Nikaragua se bouří proti obřímu průplavu, firma chce zemi překopat +VIDEO

Managua - Kolem pěti tisíc lidí ve středu protestovalo v nikaragujské metropoli Managui proti plánované výstavbě monstrózního průplavu spojujícího Atlantický a Tichý oceán.

Stavební práce na kanálu o délce 278 kilometrů by měly začít 22. prosince. Spojnice dvou oceánů by měla být dokončena v roce 2019 a podle plánu bude širší a hlubší než konkurenční Panamský průplav. Za plánem průplavu stojí čínský podnikatel Wang Ťing. Doposud však nemá žádné zkušenosti s rozvojem nebo financováním tak velkých infrastrukturních projektů.

Účastníci protestu, z nichž řada pocházela z venkovských oblastí, provolávali protivládní hesla a požadovali odchod čínské firmy HKND Group, která má realizaci projektu za 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) na starosti. Lidé žijící na trase plánovaného průplavu se obávají vyvlastňování pozemků bez náhrady a záboru zemědělské půdy, na které jsou finančně závislí.

K místním farmářům se přidala řada ekologických aktivistů, kteří se obávají negativního vlivu na životní prostředí, především na Nikaragujské jezero, jímž má kanál přímo procházet. Největší jezero ve střední Americe je přitom důležitým zdrojem pitné vody.

Nikaragujská vláda už v listopadu zamítla většinu stížností na stavbu. Projekt prý bude mít minimální dopady na kvalitu životního prostředí a navíc vytvoří až 50.000 nových pracovních míst v jedné z nejchudších zemí střední Ameriky.

Související

Více souvisejících

nikaragua Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy