Zločiny v Etiopii se stupňují. Bidena čeká první velká zahraniční zkouška

NÁZOR – Z Etiopie se stává velký test závazku administrativy nového amerického prezidenta Joe Bidena vést zahraniční politiku založenou na lidských právech, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že zprávy o válečných zločinech v zemi budou pro Bidenův tým zkouškou.

Masakry a etnické čistky

Etiopská federální vláda loni v listopadu nechala rozmístit vojska v regionu Tigraj a od té doby se množí zprávy o zvěrstvech, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že přicházejí i varování dobrovolnických skupin před humanitární krizí v důsledku narušení dodávek potravin.

Minulý týden se objevily znepokojivé zprávy o masakrech spáchaných vojáky ze sousední Eritrey, upozorňuje washingtonský server. Podotýká, že obětí mají být stovky, navíc jsou hlášeny etnické čistky ze strany místních milicí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval minulou sobotu ostrým veřejným prohlášením, které odsoudilo „extrémně závažné porušování lidských práv“ a  vyzvalo k zastavení bojů a odchodu eritrejských a amharských milic – spojenců vlády etiopského premiéra Abiye Ahmeda – z Tigraje, připomíná prestižní deník. Odkazuje i na úterní Blinkenův telefonát Ahmedovi, ve kterém zaznělo další tvrdé stanovisko.

„Zdá se však, že Etiopie, americký vojenský spojenec a velký příjemce pomoci, nechce naslouchat,“ pokračuje Washington post. Zmiňuje nedělní stanovisko etiopského ministerstva zahraničí odmítající výzvu ke stažení vojáků s poznámkou, že je od Spojených států „politováníhodné“ vyjadřovat se k vnitřním záležitostem Etiopie.

To podle renomovaného serveru staví Bidenovu administrativu do obtížné pozice, jelikož Etiopie je americký partner v boji se somálskými teroristy a Ahmed byl až do nedávna považován za progresivního politika – v roce 2019 dokonce obdržel Nobelovu cenu za mír, který uzavřel s Eritreou a přislib demokratických voleb.

Je třeba vystupňovat tlak

Ahmed se dostal do konfliktu s Washingtonem již dříve, kvůli pošetilému rozhodnutí Bidenova předchůdce Donalda Trumpa pozastavit americkou pomoc, a to díky etiopskému sporu s Egyptem ohledně přehrady, kterou Etiopie staví, upozorňuje editorial. Konstatuje, že Bidenova administrativa nyní nemůže ignorovat množící se zprávy o válečných zločinech a varování humanitárních skupin, že v regionu Tigraj hrozí hladomor, pokud se nezlepší přísun pomoci a pracovníků.

Lidskoprávní organizace Amnesty International minulý čtvrtek hlásila, že eritrejské jednotky „řádí“ v historickém městě Axum, kde „systematicky, chladnokrevně zabíjejí stovky civilistů“, poukazuje vlivný deník. Zmiňuje též reportáž listu New York Times z minulého pátku o systematickém vyhánění obyvatel západního Tigraje amharskými milicemi, při kterém dochází k masivnímu poškozování celých vesnic i jejich kompletnímu ničení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde. 

„Abiy (Ahmed) možná bude reagovat vstřícně na poslední Blinkenův apel, ve kterém nabídl americkou pomoc při řešení konfliktu,“ spekuluje Washington Post. Kvituje, že minulý pátek kancelář etiopského premiéra přislíbila mezinárodní vyšetření hlášených zvěrstev a umožnění přísunu humanitární pomoci.

Pokud tak Ahmedova vláda neučiní a boje neukončí, Spojené státy by měly za asistence svých spojenců vystupňovat tlak, doporučuje vlivný server. Připomíná, že Evropská unie již pozastavila pomoc Etiopii v hodnotě 110 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun, pozn. redaktora).

Americké ministerstvo zahraničí sice minulý měsíc oznámilo, že pomoc v hodnotě 272 milionů dolarů (zhruba 5,9 miliard korun, pozn. redaktora) nebude vázána na vyřešení otázky sporné přehrady, prostředky ale zatím uvolněny nebyly, poukazuje editorial. Deklaruje, že by se tak nemělo stát do doby, než budou v Tigraji splněny americké požadavky. Spojené státy by také měly být připraveny uvalit sankce na ty, kteří se podílejí na zvěrstvech a zadržování humanitární pomoci, apeluje prestižní server.

Související

Konvoj OSN

Etiopie vyhostila vysoce postavené pracovníky OSN

Etiopie vyhostila sedm vysoce postavených pracovníků OSN za údajné vměšování do vnitřních záležitostí Etiopie. S odvoláním na etiopské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters. Tento týden OSN oznámila, že stovky tisíc lidí v severoetiopské oblasti Tigraj se potýkají s hladomorem.

Více souvisejících

Etiopie USA (Spojené státy americké) Joe Biden Eritrea válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 9 minutami

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně.

před 19 minutami

před 40 minutami

před 52 minutami

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 1 hodinou

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 1 hodinou

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 1 hodinou

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 2 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 2 hodinami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Zdroj: ČTK

Další zprávy