Americký Patriot zůstane v Polsku, Ukrajině ho nedáme, vzkazuje Varšava

Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v pátek oznámil, že americký systém protivzdušné obrany Patriot, který se nyní nachází v Polsku, nebude přesunut na Ukrajinu. Upozornil také na šíření dezinformací ohledně této záležitosti, napsal polský server TVP World.

"Mluvil jsem s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, který mi osobně potvrdil, že baterie systému Patriot zůstanou v Polsku a že se na tom nic nezmění," řekl Kosiniak-Kamysz na setkání ministrů obrany NATO v Bruselu.

Podle jeho slov tedy nebudou baterie systému Patriot přemístěny z Polska na Ukrajinu, jak se nedávno spekulovalo. Ministr zdůraznil, že se v poslední době objevilo značné množství dezinformací.

Americký deník The New York Times (NYT) v úterý uvedl, že Spojené státy poskytnou Ukrajině druhý raketový systém Patriot. Podle NYT měl být tento systém přemístěn z Polska na Ukrajinu během několika dní a jeho dodání již schválil americký prezident Joe Biden.

NYT však nespecifikoval, zda má být přesunut celý systém Patriot, který podle PAP zahrnuje osm odpalovacích zařízení s radary a dalším vybavením, nebo jen některé jeho části. PAP připomíná, že jedna baterie Patriotu je v současnosti umístěna na jihovýchodě Polska, kde chrání logistické centrum ve městě Rzeszów, přes které prochází velká část pomoci směřující na Ukrajinu.

Polský prezident Andrzej Duda ještě v dubnu podle PAP uvedl, že Polsko právě začalo s vytvářením vlastního systému protivzdušné obrany Patriot, a proto takový systém nemůže dodat Ukrajině. 

Duda reagoval na otázku, zda zvažoval zpřístupnění polských systémů Patriot Ukrajině. "V Polsku právě začínáme se skládáním tohoto systému; tento systém v Polsku ještě vůbec není připraven," odpověděl. Země podle jeho slov nemá nic k předání Ukrajině, ani kdyby chtěla.

Dodal, že baterie systémů Patriot na polském území tam byly umístěny britskou a americkou armádou. Duda také připomněl, že ruské střely již narušily polský vzdušný prostor a země se proto nachází v situaci ohrožení možným ruským útokem.

USA pravidelně dodávají Kyjevu rakety pro tento systém. Dosud však poskytly jen jeden systém Patriot, a to před přibližně 18 měsíci, po první návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA od začátku ruské invaze.

Zelenskyj koncem května požádal Západ o další raketové systémy Patriot. V Madridu uvedl, že Kyjev naléhavě potřebuje dalších sedm systémů Patriot, aby mohl bránit energetickou síť, civilní oblasti a vojenské cíle proti ruským útokům.

Podle Zelenského Ukrajina potřebuje dva takové systémy jen pro ochranu Charkovské oblasti, která leží u ruských hranic, kde Moskva zahájila 10. května novou ofenzívu. "Kdybychom měli tyto moderní systémy Patriot, ruská letadla by nemohla přiletět dostatečně blízko, aby mohla shazovat klouzavé bomby na civilní obyvatelstvo a armádu," řekl ukrajinský prezident.

Rusko počátkem měsíce varovalo Západ před důsledky souhlasu s tím, aby Ukrajina použila protiletadlové raketové systémy Patriot i nad územím Ruska, uvedla agentura Reuters. 

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško upozornil, že úvahami o tom, že by Ukrajina mohla použít systémy Patriot nad územím Ruska, se Západ vydal na cestu eskalace. Gruško varoval, že Rusko podnikne všechna opatření, aby takové hrozby neutralizovalo.

Sergej Riabkov, který také zastává post náměstka resortu ruské diplomacie, ve svém prohlášení z pondělí v této souvislosti varoval Spojené státy před " chybami, které mohou mít fatální následky" .

Doplnil také, že pokusy ukrajinské armády o útoky na ruské radarové systémy včasného varování by byly zmařeny a Moskva by na takové kroky mohla reagovat asymetricky. Dodal, že Spojené státy by varování Moskvy neměly ignorovat.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Související

Donald Tusk

Právo a spravedlnost? Zloději a darebáci. Tusk jde soupeřům po krku, budí to obavy

Polská vláda pod vedením Donalda Tuska pokračuje ve snaze o pohnání někdejší vládnoucí strany Práva a Spravedlnost (PiS) k zodpovědnosti za korupční praktiky. V nedávné době došlo k několika zatčením kvůli zneužívání Fondu spravedlnosti určeného pro oběti trestných činů. Peníze z něj měly tehdy vládnoucí strany použít na kampaň. 

Více souvisejících

Polsko rakety Patriot válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 36 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy