VIDEO: Raketa společnosti SpaceX při zkušebním letu explodovala

Washington - Bezpilotní raketa americké soukromé společnosti SpaceX se v pátek při zkušebním letu v Texasu sama zničila, když se parametry letu odchýlily od předpokladů. Výsledky testu budou nyní vyhodnoceny pro potřeby dalších zkoušek. Společnost SpaceX, vyvíjející kosmické nosiče a lodě, byla založena v roce 2002 podnikatelem Elonem Muskem. Později se úspěšně zapojila do outsourcing programu COTS vyhlášeného americkou kosmickou agenturou NASA.

"Palubní systémy během letu rozpoznaly anomálii, autodestrukční systém proto misi automaticky ukončil," uvedl mluvčí firmy John Taylor. Ujistil, že nikdo nebyl zraněn.

Bližší podrobnosti o povaze zmíněné anomálie mluvčí neposkytl, pouze konstatoval, že zkouška byla mimořádně náročná a při zkoumání mezí rakety zašla dál, než předchozí testy.

Zdroj: YouTube

Společnost SpaceX využívá raket Falcon 9 k vynášení satelitů do kosmu a vesmírnou nákladní lodí Dragon zásobuje Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral SpaceX, spolu se společnostmi Boeing, Sierra Nevada a Blue Origin, k vývoji vesmírné lodi schopné přepravovat na ISS také astronauty.

Kromě starší verze označované jako Falcon 9 v1.0 byla vyvinuta vylepšená a od roku 2013 provozovaná varianta Falcon 9 v1.1. Rovněž se připravuje verze Falcon Heavy, která bude mít pro zvýšení nosnosti další dva pomocné startovací stupně po bocích. Na nízkou dráhu (LEO) ve výšce zhruba 600 km unese 9,9 tun až 53 tun (varianta Heavy). Na geostacionární dráhu (GTO) ve výši 35 500 km vynese 4,9 tuny až 12 tun.

Ve fázi testování se nachází vývoj verze Falcon 9-R, která se podobá variantě Falcon 9 v1.1, ale raketa je schopná přistát a může být znovu využita.

Obyčejné kosmické rakety mají výhodu ve své zdánlivé jednoduchosti, a proto se již po desetiletí objevují návrhy na vícenásobné použití vybraných raketových stupňů. Ostatně už startovací raketové motory Space Shuttle nebo třeba i evropské rakety Ariane 5 měly být používány vícenásobně. Ukázalo se však, že se to nevyplatí. Přeci jen každý stupeň je třeba vylovit, přepravit na výrobní linku, zkontrolovat, naplnit palivem a odeslat na místo startu k montáži na nosič. Jediné co odpadává, je část samotné výroby.

Na konci osmdesátých let chtěli Rusové vybavit startovací boostery superrakety Eněrgija výklopnými křídly a motory pro automatický návrat na přistávací dráhu. K uskutečnění těchto plánů nikdy nedošlo. Eněrgija se stala pohrobkem Sovětského svazu a nakonec letěla jen dvakrát jednorázově. S podobným řešením pak Rusové přišly i u startovacích raketových motorů kosmické rakety Angara, doplňuje diit.cz.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Raketa Falcon 9

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy