzy virus povede v Africe až k 190.000 úmrtím.

Tato předpověď je optimističtější než dubnová analýza Hospodářské komise OSN pro Afriku (UNECA), která předpovídala v nejhorším scénáři více než miliardu nakažených a tři miliony úmrtí na kontinentu, v nejlepším pak 300.000 úmrtí. Nový model WHO se však na rozdíl od starší studie zaměřil pouze na 47 afrických zemí z celkových 54 a nezahrnuje několik států v severní Africe a v oblasti Afrického rohu.

Podle studie se koronavirus bude na černém kontinentu šířit pomaleji především díky mladé populaci. Autoři studie však varují před rozsáhlými dopady koronaviru na prevenci jiných nemocí a zahlcením zdravotnických systémů jednotlivých zemí.

V Jihoafrické republice, která má přes 12.700 případů koronaviru, což je nejvíce na kontinentu, se postupně uvolňují omezení. Jedno z nejpřísnějších omezení na světě bylo zmírněno nejprve 1. května, ve středu prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že nastane další uvolňování, píše agentura Reuters. Stupeň rozvolnění se může lišit v různých částech země a závisí na počtu nakažených v dané oblasti.

V Tunisku, kde se již pátý den v řadě nevyskytl žádný nový případ nákazy, se ode dneška mohou otevřít velké prodejní plochy, píše dnes agentura AFP. Celková bilance od začátku března je tak stále 1032 nakažených a 45 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Demokratická republika Kongo, která kromě koronaviru stále bojuje s ebolou, ve čtvrtek oznámila, že poslední pacient léčený s ebolou byl propuštěn z kliniky, píše agentura AFP. Úřady ode dneška tedy odpočítávají 42 dní, což odpovídá dvojnásobku maximální inkubační doby tohoto onemocnění. Pokud by se do té doby neobjevil nový případ, byl by to konec smrtícího onemocnění v Kongu. V zemi se nicméně pohybuje jeden pacient, který léčbu nedokončil a uprchl. Kongo má k dnešku 1242 potvrzených případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí, drtivá většina případů je v hlavním městě Kinshasa.

Ministr zahraničí sousedního Burundi prostřednictvím dopisu adresovaného Světové zdravotnické organizaci v tomto týdnu oznámil, že do dnešního dne musí zemi opustit čtyřčlenný tým odborníků WHO. Ministr bez udání důvodu uvedl, že představitel WHO v Burundi i další tři odborníci jsou v zemi "persona non grata", tedy nežádoucí. Burundi, které má zatím pouze 15 potvrzených případů koronaviru, čekají ve středu prezidentské volby.

Také v západoafrickém Beninu se i přes epidemii covidu-19 budou podle místních úřadů v neděli konat komunální volby, píše dnes AFP. V zemi je nyní 339 potvrzených případů infekce.

Šíření koronaviru působí obavy ve východoafrickém Somálsku, které má jeden z nejhorších zdravotních systémů na světě, je oslabené chudobou, třiceti lety občanské války a útoky islamistických povstalců, píše dnes agentura AP. Podle oficiálních údajů se zde zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo 1284 osob, 53 jich zemřelo. Případů by ale mohlo být mnohem více, protože místní zdravotníci podle údajů WHO zatím provedli jen přibližně 2700 testů.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy