V OSN začala všeobecná rozprava: Klíčem k vyřešení války v Sýrii je pět zemí

New York - V New Yorku dnes začala všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN. Již hovořili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, americký prezident Barack Obama či francouzský prezident Francois Hollande. Řeč se točí především kolem Sýrie, kde již pátým rokem zuří občanská válka.

Pan Ki-mun vůbec poprvé vyzval k tomu, aby se situací v Sýrii zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC). Během svého projevu uvedl, že "oběťmi barelových bomb a terorismu se i nadále stávají nevinní Syřané" a že tyto "brutální zločiny nesmějí zůstat bez potrestání". Pan Ki-mun řekl, že klíčem k nalezení politického řešení pro Sýrii je těchto pět zemí: Rusko, USA, Saúdská Arábie, Turecko a Írán.

Americký prezident, který vystoupil jako čtvrtý v pořadí, prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu s jakoukoliv zemí. Jak nicméně dodal, aby bylo dosaženo konce války, znamená to, že syrský prezident Bašár Asad nesmí zůstat ve svém úřadu. Asad podle něj na poklidné protesty reagoval represemi a zabíjením a není schopen zemi dovést k míru.

Obama rovněž vyzval k větší spolupráci mezi zeměmi. "Jestliže spolu efektivně nebudeme spolupracovat, budeme muset čelit následkům," uvedl americký prezident. "Spojené státy nedokážou vyřešit světové problémy samy," dodal.

Zdroj: YouTube

Generální tajemník OSN během své řeči hovořil také o boji s klimatickými změnami i o současné migrační krizi. Všechny země by toho podle něj měly dělat víc, aby se krizi podařilo vyřešit. Vyjádřil se rovněž k vymýcení chudoby. "Náš cíl je jasný. Naše mise je možná. Náš cíl je na dohled, je jím vymýcení extrémní chudoby do roku 2030 a to, aby všichni mohli žít důstojně a v míru," dodal.

Konfliktu v Sýrii se týkalo i vystoupení jordánského krále Abdalláha II. "Syrští uprchlíci nyní představují 20 procent obyvatelstva mé země. Již od začátku konfliktu neseme obrovské břemeno," prohlásil král.

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea je režim prezidenta Bašára Asada příčinou nynějšího konfliktu v v Sýrii a nemůže být součástí řešení situace v této zemi. "Režim shazuje bomby na nevinné civilisty. Jsou tu rovněž teroristické skupiny, které masakrují lidi a ničí památky, ale za vznikem této situace stál režim," uvedl Holande s tím, že je potřeba vytvořit širokou koalici zemí, které budou bojovat proti terorismu a které se pokusí zastavit násilí v Sýrii. "Nemůžete ale dát dohromady oběti a ty, kteří za to mohou. Asad je příčinou tohoto konfliktu. Nemůže být součástí řešení," dodal.

Na konci svého proslovu se francouzský prezident vyjádřil i k současné migrační krizi, se kterou Evropa bojuje. "Evropa je založena na hodnotách a principech a právo na azyl je jedním z nich. Jinak by to nebyla Evropa, kterou chceme mít. Je naší povinností pomáhat uprchlíkům," řekl Hollande.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Pan Ki-mun (šéf OSN) Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy