Ostrá kritika USA: Tohle je velké selhání, tvrdí americký novinář

Washington/Priština – Spojené státy americké často čelí kritice za svou agresivní politiku vojenské intervence. Jonathan Marshsall, úspěšný americký spisovatel a novinář zabývající se zahraniční politikou, varuje, že ani Kosovo, které by mělo být příkladem úspěchu této politiky, dnes rozhodně není klidnou demokratickou zemí.

Humanitární intervence

Podle Mashalla dnešní pokračující snaha vrcholných amerických politiků z obou hlavních politických stran zasahovat v cizích státech má své kořeny v roce 1999, kdy pod vedením prezidenta Billa Clintona Spojené státy bombardovaly Srbsko ve snaze podpořit vznik Kosova jako samostatného státu.

Děje se tak podle něj i přesto, že v minulosti Amerika s touto „nenasytnou" politikou opakovaně neuspěla a „vytvořila v Afganistánu, Iráku, Libyi, Sýrii a Jemenu státy, které selhávají."

Dle Marshalla měla akce v Kosovu silnou podporu jako humanitární intervence; postavil se za ni i senátor a současný demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders a jednou z jeho hlavních iniciátorů byla další demokratická prezidentská kandidátka Hilary Clintonová.

Ačkoliv by Kosovo mělo být ukázkovým příkladem úspěšného použití vojenského zásahu jako humanitárního nástroje pro nastolení pořádku, realita je podle Marshalla zcela jiná.

Úspěch se nedostavil

„Kosovo, které stále není téměř polovinou členů OSN uznáno jako samostatný stát a které stále při snaze udržet pořádek spoléhá na 4 600 jednotek NATO, je jen stěží zářným příkladem výhod vojenské intervence. Nezaměstnanost dosahuje 35 % a neustále jsou zde problém s terorismem, zločinem a politickým násilím," uvádí.

V zemi pokračují protesty radikální nacionalistické strany Vetëvendosje, která opakovaně demonstruje proti ústupkům kosovské vlády srbské minoritě. Lidé protestují proti vládě, a to i za použití násilí.

Marshall také varuje, že média ve Spojených státech tyto události sledují jen minimálně. Upozorňuje, že na rozdíl od protestů na Ukrajině, kdy protestující svrhli pro-ruskou vládu, zde lidé protestují proti prozápadní vládě, která se aktivně snaží přiblížit členství v Evropské unii.

Teroristé v čele státu

Současnou situaci Marshall připisuje faktu, že se na vzniku státu podílelo „násilné hnutí za oddělení se v čele s Kosovskou osvobozeneckou armádou (KLA). Tato partyzánská skupina albánských nacionalistů byla tajně podporována německou tajnou službou ve snaze oslabit Srbsko," vysvětluje.

„KLA během bojů vyhnala desetitisíce etnických Srbů z Kosova v rámci etnické čistky, která měla za cíl přinést nezávislost většinové albánské populaci; najímala také islamistické bojovníky – včetně následovníků Usáma bin Ládina – ze Saúdské Arábie, Jemenu, Afghanistánu a dalších zemí," uvádí dále Marshall.

Ačkoliv i samy Spojené státy uznaly, že KLA je teroristickou organizací, jejíž aktivity byly zřejmě financovány obchodem s drogami, nezabránily, aby se po srbské kapitulaci dostali v nově vznikajícím kosovském státu bývalí lídři KLA k moci.

Bývalý politický šéf KLA Hashim Thaçi se tak stal kosovským premiérem a podle zprávy Rady Evropy z roku 2010 „stál v čele mafii podobné skupiny, která ve velkém pašovala drogy, zbraně a lidské orgány po Východní Evropě." Země také čelila mnoha obviněním z korupce.

„Teprve v létě loňského roku pod tlakem ze strany Spojených států a Evropy Kosovský parlament konečně souhlasil s ustanovením speciálního soudu, který by vedl proces s bývalými lídry KLA za válečné zločiny. Tento soud začne fungovat letos v Haagu."

„Jisté je jedno," uvádí na závěr Marshall, „ve jménu této velké ‚humanitární intervence' zemřelo mnoho lidí a mnoho jich stále ještě trpí. Kosovo není Libye ani Sýrie, ale není to ani žádný ukázkový příklad výhod ozbrojené intervence USA."

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo USA (Spojené státy americké) intervence

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy