Brazílií otřásá nový skandál: Šéf parlamentu vyvedl miliony dolarů do ciziny

Brasília - Po brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové se do potíží dostal také předseda dolní komory parlamentu Eduard Cunha. Prokuratura ho obvinila z převodu milionů dolarů do zahraničních bank. K penězům prý nepřišel legální cestou a nezdanil je.

Rousseffová má potíže kvůli řízení státního rozpočtu za minulý rok. Na chybějící výdaje prý půjčila peníze nelegálně ze státních bank. Opozice začala hovořit o podání ústavní žaloby, což vládní strany označují za pokus o puč. Rousseffová je vzděláním ekonomka a byla do funkce zvolena podruhé loni v říjnu.

Podle soudu manipulovala s loňským státním rozpočtem ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před nadcházejícími volbami. Prezidentka jakékoli pochybení odmítá a chystá se proti rozhodnutí odvolat k Nejvyššímu soudu.

Jako předseda dolní komory Národního kongresu má Cunha pravomoc vyvolat hlasování o sesazení Rousseffové. Opozice i vládní strany teď ale žádají, aby z funkce odešel Cunha.

Prokuratura dala v pátek souhlas k tomu, aby byl Cunha vyšetřován kvůli korupci. Zjistila údajně, že na kontech ve švýcarských bankách založených na jména svých dětí a manželky "schoval" miliony dolarů. "Máme dostatek důkazů o tom, že tato konta nebyla přiznána ke zdanění a že peníze byly nabyty nelegálně," uvedla prokuratura ve svém prohlášení.

Související

Více souvisejících

Brazílie Dilma Rousseffová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy